Hirdetés

Van egy ország, ahol inkább betiltották a Facebookot, csak ne kapjanak több álhírt és gyűlöletbeszédet



|

Az ottani kormány úgy döntött, teszteli az életet a közösségi oldal nélkül

Hirdetés

Pápua Új-Guinea kormánya váratlan lépéssel ideiglenesen elérhetetlenné tette a Facebookot, hogy felmérje, milyen hatással lenne a közösségi oldal teljes betiltása. Az intézkedést az álhírek, a gyűlöletbeszéd és a pornográf tartalmak terjedésével indokolták, hivatkozva az ország terrorellenes törvényeire. A tiltás eredetileg hétfőn lépett életbe, majd keddre is meghosszabbították, ám a hatóságok nem közölték, meddig tart a kísérlet.

A döntés komoly felháborodást váltott ki, hiszen a Facebook a legnépszerűbb közösségi platform az országban, ahol a 2,6 milliós lakosság fele, mintegy 1,3 millió ember használja az oldalt. Az ellenzék és a sajtó éles kritikával illette az intézkedést, amely szerintük diktatórikus módszerrel korlátozza az emberek információhoz való hozzáférését. Különösen visszásnak tartják, hogy a kormány előzetes bejelentés nélkül hajtotta végre a tiltást, egyik napról a másikra elérhetetlenné téve a platformot.

Peter Tsiamalili rendőrségi miniszter az intézkedést azzal indokolta, hogy nem a szólásszabadság elfojtása a cél, hanem a közösségi média felelősségteljesebb használatának biztosítása. Véleménye szerint a Facebookon ellenőrizetlenül terjedő álhírek, az erőszakra való felbujtás és a gyermekek kizsákmányolása olyan fenyegetések, amelyek veszélyeztetik az emberek biztonságát és jólétét.

Hirdetés

A Facebook kiemelt szerepet játszik Pápua Új-Guinea közéletében, hiszen több aktív csoport és fórum is működik a platformon, ahol a felhasználók megvitathatják az ország politikai és társadalmi kérdéseit. A kormány már régóta bírálta az oldalt, főként az álhírek terjedése miatt.

A helyi médiatanács elnöke, Neville Choi szerint a tiltás az autokrácia határát súrolja, és sérti az emberi jogokat. Az ellenzéki politikusok attól tartanak, hogy ez csupán egy teszt, amelynek célja annak felmérése, milyen mértékben tudja a kormány ellenőrizni az információáramlást. Az új terrorellenes törvények ugyanis jelentős hatalmat biztosítanak a vezetésnek a digitális platformok szabályozásában.

A tiltás nemcsak a politikai diskurzust érinti, hanem a helyi vállalkozások működését is veszélybe sodorhatja. Sokan használták a Facebookot üzleti célokra, például autókereskedelemre, kisboltok népszerűsítésére vagy piactérként. Emiatt a döntés gazdasági következményei is jelentősek lehetnek.

Az intézkedés egyik legvitatottabb pontja, hogy a Nemzeti Információs és Kommunikáció-technológiai Hatóság (NICTA) sem tudott róla előzetesen, holott Tsiamalili miniszter azt állította, hogy a szervezet támogatta a döntést.

Egyelőre nem világos, hogy a Facebook tiltása végleges lesz-e, vagy csupán egy rövid távú kísérletről van szó. Az azonban biztos, hogy az intézkedés hatalmas vitát robbantott ki az országban, és ha a tiltás tartósan fennmarad, az alapjaiban változtathatja meg Pápua Új-Guinea digitális és társadalmi életét.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.