A tévépiac évek óta szinte teljesen változatlan: persze jönnek új fejlesztések, a panelek egyre jobbak, a gyártók kísérleteznek érdekes technológiákkal, de egyrészt a piacot uraló szereplők kiléte és erőviszonya, másrészt a kategóriákat elválasztó ársávok sem igazán mozdultak el. Már pár éve téma volt, hogy mostanra az OLED megfizethető, felső-belépőszintű technológia lesz, ám ez nem teljesen valósult meg. Ami változott, az a képátló: ma már a 42-43 col a beugró, 32 colos modelleket inkább monitornak, "szükségkijelzőnek" vesznek. Az általános méret az 55 col, de ha egy kicsit feljebb megyünk a felső kategóriába, egyre inkább a 65-75 col az elterjedtebb.
Az alsó- és középkategóriát az LCD technológia uralja, ezen belül lehet kifogni egy-egy jobban sikerült fejlesztést, ami valamivel többet kínál, mint az edge LED háttérvilágítás, és a szimpla VA-panel. Szintén nincs nagy meglepetés az okosplatformok terén: a Samsung és az LG saját megoldásai jól támogatottak és közkedveltek, ezek mellett pedig szinte csak a Google Android TV platformja említhető meg, a többi, egyedi megoldás kevéssé releváns.
A TCL - bár hosszú múltra tekint vissza a gyártó - viszonylag új szereplő a magyar piacon, de óriási lendülettel igyekszik szabad szemmel jól látható részesedést kihasítani magának. Ehhez azonban hasznos szolgáltatásokkal felturbózott, emlékezetes készülékekre van szükség. Ez kíván lenni a TCL C655-ös modell is.
Ami csak az árba belefért
A C655-ös széria már 43 colnál elindul és egészen 98 colos méretig skálázódik, ami teljesen lefedi a manapság keresett méreteket. Ugyanakkor nem mindegy, hogy melyik modellt választod, mert hiába hívják mindegyiket C655-ösnek, a két legkisebből jó néhány olyan extra kimaradt, amelyekért érdemes közelebbről is megvizsgálni ezt a típust. Mi az 55 colos modellt vettük alaposabban szemügyre, ami már majdnem mindenre képes, amit a TCL ígér, ennél többet ebben a családban csak a 98 colos változat nyújt, ami viszont nem biztos, hogy minden felhasználó pénztárcájával és nappalijával "kompatibilis".
A technikai paramétereket tekintve az 55C655 több hangzatos technológiai megoldást is felvonultat. A VA-típusú QLED-panel természetesen 4K-felbontású és nevéhez méltón kiváló színtartományt kínál elegendően nagy fényerő mellett. A fényerőt annak is köszönheti, hogy az edge LED technológia helyett Direct LED-re váltott a gyártó, vagyis a panel mögött helyezkedik el a háttérvilágítás, ám az árba a local dimming már nem fért bele, ezért szuper kontrasztról nem tudunk beszámolni. 98"-os verzióban a frissítés akár 144 Hz-es is lehetne, ám ezt a kisebb modellek - így az 55 colos - nem kapták meg sajnos. Van viszont HDR-megjelenítés, amihez a HLG, HDR10+ és Dolby Vision szabványokat is támogatja. A három HDMI port között akad 2.1-es szabványú, az egyik pedig az eARC-ot is támogatja. Ha már hátul járunk, van szatellit és antennacsatlakozás, CI+ kártyaolvasó-hely, RJ45 a nethez, analóg és optikai hangkimenet, továbbá 2 USB port is. A ma már kötelezőnek tekinthető vezérlők is megtalálhatók a C655-ben: van Wi-Fi 5 és Bluetooth 5.0 is, sőt, a Miracast is támogatott és Chromecast kijelzős eszközként is képes működni a tévé (Apple Airplay 2-t csak a 98"-osban találsz).
A QLED-panelt alig látható, elegáns fémkeret veszi körül mind a négy oldalon, az OSD menüben pedig a középen, alul található többállású gombbal tudsz navigálni. A lábmegoldás meglehetősen szimpla, az Y-alakú lábakat kétféleképpen (befelé, vagy kifelé állnak) tudod a helyükre csavarozni. A távirányítón a főbb streamingplatformokhoz találsz direkt gombokat, ezt leszámítva lekerekített élekkel rendelkező, könnyű és egyszerű műanyag példányról van szó - nincs háttérvilágítás, nincsenek prémium alapanyagok, az elrendezés is teljesen átlagos.
Az 55C655-ös modell Android TV okostévé-platformot használ annak minden előnyével (12-es verzió). A beállításnál ez máris pozitívum, jó néhány lépést a mobilodon is elvégezhetsz, és akár a Google Home-ba is integrálhatod új készülékedet. Ha egy-egy szolgáltatás hiányzik, azt beszerezheted a Play Áruházból, emellett a Google fiókodhoz tartozó előnyöket is azonnal használhatod a tévén (például YouTube Prémium előfizetés). A tévében egy mikrofon is rejtőzik, hogy hangalapú utasításokkal is vezérelhesd, de ha neked nem tetszik, ha a tévéd is képes "fülelni", alul egy fizikai kapcsolóval kikapcsolhatod ezt az opciót.
