A ScienceAlert jelentése szerint a NASA Curiosity roverje a Gale-kráterben bukkant rá szerves vegyületekre. Az eddigi legnagyobb szénmolekulákat sikerült felfedeznie az eszköznek, ami egy nagyon fontos elméletet igazol.
Maguk a vegyületek nem kifejezetten érdekesek: a Francia Tudományos Kutatási Központ egyik munkatársa, Caroline Freissinet és a NASA közleménye szerint nem valószínű, hogy a szénmolekulák biológiai folyamatok során keletkeztek. Ami itt fontos, az a kutatás lehetősége.
A szénmolekulák felfedezésének eredményeit elnézve, képessé válhattak arra, hogy felfedezhessék a több milliárd évvel ezelőtt kialakult életformák nyomait is. Ez hatalmas ajtókat nyithat a Mars-kutatás előtt. Az eddigi mintákat a Cumberland nevű, iszapkőből álló sziklából vették, és az ott talált molekulák maximum hat szénatomból álltak össze. A Gale-kráter iszapkövében rengeteg szénmolekulalánc van, melyek telített szénhidrogének közé sorolhatók.
A csapat szerint az új felfedezés mintái jó eséllyel jöttek létre élő szervezet közbenjárása nélkül, egyszerűbb molekulák részeiből. Ettől függetlenül bebizonyosodott, hogy a Curiosity képes lehet biológiai létformák jeleinek felfedezésére is, ami izgalmas jövőképet fest.