Ahogy annyi mindenki, a PC-ipar szereplői is a teljes gazdaság fellendülését várják a mesterséges intelligencia térnyerésétől, aminek első jelei már a laptopok világában is megjelentek. Az elmúlt jó néhány évben a PC-gyártók innováltak, fejlesztettek, de túlzottan nagyot nem léptek előre. Persze, lett 1 kg-nál is könnyebb gépünk, az Apple az M-szériás SoC-vel bizonyította, hogy lehet újat mutatni üzemidő és hatékonyság terén, valamint az OLED is szép lassan elterjedt - de látványos változás nem volt, szinte minden ultrabook egy kaptafára készült. A 2024-es új platformok azonban már az AI-számítások hardveres gyorsítását helyezték előtérbe és a Microsoft is végre úgy nyitott az Arm irányába, ahogy azt évekkel ezelőtt kellett volna. Ez azonban szerencsére nem volt elég az új Zenbookot megalkotó ASUS mérnököknek, és saját, új ötleteiket is megvalósították. Ebből született a Zenbook S 16.
Ahogy ránézel, tudod, hogy miért drága
Az UM5606-os jelzésű Zenbook S 16 esetében nem kell a fiókba nyúlnod nagyító után kutatva - már messziről látszik a gépről, hogy prémium darab, amelytől az ASUS technológiáinak legjobbját kapod meg egyben - igaz, cserébe az árcédulához sem kell nagyító, mert süt róla, hogy az ára csakis borsos lehet.
Teljesen új számítógépházba került az S 16, amely mindössze 1,1 cm vastag és 1,5 kg-ot nyom - az abszolút számháborút ezzel nem nyeri meg, viszont ha megtudod, mit sikerült ekkora helyre bezsúfolni, nem fogsz fanyalogni. A teljes mértékben fém ház masszív és nem recseg, nem hajlik. A fedlapot egy ujjal, kényelmesen, az alsó rész felemelkedése nélkül tudod nyitni, ebben a megfelelően kialakított perem is segít. A fedlap azonban nem "szimpla" alumínium, hanem az ASUS legújabb fejlesztése, a kerámiának és az alumíniumnak egy speciális ötvözete, vagyis Ceraluminium.
Ez azonnal prémium hatást kölcsönöz neki: könnyű, vékony, mégis tapintásra kellemes, nem kopik, nem "öregszik" úgy, mint a fém, és még ellenállóbb is. A Zenbook S 16 esetében ezt szürkében és fehérben érheted el. A díszítés nagy, mégis diszkrét: az ASUS "A" jelének vonalai láthatók, valamint az egyik sarokban egy diszkrét ASUS Zenbook felirat.
A méretéhez képest szokatlanul erős hardvert rejtő géphez új hűtési rendszert is kellett tervezni. A 28 wattos TDP-keretet az ASUS mérnökei dupla ventilátoros, vékony párakamrás, nagy méretű szellőzőráccsal felszerelt hűtéssel oldották meg. A Zenbook S 16 egyik vonzó tulajdonsága tetten érhető itt is: a tervezők az egészen apró részletekre is figyeltek, így például a billentyűzet feletti hűtőrács speciális CNC megmunkálással készült, egyedi mintázatú és 3522 apró lyukat tartalmaz.
Nem számoltuk meg, de ránézésre megvan mind.
A prémium külsőt erősíti, hogy kinyitva semmi sem hirdeti harsányan géped típusát és gyártóját, csupán egy diszkrét ASUS jelet találhatsz ebbe a hűtőrácsba süllyesztve (és halványan az alsó keretben az ASUS Zenbook feliratot).
A gép alsó fele könnyen eltávolítható, csavarokkal rögzítették, illetve itt is találsz méretes hűtőrácsot, amire szükség is volt, ugyanis a pengevékony oldalakon ilyen nincs. Ott a két USB4-es multifunkciós Type-C port kapott helyet, egy USB 3.2 Gen2-es normál USB, HDMI-t, jackbemenet és egy SD-kártyaolvasó társaságában - utóbbinak kifejezetten örültünk. Az, hogy RJ45-ös LAN port nincs, szerintünk egyáltalában nem olyan nagy gond, viszont ha te azok táborát erősíted, akik ennek hallatára felháborodva csapnak az asztalra, akkor jó hírünk van, ugyanis a dobozban ott lapul egy USB-s LAN-vezérlő (GbE).
