Szokás szerint ősszel leplezte le a Xiaomi a tavaszi csúcsmodellek kissé újragondolt, ár-érték arányban erős utódait, amelyek a közép- és felsőkategória határán egyensúlyozva igyekeznek megidézni a flagship killer-érzést. A 2023-as évben bemutatott, az "Mi" szót immáron mellőző kétféle 13-as Xiaomi mobil nagyon erősre sikeredett, de ez árukban is megmutatkozott. Az őszi duó ára sokkal reálisabb és (a Pro esetében) még előrendelői akcióval is igyekszik megkönnyíteni a döntést a cég, de azért nem mindegy, milyen paraméterekkel és képességekkel van megáldva az olcsóbb 13-as család. A kisebb testvért, a Xiaomi 13T-t teszteltük, ami bár kísértetiesen hasonlít rá, de semmiképp sem azonos a Redmi K60 Ultrával.
Átlagos külső
Izgalmas, egyedi, forradalmi, különc - ilyen jelzőket nehéz lenne ráaggatni a Xiaomi 13T külsejére, mert ezek nem igazak: a szögletes, lapos keret sarkai lekerekítettek, a kijelző körül vékony a káva, és egy szögletes, mindenféle extravagáns dizájnelemet nélkülöző, viszonylag nagy kamerasziget töri meg az üveg hátlapot. Ez utóbbi elegáns, de minden egyes ujjlenyomat megmarad rajta, még szerencse, hogy a dobozban egy átlátszó tokot is találsz hozzá. Ha a fekete helyett kék 13T-t választasz, vegán bőr hátlappal lesz dolgod.
A kijelzőt Gorilla Glass 5 védi, a telefon kapott egy gyári fóliát is az előlapjára, a keret pedig alumínium, tehát a prémium érzet megvan, de az nem tetszett, hogy egy kissé "fejnehéz" a 197 grammos mobil. Üdítő hír, hogy a telefon IP68-as besorolást kapott, így por- és vízálló, de ennek kivitelezését nem nehezítette a jackcsatlakozó, mert az nincs (igaz, az igény is egyre kisebb rá).
A kijelző egy adaptív 144 Hz-es frissítésre képes AMOLED-panel, amely Dolby Vision és HDR10+ hitelesítést kapott, FHD+-felbontású és 6,67"-os. A kiváló színhűséghez tekintélyes fényerő is társul: átlagosan 1200 nitre képes a mobil, de HDR-módban 2600 nit a csúcsfényerő. Körben a kereten a Type-C portot, sztereó hangszórókat, vékony, kissé magasra helyezett gombokat és felül egy infra LED-et helyeztek el.
Annyi erő, amennyi kell
A Xiaomi 13T-be nem a Qualcomm Snapdragon chipje, hanem a MediaTek Dimensity 8200-as SoC került. Ez a 4 nm-en készült központi egység a gyártó állítása szerint tekintélyes teljesítményre képes, miközben fogyasztása kellőképpen alacsony. A gyártó 8 GB LPDDR5 RAM-ot és 256 GB kapacitású, UFS 3.1-es tárhelyet kapcsolt a chiphez. Az üzemidőről 5000 mAh-s akkumulátor gondoskodik, amit 67 wattos turbótöltéssel tudsz felpumpálni, viszont a vezeték nélküli töltés ezúttal kimaradt, és a tavalyi 12T-hez képest ez a tempó is visszalépés (ott 120 wattos volt a gyorstöltés). A hálózatos rész teljes: a dual SIM 5G mellett nem hiányzik a teljes GPS-támogatás, az eSIM, a Wi-Fi 6, BT 5.4, na és persze az NFC sem. A készüléken szeptember végi megjelenésekor még Android 13 fut, amire a gyártó a saját MIUI 14-es felületét húzta.
Kiemelten fontos szerepet kapott a mobil fotós részlege. Ezt a Leicával közösen fejlesztette a Xiaomi, a koronaékszere egy 50 MP-es szenzorral szerelt, 24 mm-es nagylátószögű kamera f/1.9 rekeszértékkel, optikai képstabilizátorral és 1/1.28"-os érzékelővel. A másik kamera szintén 50 MP-es szenzort használ, de 50 mm-es telefotó, ami 2×-es optikai zoomot ad, míg a harmadik ultranagy látószögű 12 MP-es szenzorral és f/2.2 rekeszértékkel dolgozik. A Leica nyoma a szoftveres részen is tetten érhető: többféle Leica fotóstílus (Leica Vibrant és Leica Authentic), extra lencsemódok, éjszakai fotózás is elérhető. A szelfikamera 20 MP-es szenzort kapott és szintén képes HDR-re, valamint éjszakai módra is.
Teszt
Külsejével ugyan kevésbé, kijelzőjével könnyen magára szegezi a tekinteteket a Xiaomi 13T. A lapos oldalak és lekerekített sarkok amúgy praktikusak, de a telefon "fejnehéz" és a hátlap megőriz minden ujjlenyomatot. A Dimensity 8200 sebességére nagyon kíváncsiak voltunk, és nagyjából azt kaptuk, amire számítottunk: Snapdragon 8 Gen1 körüli, annál talán itt-ott egy árnyalatnyival gyengébb (máshol kicsit erősebb) teljesítményt. Elsőre csalódást okozhat a specifikációk között, hogy a gyorstöltés 120-ról 67 Wattra lassult, ám ez a sebesség is igen szép és a töltőfejet is megkapod (a 120 W a Pro modell kiváltsága). A hálózatos rész közel teljes (hivatalosan nincs Wi-Fi 7 támogatás, bár az SoC képes rá), a sztereó hangzás pedig egészen jó, átlagos hangerejű.
