Világszerte sokat javult az internet minősége az utóbbi két évtizedben, ami valószínűleg óriási mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a technológia rengeteg ember mindennapjának részévé váljon. Amíg régen sokan kénytelenek voltak beérni a betárcsázós megoldással, addig mára már a gigabites internet sem számít ritkaságnak, de a megfelelő körülmények között olyan sebességet is el lehet érni, ami az átlag felhasználónak talán már egy cseppet sok volna.
Ezt megelőzően brit és japán tudósoknak sikerült új világrekordot felállítaniuk 2020-ban az internetgyorsaság terén, egészen pontosan 178 terabit per szekundumos sebességgel. Ám ez a korábbi rekord szinte eltörpül a Japánban található National Institute of Information and Communiations Technology, vagyis a NICT kutatói által elért eredményhez képest. Ők ugyanis képesek voltak elérni a 319 terabit per szekundumos gyorsaságot, ami bizony majdnem duplája a korábbi csúcsnak.
A kutatók optikai szálakat használtak, és lézerekkel operáló, roppant komplex műveletekkel sikerült elérniük ezt az egészen elképesztő eredményt, ráadásul több mint 3000 kilométeren keresztül képesek is voltak megtartani a sebességet, teljesítménybeli csökkenés nélkül. A mérnökök szerint akár még a hagyományos optikai szálas infrastruktúrák is képesek lehetnek erre a teljesítményre, persze a szükséges módosítások után.
Habár arra még nem érdemes számítani, hogy a szolgáltatók hamarosan ilyen sebességű internetet zúdítanak otthonunkra, azért ez az eredmény egyértelműen nagy áttörésnek tekinthető.