Mesterséges intelligencia izomból
A Zenbook S 16-ban található az első, valóban AI-ra kihegyezett, Microsoft Copilot+ PC-kompatibilis NPU-val szerelt AMD központi egység. Ez esetünkben az AMD Ryzen AI 9 HX 370, amely a legújabb Zen 5 alapokra építkezik. Ez 12 magos (24 programszál egyidejű feldolgozására képes, 4 Zen 5 és 8 Zen 5c maggal), 5,1 GHz-ig pörög egyszálas terhelésnél, 36 MB cache-t használ és 4 nm-es gyártástechnológiával készült. Az új CPU kezeli az LPDDR5X RAM-ot, amiből mindjárt 32 GB-ot pakolt a gépbe az ASUS, valamint egy 2 TB-os Micron PCIe 4.0 x4-es SSD-t is. A processzorba NPU-modult is integráltak, ami 50 TOPs teljesítményével teljesíti a Microsoft követelményeit. Szintén része a csomagnak az integrált Radeon 890M grafikus vezérlő, amely egy RDNA 3.5 alapokra épített GPU. Ebben 16 CU és 32 AI-gyorsító dolgozik, és még a ray tracinget is képes hardveresen számolni. Ha olyan AI API-val találkozol, ami az NPU mellett az iGPU-t is kezeli, a gép akár 81 TOPs teljesítményt is nyújthat.
Prémium gépről nem is lehetne szó, ha a kijelző pocsék lenne. Nos, ezen a banánhéjon sem csúsztak el a tervezők. A fényes védelem mögött vékony kávákkal körbevéve egy 16 colos, 16:10-es, 2880×1800 pixeles felbontású ASUS Lumina OLED kijelzőn jelenik meg a Windows 11. A Samsungtól érkező panel adaptív 120 Hz-es frissítésre képes, emellett 100%-át lefedi a DCI-P3 színtérnek, kontrasztja végtelen, a válaszidő 0,2 ms, kapott Dolby Vision hitelesítést és DisplayHDR 500 True Black tanúsítványt is.
A viszonylag nagy befoglaló méret ellenére nincs numerikus része a magyar szitázású, egészen erős háttérvilágítással megtámogatott billentyűzetnek, és annak dacára, hogy oldalt nincsenek hangszórórácsok, a "í" és az "ű" gombok osztottak. Természetesen van Copilot gomb jobb alul, a bekapcsoló pedig nem a jobb felső sarokban, hanem eggyel balra található a Del mellett. Ez nem túl szerencsés, ráadásul ez a gomb nem laposabb, csak valamivel nehezebb megnyomni - szokni kell hát, nehogy véletlenül lekapcsold a laptopodat munka közben.
A vékony gépházba sikerült viszonylag nagy kapacitású, 78 Wh-s akkumulátort szerelni, amelyet akár gyorstölthetsz is bármely Type-C porton keresztül. A gép dobozában ehhez egy viszonylag kis méretű, 65 wattos töltőfejet találsz. Érdekesség, hogy ez az a Zenbook, amelynek a csomagolása nem rejt ajándék táskát - nem túl nagy érvágás, de azért ez eddig kedves gesztus volt.
A billentyűzet alatt egy óriási, gesztusokat is érzékelő, kellemes tapintású és hajszálpontos touchpad foglalja el a csuklótámasz jelentős részét. A touchpad két oldalán végighúzva az ujjadat a rendszer fontosabb beállításait tudod gyorsan változtatni (például a hangerőt vagy a kijelző fényerejét). Bár azt már említettük, hogy hangszórórács nincs a billentyűzet mellett, ennek ellenére a teljes audiorészt a Harman Kardonnal összefogva újratervezték, így hat darab hangszóró került a Zenbook S 16-ba, sőt a Dolby Atmos támogatást is megkapod. Természetesen mikrofonokat is elrejtettek a gépben, így kétutas AI zajszűrést aktiválhatsz chat közben, hogy csak téged halljanak a társaid, és ne a környezeti zajokat.
