Viszonylag fiatal még az ASUS ROG Zephyrus családja, a G16 mégis egy érett és jól átgondolt notebook, aminél mondanunk sem kell, hogy a legújabb, felsőkategóriás komponenseket használták fel a mérnökök. Miután gamerlaptopról van szó, a GeForce GPU nem is kérdéses, amit a legújabb Intel Core Ultra CPU-val párosítottak, ám nem csupán a két főkomponens miatt érdekes a 2024-es modell. Tesztünkben a ROG Zephyrus G16 egyik legerősebb kiszerelését mutatjuk be, amiért nem nehéz lelkesedni - bár vélhetően az 1 millió forint feletti árcédula azért néhányakat visszatart majd a vásárlástól.
Szerény(ebb) külső
Klasszikus felépítésű notebookból egyre nehezebb igazán egyedit alkotni, pláne úgy, hogy minden gyártó a tavalyinál még vékonyabb, könnyebb gépet szeretne készíteni. Az ASUS ROG Zephyrus G16 sem lóg ki ebből a sorból, azonban gamergép létére nem pakolták tele RGB-szalagokkal, aminek sokan (köztük mi is) nagyon fognak örülni. A speciális alumíniumötvözetből készült készülékház elegáns, masszív és prémium hatású, emellett kellőképpen könnyű is. A fedlap nem recseg-ropog egyujjas felnyitáskor sem, és attól sem kell tartani, hogy ilyenkor a gép alsó része esetleg elemelkedik az asztallaptól.
A fedlapot már nem díszíti az AniMe Matrix dizájnelem, helyette megjelent a Slash Lighting, ami átlós vonalba szervezett, egyszínű LED-eket jelent. Ezek természetesen külön-külön is programozhatók, emellett 15-féle előre rögzített animációt is beállíthatsz, vagy például értesítésekhez is használhatod.
A hátsó keretbe integrált zsanérok stabilan tartják a gép felső részét, amelybe egy 2.5K-felbontású, 16 colos OLED-panelt szereltek az ASUS mérnökei. A vékony kávával körbevett panel végtelen kontrasztra képes, 16:10-es képarányú, 240 Hz-es frissítési rátával használható és természetesen Nvidia G-Sync kompatibilis. A fényerő 500 nit, amihez VESA DisplayHDR 500 és Dolby Vision minősítés is tartozik.
A felső kávában egy 1080p-s webkamera is helyet kapott (a COVID óta letett az ASUS arról, hogy a webkamerákat száműzi a gamerlaptopokból), sőt, infrakamerával Windows Hello biometrikus azonosításra is képes. A kinyitott gép alsó felének jelentős részét a gombonkénti háttérvilágítású, magyar szitázású, numerikus rész nélküli, kényelmes billentyűzet foglalja el, amely alatt egy tekintélyesen nagy touchpad terpeszkedik. A ki/bekapcsoló elszeparált helyre került és üveg felületű, ami kellemes tapintású. A normál kiosztású klaviatúra fölé négy extra gombot helyeztek a gyors profilváltás, hangerőszabályzás és mikrofonnémítás érdekében, de természetesen ezek funkcióit tetszőlegesen át is programozhatod.
A gép bal oldalán érdekes, leginkább a mini DisplayPortra hasonlító tápcsatlakozót találhatsz, amelyhez a viszonylag szerény befoglaló méretekkel megáldott, 200 wattos töltőt kapcsolhatod. Ha ez nincsen kéznél, bármelyik Type-C-t is bevetheted töltésre, de ugyanezek a portok videokimenetként, illetve az egyik USB 4/TB-ként is funkcionálnak. A hagyományos HDMI 2.1 és USB Type-A aljzatok mellett a jack sem maradt le, illetve jó hír, hogy SD-kártyaolvasót is kapsz, ami ritkaság a gamergépek világában.
'24-es belső
A GU605-ös számú ROG Zephyrus G16-ba a legújabb chipek kerültek. Az Intel Core Ultra 155H 16-magos CPU integrált AI-gyorsítóval is rendelkezik, de ha ennél is többre van szükséged, a GeForce RTX 4070 GPU-t is bevetheted. A körítés sem szégyenletes, a 32 GB LPDDR5X-7467 RAM mellé egy 1 TB-os WD NVMe PCIe 4.0 SSD került, van Wi-Fi 6E, BT5.2, valamint egy kellően robosztus hűtés is. Az ASUS mérnökei 105 Wattos TGP keretet adtak a grafikus chipnek, ami jónak számít, ehhez pedig a CPU-n és a GPU-n is Thermal Grizzly folyékony fém hőpasztát, továbbá háromventilátoros hűtést alkalmaztak. A mindenféle AI-val hirdetett zajszűrés és okoserősítős hangzás mellett 6 hangszóró szólal meg, ha pedig videochatelnél, 3 mikrofon figyeli minden szavadat. Ez mind belefért egy 14,9-16,4 mm vastag (legvékonyabb-legvastagabb rész) házba, az egész gép pedig nem nyom többet 1,85 kg-nál úgy, hogy ebben már a 90 Wh-s akkumulátor is benne van.
