Nem meglepő, hogy ha kiváló ár/érték arányú telefon után kutatsz, előbb-utóbb (de inkább előbb) a Xiaomi is feltűnik a radarodon. A cég kifejezetten sportot űz abból, hogy vetélytársai alá menjen árazásban, miközben maga a hardver egyáltalában nem rossz, sőt, sok esetben egyedi, hasznos újdonságok is kerülnek bele.
A Xiaomi Poco-szériája idén ősszel a 3. fordulójához ért, a cég pedig egy költséghatékony gamertelefont készített. Nos, a "gamer" és a "költséghatékony" egy mondatban soha nem jó ómen, ezúttal azonban nem kell rettegned, mert a kompromisszumok nem olyan fájdalmasak, a végeredmény pedig meglepően jó.
A divat diktál
Poco X3 NFC néven került boltokba a szürkében és kékben elérhető, meglehetősen nagyméretű mobil. A 215 grammos serpenyő kissé vastag, ám ez nem lustaság vagy rossz tervezés eredménye. A nagy méret az óriási kijelző miatt volt szükséges, amelynek közepén, felül kukucskál a 20 MP-es, 1080p-s felvételre képes selfie-kamera.
A kijelző 6,67 colos, 2400×1080 pixeles és Corning Gorilla Glass 5 védi. Ennél talán fontosabb, hogy az IPS-panelt nem az alsó polcról guberálták a mérnökök, a HDR10-képes kijelző ugyanis 120 Hz-es frissítésre képes és 240 Hz-es mintavételezésű érintőpanel tartozik hozzá (ez utóbbi a gaming miatt nagyon fontos). Ez már önmagában is figyelemre méltó, főleg az alsó-középkategóriában, ahol ez a mobil indul.
A telefon hátlapja kifejezetten szép, a Poco felirat jól olvasható, ahogy a fény megcsillan a műanyagon - igen, sajnos műanyag a hátlap. Szintén szomorú, hogy a kamerasziget látványosan, több mint 1 mm magasan kitüremkedik, azonban az elegáns dobozban egy antibakteriális bevonattal ellátott szilikontokot is találsz, ami azért védi a készüléket.
Szintén jó hír, hogy a készülékház oldala alumínium, vagyis a Poco X3 masszív, nem recseg, nem ropog.
Úgy nyitottuk a bekezdést, hogy a divat diktál, de ez csak a dizájnra igaz, csatlakozók terén a Poco X3 szerencsére ragaszkodik a kedvelt megoldásokhoz. Ez azt jelenti, hogy nem csupán sztereo hangszórót, de jack csatlakozót, Type-C-t és még infra szenzort is kapsz.
A hátlapi szigeten négy kamera található: egy 64, egy 13 és 2 darab 2 MPixeles. Nem probléma számára a HDR, a panoráma, a 4K@30 fps videó, a 1080p@120 fps videó, sőt, elektromos képstabilizálást is kapsz.
A 64 MPixeles főszenzort a Sony szállítja és egészen jó képeket tudsz vele lőni különösen normális fényviszonyok mellett. Sötétben kicsit rosszabb a helyzet, de kategóriájában nézve már nem annyira, sőt, így nézve kiemelkedő (még ha nagyon zajos is). A széleslátószögű kamerával is meg leszel elégedve, ám a 2 megapixeles makró már nem túl jó - ezt tényleg csak fontos információrögzítésre használd, ne kreatívkodásra.
Az IP68-as, teljes por- és vízállóságot ne várd el ebben az árkategóriában, azonban a Poco X3 NFC IP53-as besorolása így is kiemelkedően jó, ami nagyjából fröccsenésállóságot takar (ha leöntöd véletlenül, vagy ráesik az eső, még nem lesz baja a telefonnak).
Izmos középpályás
A telefont a Snapdragon 8 nm-es 732G SoC-je hajtja, amely 8-magos ugyan, de azért bivalyerősnek nem nevezhető. Az Adreno 618-as GPU ugyanakkor nem rossz és azért a CPU-részleg a mai feladatokkal szép gyorsan megbirkózik, ahogy a MIUI 12-es felület sem röcög. Ebben nagy segítségére van a 6 GB RAM és a 128 GB-os háttértár is, amely természetesen bővíthető.
A hálózatos résznél a dual SIM és a teljes LTE támogatás alapértelmezett, illetve van Wi-Fi 5 és Bluetooth 5.1 is, NFC és ráadásként FM rádió. Az ujjlenyomatolvasó az oldalsó bekapcsológombba került és nagyon pontos, nagyon gyors.
A telefon másik extrája az 5160 mAh-s akkumulátor, amely hihetetlenül hosszú üzemidőt garantál: PCMark 8 tesztünket 23 órán keresztül futtatta, ami tekintve a teljes és folyamatos terhelést kiváló eredmény. Átlagos igénybevétel mellett ez könnyedén 2 napos üzemidőre fordítható le - természetesen fixen 120 Hz-es képfrissítés mellett. Ugyan zsinórnélküli töltést ehhez nem kapsz, viszont 33 wattos gyorstöltést igen és ehhez a megfelelő töltő is jár a dobozban.
A telefonon gyárilag az Android 10-es verziója fut teljes GMS-rendszerrel, minden Google szolgáltatással. Erre pakolta rá a gyártó saját, MIUI felületét, amiről nehéz beszélnünk: először az ugrott be, hogy mennyire idegesítőek a kezelőfelületbe égetett reklámok, mert bizony azok.
Ugyanakkor az is tény, hogy ezeket le lehet tiltani - bár nem túl egyszerűen, ha pedig ezektől megszabadulsz, nagyszerű ötletekkel zsúfolták tele a MIUI 12-t, ami ráadásul nagyon gyors és könnyen is kezelhető.
A sok-sok személyre szabható extra mellett a Lebegő ablakokká alakítható applikációk tetszettek számunkra a leginkább, de a hagyományos, androidos legördülő értesítések mellett előhívható vadonatúj Irányítóközpontot is azonnal megkedveltük, ami nagyban megkönnyíti a telefon gyors kezelését.
Verdikt
Olcsó, több, divatos és modern extrával csábít, nem néz ki rosszul és végtelenhez közelít az üzemideje: a Poco X3 NFC nagyon jól sikerült mobil 100 ezer forint környékén sok, kellemes meglepetéssel. A kijelző szuper, a 120 Hz meggyőző még akkor is, ha a pixel válaszidő kicsit nagy és (aki tudja, mit keressen) némi szellemképet is fel lehet fedezni, a kamerák ebben a kategóriában jónak számítanak és - bár az SoC lehetne eggyel erősebb - komoly sebességgondjaid sem lesznek.
Az olyan apróságoknak, mint az értesítési LED, a hangos sztereó hangszóró és az alumínium keret nagyon örültünk, az IP53-as besorolás is kellemes meglepetés, de azért az sem igaz, hogy sorra veri a csúcsmodelleket.
A zsinórnélküli töltés hiányzik, a hátlap műanyag, a képek minősége közepes, a MIUI 12 beépített hirdetéseivel sem vagyunk kibékülve, nincsen Wi-Fi 6 és 5G sem, ráadásul kissé vastag, továbbá nehéz is a Poco X3 NFC. Ezeknek egy része azonban pusztán szőrszálhasogatás és üres nyafogás - a Poco X3 NFC nagyon jól sikerült és mindegy, hogy gamerként keresel megfizethető telefont, vagy csak használni szeretnéd új mobilodat, ezzel a modellel meg leszel elégedve.