A Zenbook S 16 többi komponensében is prémium megoldásokkal találkozhatsz. Ilyen a Wi-Fi 7 vezérlő, valamint a webkamera melletti 3D-s infrakamera. Ez az ASUS AiSense kamera hajszálpontos arcfelismerésre képes akár teljes sötétben is, emellett pedig a Windows 11 integrált jelenlét-érzékelését is aktiválhatod vele. Ezáltal ha elfordulsz a laptopodtól, a kijelző azonnal alacsony fényerőre kapcsol, ha pedig elmész a gépedtől, le is kapcsolja a panelt. Amikor visszanézel vagy visszatérsz, semmit sem kell megnyomnod, a géped érzékel, felismer és mindent onnan folytathatsz, ahol abbahagytad. Sajnos a FHD-felbontású webkamera nem kapott fizikai letakarót.
Harapós szépség
A tesztet jó néhány driver- és firmware-frissítéssel kellett kezdenünk - ezzel vélhetően végfelhasználó már nem igazán fog találkozni, ám ebből is látszik, hogy az alapoktól felépített, vadonatúj platformra támaszkodó laptopról van szó. A gépen futó Windows 11 természetesen mindent elsőre felismert, kompatibilitási vagy instabilitási gondjaink nem voltak. Az ASUS mindössze néhány segédprogramot telepített előre, mint például a hasznos MyASUS-t, a GlideX-et, a ScreenXpertet, valamint a képeid rendszerezését AI-segítségével megoldó ASUS StoryCube-ot.
Nagyon kíváncsiak voltunk az új hűtésre, valamint a Zen 5-alapú processzor teljesítményére is. Az ASUS új hűtésével a központi egység az AMD által javasolt optimális környezetben tud dolgozni (bár az 54 wattos TDP-hez is tud igazodni a vezérlése), legyen szó CPU-, NPU- vagy GPU-terhelésről. A mérések során egy Intel Core Ultra 9 185H CPU-hoz (45 W TDP) és egy Intel Core i7-13620H-hoz (45 W TDP) hasonlítottuk az AMD Ryzen AI 9 HX 370-et (28 W TDP). PCMark10 alatt mindkét Intel versenyzőt megette reggelire az AMD új üdvöskéje (6605 és 6565 pont a 7294 pont ellenében), és ugyanezt az előnyt mértük 3DMark CPU Profile, valamint CineBench R23 és R24 alatt is. A teszt korai, bejelentés előtti időszakban készült, ezért a GeekBench-et még nem tudtuk futtatni.
A következő akadályt az integrált, de az AMD szerint alaposan ráncba szedett grafikus vezérlő elé állítottuk. 3DMark Time Spy alatt az Intel Core Ultra 9 185H-ba integrált Arc GPU-nál nagyjából 15%-kal volt erősebb a Radeon 890M, 3DMark Speed Way alatt (ray tracinggel) pedig közel 20%-ra nőtt a különbség az AMD javára. Szép eredmény, de azért ez nem akkora előrelépés, hogy kijelenthessük, a 890M a gamerek kedvence lesz és kiválthat egy dedikált, közepesen erős GeForce RTX GPU-t.
Az NPU-t sem hagytuk pihenni, az UL Procyon AI Computer Vision modulját futtattuk, ahol még túl sok mindenhez nem tudunk viszonyítani, de érdekesség, hogy míg tisztán az NPU-n futtatva (Microsoft Windows ML-en) a tesztpakkot 109 pontot kaptunk, addig a GPU rákapcsolásával ez az érték felszaladt 242 pontra.
Az SSD hozta a kötelezőt, szekvenciális tempóban átlépte az 5 GB/s-ot olvasás során, írásnál pedig 3,9 GB/s-ot mértünk. Érdekes módon a kisebb fájloknál és az IOPS-nél nem szerepelt ilyen jól, ezért például a PCMark és a 3DMark SSD-mérésein is közepes pontszámot ért csak el (1660 és 1213 pont).
A CineBench méréseket egymás után többször is elvégeztük, hogy lássuk, bárminemű throttling megkeseríti-e a leendő tulajdonosok életét. Sajnos némi lassulást ki tudtunk mérni, de ez nagyjából 5% körül maradt, vagyis annyira nem vészes a helyzet, mint például egyes H-s és HX-es mobil Intel CPU-k esetében.
