Bármelyik fanatikus PC-s játékos életében eljöhet az a pont, hogy a videokártyafejlesztések mellé a processzor és/vagy a teljes platform cseréjét is be kell iktatni. Sokáig el lehet lenni a magas FPS-számokkal és szaggatásoktól mentes játékmenettel, de főleg a kompetitív harcmezőkön találhatod szembe magadat egy igen kellemetlen ellenséggel, nevezzük nevén: a CPU-limittel. Vannak olyan VGA-generációk, amikor ez a jelenség egészen hirtelen jelzi a konfiguráció lelkének kifáradását: a tízezres nagyságrendben mért stream processzorokat egyszerűen képtelen kellő sebességgel táplálni a konfigurációd lelke.
Ilyenkor az egyik megoldás a platformváltás vagy CPU-csere, viszont, ha az elmúlt 2 évben körbenéztél, magad is tapasztalhattad, hogy a csúcsmodellek leírásában meghökkentően magas fogyasztási adatok szerepelnek. A 12. generációs Core i9 előtt ez talán nem volt annyira általános probléma, mert bár a 10-magos 10900K is szép hőfokokat tudott elérni teljes terhelés alatt, azért egy-egy felsőkategóriás ventilátoros hűtő még képes volt kordában tartani a fenevadat. Az Alder Lake-generáció csúcsához viszont a kompakt vízhűtések szintje a minimum követelmény, ha nem akarsz váratlan, akár munkafolyamatok közben jelentkező órajel-visszavétellel és teljesítménycsökkenéssel szembesülni (vagyis a throttling-károsultak táborába belépni).
Különösen igaz lett ez a helyzet a 13. generációs Intel Raptor Lake-re és az AMD Ryzen 7000-es zászlóshajóira, mert bár utóbbi esetben a 95 Celsius fokos üzemi hőfok elvileg tervezett és normális érték, azért a boost-órajelek maximumának eléréséhez szigorúbb határok között érdemes tartani a működést.
Erős CPU-hoz nagyra nőtt folyadékhűtés
Ezen a ponton jön képbe a MasterLiquid PL360 Flux, ami első ránézésre semmi kiemelkedőt nem képvisel, nem ez a termék lesz az AiO-hűtések forradalmára; és tulajdonképpen emiatt szeretjük igazán. Nem titok, ez a Cooler Master modell sietett segítségünkre akkor, amikor tesztlaborunkban vendégeskedett a két csúcsplatform. Az elkövetkezendő napokban majd részletesen olvashatsz a Raptor Lake és Zen4 csatájáról oldalunkon, amihez egyszerűen kevésnek bizonyult az eddig használt kompakt folyadékhűtésünk. Tapasztalataink szerint a 13900K és a 7950X maximális működtetéséhez minimum 360-as AiO-rendszer ajánlott, efölött pedig az átlagon felüli túlhajtásról sem kell lemondanod. A PL360 Flux természetesen nem csak amiatt egy kiváló darab, mert a gyártó magasabb légszállításra és csendesebb üzemre képes 120 mm-es ventilátorokat mellékel hozzá, hanem maga a CPU-blokk is erősebb, legfőképpen a folyadékáramlását segítő fejlesztéseket kapott.
A kettős kamrarendszerbe integrált kerámiacsapágyas keringtető kerék élettartamára óriási számot garantál a CM mérnökcsapata, a valós felhasználás során azonban érdekesebb, hogy a fordulatszámának vezérlését az alaplapi BIOS vagy segédprogram segítségével teheted meg, külön alkalmazás nem jár e célból. Ez döntés kérdése a gyártó részéről, a 4-pines PWM-csatlakozó bekötését követően így is pontos adatokat látsz az alaplapi monitoring felületeken. Óriási piros pont jár a pumpa működési zajával kapcsolatban, egy testesebb, több ventilátorral szerelt videokártya és pár darab, házba szerelt ventilátor mellett mintha nem is létezne. A bekapcsolást követően felvillanó LED-ek árulkodnak mindössze arról, hogy üzemszerűen működik a rendszer, igaz, a beszerelés során nem árt odafigyelned, hogy mit hova csatlakoztatsz.
A Cooler Master ezen a fronton nyújt többet, mint sok versenytárs, az összeszerelést nemcsak kézikönyv, hanem YouTube-videó is segíti; lehetetlen eltévesztened a kábelezést, ráadásul extra rövid idő alatt készülhetsz el az egész művelettel.
Az összeszerelés amennyire könnyű, annyira izgalmas is. A három darab ventilátoron az tűnik fel elsőre, hogy a lapátok kaptak egy külső keretet. A fejlesztés lényege röviden, hogy nagy sebesség esetén stabilabb az egész szerkezet és alacsonyabb rezonanciát generál fordulatszámtól függetlenül. Továbbá, mivel a lamellák vége lezárt a keretnek hála, növelhető a beszívott levegő nagysága, és valamelyest kontrolláltabb a ventilátor lamellákon végigfutó légáramlatok képe és iránya. A pumpát érintő fejlesztések mellett az előbb említett légáramlásbeli fejlesztés a PL360 Flux másik fő erénye: az eszköz nemcsak a folyadék áramlásában vált hatékonyabbá, hanem a radiátor átszellőztetését is több levegővel biztosítja.
A hardver tehát önmagában fejlődést mutat, és felkészült a csúcsprocesszorokra, és ha a látványnak is főszerepet adnál, akkor az ARGB LED-ekkel felvértezett légkavarók és CPU-blokk fényét ízlésednek megfelelően állítgathatod. Erre egy vezérlőboxot is mellékelnek, aminek tápellátását SATA-csatlakozással, kommunikációs kapcsolatát pedig USB-kábellel oldhatod meg. A fényeket szoftveresen a MasterPlus+ alkalmazás kezeli, amiből egyébként nagyon hiányzik egy használható rendszerinformációs és működési profilokat (alacsony ford. szám, maximális hűtési teljesítmény stb.) listázó rész.
Összességében csupán ennyi a nyűg a PL360 Flux-szal, a csúcsprocesszorok hőtermelését kellő magabiztosággal rendezi le, ráadásul az AMD új platformjával a mellékelt AM4-lefogatás tökéletesen kompatibilis. Az ár picit lehetne barátságosabb, ugyanis a 360-as AiO-hűtők piacán egyre nagyobb és változatosabb a kínálat; a Cooler Master minőség és tradíció döntő tényező lehet a kiválasztás során.