A NASA történelmi eseményre készül idén szenteste, amikor a Parker Solar Probe napszonda minden eddiginél közelebb kerül a Naphoz. Az eszköz december 24-én, magyar idő szerint 12:40-kor érheti el a rekord közelséget, mindössze 6,1 millió kilométer távolságra csillagunk felszínétől. A szonda hőpajzsa akár 982 Celsius-fokra is felhevülhet, de a mérnökök szerint ez nem jelent problémát, hiszen a rendszer akár 1371 Celsius-fokot is kibír. A napszondát 2018-ban indították el, hogy részletes adatokat gyűjtsön a Nap légköréről, működéséről és hatásairól, azóta pedig számos fontos felfedezést tett.
Most, a Nap 11 éves ciklusának legaktívabb szakaszában különösen izgalmas lehetőségeket kínál a megfigyelésre. A szonda várhatóan áthalad napkitöréseken és plazmafelhőkön, miközben értékes adatokat rögzít, amelyek akár évtizedekig is elemzés alatt állhatnak.
A Parker Solar Probe már eddig is segített megérteni, hogy a napkorona miért forróbb, mint a Nap felszíne, és hogyan gyorsul a napszél elképesztő sebességekre. Nour Rawafi, a küldetés vezető asztrofizikusa szerint az előttünk álló megfigyelések olyan részletességgel tárhatják fel csillagunk működését, amely alapjaiban változtathatja meg tudásunkat.
A szonda mostani küldetése nemcsak a Nap működésének pontosabb megértését segíti, hanem a Földet érő napszél és geomágneses viharok előrejelzésében is mérföldkő lehet. Az esemény karácsonykor egyedülálló lehetőséget nyújt az emberiség számára, hogy közelebb kerüljön Napunk titkainak megfejtéséhez.