Az új tervezésű hűtés is vizsgázhatott a huzamos terhelés során. A ventilátorok szélzaját még terhelés alatt sem lehetett hallani, egyszerűen ez a gép néma csendben dolgozik, ami nagyon jó eredmény. Az viszont kevésbé szívderítő, hogy a billentyűzet felett, különösen a bal saroknál erősen átforrósodott a készülékház, leginkább felül, méghozzá annyira, hogy ez a felső gombsoron is érezhetővé vált.
A másik érdekes jelenséget töltésnél tapasztaltuk. A szabványos 20 voltos, 3,25 amperes univerzális Type-C töltőfejre azt jelezte a gép, hogy ez lassú töltő (más Zenbookot és egyéb laptopot normálisan képes tölteni). Megvizsgáltuk a gyári, szintén 65 wattosnak jelölt töltőfejet, amely 20 helyett 21 Voltot ad 3,25 Amper mellett, így vélhetően ez a probléma forrása. Aki utángyártott töltőfejet (is) szeretne használni ehhez a géphez, jobban teszi, ha mindjárt egy 100 wattos GaN-töltőre ruház be, de a legbiztosabb, ha vásárlás előtt ki is próbálod.
A Wi-Fi mindvégig stabil volt, a kamera megbízhatóan és hajszálpontosan ismerte fel, mikor vagyunk a gép előtt, a hangzás pedig még mindig nem bontja le a falakat, de a gép méretéhez képest sokkal jobban szól, mint az átlag.
A leghosszabb teszt az üzemidő volt. A PCMark általános irodai terheléses tesztjét futtattuk fél fényerővel és lekapcsolt Wi-Fi-vel (minden notebooknál így járunk el). Az eredmény szívet melengető volt, ugyanis több mint 14 órán keresztül bírta szusszal a gép! Ez kiemelkedően jó eredmény, főként úgy, hogy mindezt egy 16"-os kijelzővel szerelt, szinte minden eddigi mobil CPU-nál erősebb központi egységre épített, vékony és 1,5 kg-os ultrabooktól kaptuk!
Nem nehéz belehabarodni
Az ASUS Zenbook S 16-tal méltó belépője született az új AMD Ryzen AI processzoroknak. A Ceralumínium ígért tartóssága majd idővel elválik, de az tény, hogy prémium külsőt kölcsönöz a vékony és gyönyörű ultrabooknak. A kijelző csodálatos, a billentyűzet és a touchpad kényelmes, az arcfelismerős infrakamera pedig hasznos funkciókkal fokozza a felhasználó kényelmét és biztonságát. Az AMD Ryzen AI 9 HX 370 az eddigi legerősebb mobil Ryzen, ami már AI-t is gyorsít és Copilot+ PC-kompatibilis, de hogy ez mekkora használati előnyt jelent, az majd később derül ki. Az ASUS egy parádés csúcsgépet rakott össze, ami vékony, mégis erős, szép, mégis strapabíró, és ha kell, akár egy 12 órás munkanapot is lazán végigcsinál töltés nélkül. Minden technológiából a legjobbat és legújabbat kapod, és noha van egy-két apróság, amivel nem voltunk megelégedve, összességében egy nagyon jó ultrabookkal frissült Zenbook család. A 900 ezer forintos ár persze szédítően magas, így nem is meglepő, hogy az Apple MacBookjaihoz hasonlítjuk. A MacBook Air 15 valamivel olcsóbb, bár kevesebb a RAM és kisebb a tárhely is, a MacBook Pro 16 legkisebb változata viszont 200 ezerrel drágább. Ha így nézzük, reális az árazás, ráadásul minőségben sincs miért szégyenkeznie az ASUS Zenbook S 16-nak. Ha viszont sokallod a 900 ezer forintot, akkor megnyugodhatsz, mert hamarosan még több konfigurációban elérhető lesz az új AMD Ryzen, és egy-két prémium szolgáltatást lehúzva a listáról spórolhatsz pár százezer forintot új laptopod vásárlásakor.