Ha nem szeretnéd, hogy ez a galiba rendszeresen megismétlődjék, használj fejlett vágólap-kezelőt, amely nemcsak az aktuális információkat tárolja, hanem az előzményeket is. Hasonló funkcióval ugyan a Windows is rendelkezik, de sajnos ez a gyári megoldás több sebből is vérzik; alapesetben nem aktív például, az inkognitó módban használt böngészőkből pedig az adatok vagy bekerülnek az előzményekbe, vagy nem. Egy vágólapkezelő azonban nemcsak erre a problémára jelent kiváló választ, hanem akkor is nagyon hasznos, ha ismétlődő elemeket kell egy-egy munka során beilleszteni. Mutatunk a feladatra pár kiváló alternatívát.
ClipClip
Nyílt forráskódú, ingyenes alkalmazás, amely a Windows saját vágólapjára épül; azt egészíti ki egy adatbázissal és egy olyan kezelőfelülettel, amely sokkal jobban használható, mint az a miniatűr ablak, mint ami a WIN+V billentyűkombinációval elérhető. Az adatbázis építésének nagy előnye, hogy a vágólapra másolt adatok - igény esetén - egész sokáig visszamenően elérhetők. A ClipClip leghasznosabb funkciója, hogy beillesztéskor választhatunk formázási módot, így lehetőség van csak a nyers szöveg beillesztése mellett arra is, hogy a szövegek nagybetűs, kisbetűs, mondatszerű stb. formázással érkezzenek a helyükre.
1Clipboard
A helyzet az, hogy nem tudjuk, mekkora piaci résre lő a 1Clipboard, mindenesetre tény, hogy egy olyan funkcióval is rendelkezik, amivel nem sok más alternatív megoldás büszkélkedhet: a szoftver a vágólapra másolt adatokat felhőn keresztül képes akár eszközök között is szinkronizálni, és ez a funkció akkor is működik, hogy az egyik oldalon Windowst, a másik oldalon pedig MacOS-t használsz. Az külön bónusz, hogy a felhő ez esetben a Google Drive-ot jelenti, tehát még arról sincs szó, hogy maga a cég kérne hozzáférést az adataidhoz. A készítők viszont ezt a képességet annyira egyedinek gondolták, hogy ezen kívül túl sok fejlett megoldást nem is építettek a programba.
ArsClip
A keresztplatform szinkronizáció része az ArsClipnek is, ám ebben az esetben a jóval barátságosabb tengely, a Windows-Android tengely mentén működik. Ez azonban nem az egyetlen különleges extra funkciója az alkalmazásnak, képes makrók létrehozására is, amivel a másolás-beillesztés műveletek automatizálhatók és/vagy kényelmesebbé tehetők. Ugyan leírása szerint az app csak Windows 10-ig kompatibilis, minden gond nélkül használható Windows 11-gyel is. És még csak telepíteni sem kell, hiszen az alapváltozat hordozható.
Pasteboard
Ha te is azok közé a felhasználók közé tartozol, akik nemcsak a funkciókat, hanem a dizájnt is értékelik, akkor a Pasteboard lesz nálad a befutó. Az alapfunkciók adottak: minden, ami a vágólapra kerül, a Pasteboardhoz is eljut, amelyen keresztül az adatok később visszahívhatók. Ami egyedivé teszi az alkalmazást, az a tárolt információk megjelenítése, hiszen az egyes adattípusokhoz egyedi nézet társul: a színkódok például rögtön eredeti árnyalatban jelennek meg, a vágólapra másolt fotóknak pedig az előnézetét is láthatod. További hasznos extraként lehetőséged van arra, hogy egyes elemeket rögzíts, így azok mindig könnyen kéznél lesznek.
Clipboard Master
Ha inkább a komplex megoldásokban hiszel, akkor nézz rá a Clipboard Masterre, amely nemcsak a vágólap kezelésben profi (automatikus kitöltés például programkódok írásakor, beillesztés egyszerre több helyről stb.), hanem képernyőmentéseket is készíthetsz vele, valamint jár hozzá egy jelszószéf is. A vágólap tartalmát illetően az alkalmazás korlátos ugyan, de nagy valószínűséggel sosem fogod elérni a 10 ezres maximális keretet, így nyugodtan tekinthető végtelennek.