A Xiaomi 13T erőssége a kamerarendszer, melynek végeredményén nagyot dob a Leica szakértelme. A szoftverben számtalan érdekes funkciót találsz, a Leica Vibrant és Authentic módokat érdemes próbálgatni, a zoomolásnál pedig nem kell attól tartanod, hogy romlik a képminőség. Ez persze a 2×-es optikai nagyításra igaz, a 25×-ös szoftveres hibrid zoom már nem ennyire acélos.
A telefonnal készített ultraszéles látószögű képekkel is meg voltunk elégedve, a szelfi sem rossz, de különösen gyengébb fényviszonyok mellett hajlamos túlságosan elmosni a részleteket az utófeldolgozás. Ez a főkamerára nem igaz, a színek szépek, a részletek nem vesznek el, a képek nem fakók. Videózni is érdemes ezzel a mobillal. Ha profi vagy, értékelni fogod a C-Log módot, laikusoknak pedig ott a stabilizált 4K, amit még HDR-rel is megfejel a Xiaomi 13T. A teszt során értékeltük, hogy a videórögzítés közben is szépen váltott a telefon a kamerák között, ám a színek és a fehéregyensúly kameránként változtak, továbbá zavaró volt, hogy mozgás közben néhányszor elvesztette a telefon a fókuszt és csak többszöri próbálkozásra találta meg ismét.
Értékelés
A kétféle színben kapható (Alpine Blue és fekete) Xiaomi 13T nem kimondottan izgalmas külsejű mobil, még a kameraszigettel sem próbált a cég divatozni, vagy kitűnni a tömegből, de erre nem is mindenki vágyik. A kijelző pazar minőségű, sebessége, színhűsége és fényereje is nagyon jó. Az SoC a középkategóriás Snapdragonok feletti teljesítményt nyújt, de a Snapdragon 8 Gen2 hátát csak messziről szemléli, inkább valahol a Snapdragon 8 Gen1 szintjén van. Ez bőven elegendő lehet akár a gyártó által beígért 4 OS-frissítéshez és 5 éves biztonsági támogatáshoz is. Az utóbbi amúgy vonzó ígéret, és örülünk, hogy a Xiaomi is beállt a hosszabb szoftveres támogatást nyújtó mobilos cégek sorába.
A fejnehéz kivitel, az ujjlenyomatvonzó, nem túl izgalmas hátlap és a vékony gombok nem annyira tetszettek, viszont a kamerarészleg többet nyújt, mint ami egy 160-200 ezer forintos, középkategóriás készüléktől elvárható. A Leica-együttműködést jól kihasználja a Xiaomi, és a főkamera tényleg szép képeket lő, ha pedig rászánod az időt (és ezt erősen ajánljuk is), és kiismered a speciális fotózási módokat, jobb képeket készíthetsz, mint amilyenre egy középkategóriás mobil általában képes. Nem azt mondjuk, hogy tökéletes a Xiaomi 13T fotós részlege, például sötétben a zoomkamera zajos képeket csinál, videózás közben pedig olykor elmászik a fókusz, de ebben az árszegmensben tényleg nincs miért szégyenkeznie ennek a modellnek.
A 240 ezer forintos kezdőár a kiváló kijelző, a jó kamerák és az IP68-as ház mellett jó árnak tűnik, de azért nem lesz egyszerű érvényesülnie a Xiaomi 13T-nek. A Samsung fanok az S22-es mobilt találják ezen a szinten, és hasonló áron kapható az egyértelműen vagányabb külsejű, kicsit erősebb és szintén jó kamerás képességekkel megáldott, de nem IP68-as Nothing Phone (2) is. Itt-ott még a Xiaomi 12-t és a 12T-t is el lehet csípni, amik hardveresen egy evolúciós lépéssel hátrébb vannak ugyan, cserébe 170-180 ezer forintért vihetők. A K60 Ultrát sem szabad elfelejteni: erősebb SoC, gyorsabb töltés, azonos kijelző és IP68-as védelem jellemzi, viszont kamerában nem olyan erős és (egyelőre) itthon nem is kapható. Nem lepődnénk meg, ha viszonylag záros határidőn belül a Xiaomi 13T 239 990 forintos ára is csökkenésnek indulna, ezáltal csak jobb ajánlattá válna a zsúfolt piacon.
Október 4-e és 17-e között úgy is dönthetsz, hogy inkább az erősebb Xiaomi 13T Pro modellt választod kereken 339 990 forintért, ugyanis ekkor egy Xiaomi Electric Scooter 4 Go elektromos rollert kapsz ajándékba, aminek ára éppen a két modell közti árkülönbözet, vagyis 100 ezer forint. Az akció részleteit a xiaomiofficial.hu weboldalon találod.