Az elegáns gamerek álma
Nem vagy nagy rajongója a bazári RGB-világításnak? Vallod, hogy nem attól lesz gamer egy laptop, hogy egy mogorva állat vagy mitikus lény vicsorog rád géped fedlapjáról? Akkor a ROG Zephyrus G16 első látásra szerelem lesz. A visszafogott, már-már elegáns dizájn figyelemfelkeltő, de nem hivalkodó, a prémium anyaghasználat pedig jól tükrözi, hogy ez bizony egy vérbeli erőgép. Az Intel processzor szépen teljesít a felhasználói programok és játékok alatt is, de azért a Core i9-14900HX szintjét nem éri el - cserébe nem is termel annyi hőt. Ez különösen fontos a vékony gépház miatt, azonban ennek ellenére a háromventilátoros, párakamrával és hőcsövekkel felszerelt, folyékony fémmel megtámogatott hűtőrendszer már közepes terhelésnél is jól hallhatóan felbőg, és határozott szélzajjal jelzi, hogy komoly számítások mennek odabent. Amint ez a terhelés állandósul és mind a CPU, mind a GPU gőzerővel dolgozik, a hűtés egy fokkal még zajosabb lesz, vagyis a könnyű súlynak és vékony készülékháznak ez az ára. Ugyanakkor jó hírünk is van, mégpedig a szerény throttling: a tesztek többszöri futtatása során sem tapasztaltunk a melegedés hatására erősen romló számítási teljesítményt, márpedig ez sajnos igen sok vékony gamergépre igaz. Amivel viszont számolnod kell, az a billentyűzet feletti rész erőteljes melegedése: 1-2 óra játék után csak óvatosan érj hozzá ehhez a felülethez, máskülönben tűzforró élményben lesz részed.
A játékok során a ROG Zephyrus G16 nem okozott csalódást. Ugyan a 240 Hz-es kijelzőfrissítést csak kevés játéknál fogod kimaxolni, sok, friss játéknál a natív felbontás melletti stabil 60 fps képkockaismétlést megkapod. A ray tracinggel már illik óvatosabban bánni, ez nagyon sokat kivesz a GPU-ból még úgy is, hogy az ASUS 50 MHz-es gyári tuningot is alkalmazott a grafikus chipnél. Szintén gond lehet a 8 GB GDDR6 video RAM, ami néhány játéknak már kevés - ilyenkor érdemes a textúrafelbontást eggyel csökkenteni. A DLSS felskálázás aktiválásával viszont nem fogsz olyan játékot találni, ami ne futna élvezetes sebességgel új ROG Zephyrus G16-os gépeden. Ebben komoly szerepet játszik az ASUS MUX-kapcsolója is, ami dinamikusan vált az Intel integrált GPU és a GeForce RTX 4070 között attól függően, hogy éppen melyiket használod. Ez a direkt kapcsolat legalább 10%-os gyorsulást jelent a régebbi megoldáshoz képest, amikor a dedikált GPU adatai az integrált GPU-n keresztül jutnak csak el a kijelzőhöz (a régebbi ROG Zephyrus gépeknél is elérhető volt már ez a MUX/Nvidia Advanced Optimus-technológia). Beszédes a gép Cyberpunk 2077 alatti teljesítménye: natív felbontásban, Ultra részletesség mellett épp, csak képes volt 30 fps-re, közepes ray tracinggel pedig ez közel a felére esett vissza. Ugyanakkor hasonló képminőség és automatikus DLSS mellett még RT-módban is hozta a stabil 43 fps-t a Zephyrus G16, ami elegendő az önfeledt játékhoz.
A gép ergonómiája kiváló, bár a jelenleginél több gombból álló billentyűzet is elférhetett volna. A kijelző szintén prémium minőségű, és bár az 500 nites fényerő ma már inkább átlagos, a 240 Hz-es frissítés, a szuper betekintési szögek, a színhelyesség és a villámgyors válaszidő (0,2 ms) mind segítenek abban, hogy kedvenc játékaidat minden eddiginél jobb minőségben játszhasd. Azért munkához sem rossz választás a ROG Zephyrus G16, bár arra érdemes figyelned, hogy legalább egy 65 wattos Type-C töltő legyen nálad, mert átlagos munkaterhelés mellett (PCMark 10) tesztünkben 6 és fél óra alatt lemerült az akkumulátor.
Olcsóbban erősebbet? Lehetséges!
Az ASUS ROG Zephyrus G16 (GU605) egy prémium, ultrahordozható gamerlaptop, amely a túlzásba vitt RGB-világítás helyett visszafogott eleganciájával és erőteljes teljesítményével igyekszik meghódítani a játékosok szívét. A játékok alatti teljesítmény nem is rossz, a TGP a gép vékonysága ellenére egészen magas, a CPU fejlett, a kijelző, a billentyűzet, a hangzás rendben vannak, de az RTX 4070 8 GB-os fedélzeti memóriája pár év múlva okozhat fejfájást. A dizájn nagyon jól sikerült, a Slash Lighting egyszerű, mégis látványos, az anyaghasználat pazar, és amire szükséged lehet, azt megkapod ezzel a géppel. Ezért azonban szédítően magas, 1,1 millió forintos árat kell fizetned, ami abban az esetben is magasnak számít, ha a legújabb ROG Strix G16 (G614) géppel hasonlítod össze, amely ugyanezzel a konfigurációval 980 ezer forint. Ez a ROG Strix ugyan 10 mm-rel vastagabb és 700 grammal nehezebb, cserébe nem csupán olcsóbb, a GPU még nagyobb TGP-kerettel gazdálkodhat (140 Watt), a CPU is erősebb (Core i9-14900HX), vagyis ez a gép jobban teljesít játékok alatt.