Ugyanakkor a tévé menüje túlzottan szimpla, és a kezdőkép is kissé zavaros. A csatornakeresésnél nem ütköztünk hibába, de a csatornák átrendezése nagyon macerás és időrabló elfoglaltság. Az sem tetszett túlságosan, hogy a gyakrabban használt funkciókat nem emelte ki a rendszer, és nem kínálta fel gyorselérésre - minden alkalommal végig kellett lépkednünk a rendszeren. Néhány félrefordítása is bukkantunk, de ezek nem voltak zavarók és nem rontották a felhasználói élményt. Ma már alapfelszereltségnek hinnénk, de sajnos itt még nem elérhető a tévéadások megállítása, késleltetett lejátszása, vagyis felvétele, hiába van USB 3.0 port is a hátlapon.
Ha játékkonzolt (esetleg PC-t) kötnél a tévére, a Game Master 3.0 technológia segíthet. Az ALLM alacsonyabb késleltetést ígér, az adaptív képfrissítés pedig 4K-s felbontás mellett 48-60 Hz között aktív. Amennyiben FHD-felbontásra váltasz, a frissítés 120 Hz-ig kitolható, itt már nagyobb értelme van az VRR adaptív képfrissítésnek.
A teszt során a képminőség nem veszélyeztette a csúcsmodelleket, de ebben a 200 ezres kategóriában nincs miért szégyenkeznie a C655-nek. A kontraszt kellemes, a színek természetesek és szépek, a színátmenetekben pedig nem figyeltünk meg túlzottan zavaró sávozódást. A háttérvilágítás homogén, zavaró foltosodás nem volt tapasztalható, de sötét képen a feliratok, fényes tárgyak fényudvart kapnak. A HDR aktiválásával nem "ugrik ki a kép" a panelről, ekkora kontrasztja és fényereje nincs a panelnek, de az edge LED-hez képest jobb azért az eredmény. A gyorsabb mozgások, felskálázások terén a feldolgozóchip még fejlődhetne, például FHD tartalomnál a felskálázás nem minden esetben volt meggyőző, viszont tévéadásnál az apróbb hibákat szépen javította.
Ezt érdemes meghallgatni
Bár egy tévé esetében mindig is a képminőség a legfontosabb szempont, a hangzás is kiemelt tulajdonság. A C655-ös tévék 55 coltól felfelé 2.1-es Onkyo hangrendszert kínálnak, ami azt jelenti, hogy a két darab, egyenként 15 wattos hangszórót egy 15 wattos mélynyomó támogatja. Ezt a tévé hátulján, középen helyezték el, kialakítása részben nyitott, de annyira nem emelkedik el a hátlap síkjától, hogy VESA-állványt ne lehessen használni. A 2.1-es rendszer üde színfolt ebben az árszegmensben, ráadásul DTS-HD, Dolby Atmos, DTS Virtual-X és Dolby TrueHD szabványokat is támogat a tévé. Aki sokat néz tévét esténként, automatikus hangerőszabályzást és beszédhang-kiemelést is aktiválhat.
Ha nincsenek irreális elvárásaid…
A TCL 55C655 modellje nem fogja csődbe vinni a konkurenseket, nem váltja meg a világot, de nem is ez a célja. 200 ezer forint alatti árával egy reális alternatíva annak, aki ennél többet nem szeretne ugyan költeni, de már elbúcsúzna az edge LED háttérvilágítástól és a hagyományos LCD-panelektől. Azt sem látná szívesen, ha a streamingplatformok sipákolnának, hogy egy-egy népszerű szabványt nem támogat a készüléke, ezért kénytelen rosszabb képminőségben, HDR-nélkül nézni kedvenc filmjeit, sorozatait.
Az Android TV is bölcs döntés: ha nem is a legnépszerűbb okostévé platform, azért minden fontos szolgáltatást biztosít és az okosotthon-rendszerbe illesztés is megoldható vele. A döntést a C655 extra képessége, a jó hangzás könnyítheti meg. A 2.1-es rendszer egyértelműen jobban szól, mint a hasonló árkategóriájú, 2.0-s rendszerek, de azért egy rendes, mélynyomóval megtámogatott soundbart nem tud legyőzni, főleg nem sztereó színpadképben és virtuális térhangzásban. Ha viszont soundbart nem szeretnél, akkor ez a tévé jobban fog szólni, de azért azt nem jelentenénk ki, hogy szépen is szól: hangos és több erő van benne, mint a konkurensek megoldásaiban, de hi-fi rajongók nem fogják megtalálni a számításukat. A tévé kezelése, a távirányító szimpla, nem a flancolás, a fényűzés volt a szempont a tervezés során, így túl sok kényelmi extrát ne várj. Ha viszont ennél többet nem akarsz tévére költeni, jó választás lehet a C655-ös modell.