Sokan támadták a Galaxy S20-as szériát, mondván nagyon kicsi bébilépés a 2019-es Galaxy S10-szériához képest, de azért az eladások azt mutatják, a piac mégis lelkesedik az S20-as modellekért is, még ha nem feltétlenül barátságos is az árcetlijük annyira, hogy bárki megengedhesse magának.
A legújabb S20 családtag a Fan Edition, amely egy igazi flagship killer kíván lenni, vagyis minimális kompromisszumok mellett csúcskategóriás élményt nyújtani. Most annak jártunk utána, hogy ez mennyire lehet sikeres koncepció.
Akár a nagytesók
A Samsung új telefonjának hirdetéseinél kiemelt szerepet kap a szín: igen, ez az a Galaxy, ami rengetegféle, pontosan hatféle színben elérhető, sőt, van belőle 5G-s és 4G-s kiadás is, így nem kötelező megfizetni az 5G-felárat, ha nem szeretnéd.
Miközben az árat nagyjából 50-70 ezer forinttal lenyomták a normál S20-hoz képest, igyekeztek minél több, hangzatos extrát megtartani az S20 FE-nél. Ilyen például a központi egység, ami ezúttal is az Exynos 990-es chip, valamint az integrált Mali G-77 MP11 GPU. Ehhez 6 GB RAM és 128 GB tárhely kapcsolódik. Utóbbi persze bővíthető, illetve fontos tényező, hogy UFS 3.1 rendszerű, vagyis nagyon gyors.
Az S20 egyik roppant szerethető tulajdonsága a zsebbarát, kis méret (6,2"), ám az S20 FE ezen változtat, ugyanis 6,5"-os a kijelzője (a készülék mértre kb. az S20+-szal azonos), és ami még jobb hír, hogy maradt a Super AMOLED, a HDR10+ támogatás és a 120 Hz-es frissítés.
Ami már nem annyira jó hír, az a felbontás: itt be kell érned FHD+-szal (1080×2400), míg az S20-nál ez 1440×3200 pixel (igaz, olyankor a 120 Hz-es frissítésről le kell mondanod).
A készülékház a színeket leszámítva szintén változott - nem éppen előnyére. A hátlap ugyanis műanyagra váltott, viszont legalább megmaradt zsinórnélküli töltés és visszatöltés, valamint az IP68-as besorolás is. A másik költségcsökkentő húzás az előlapon érhető tetten: ezt Gorilla Glass 3 védi a sokkal fejlettebb Gorilla Glass 6 helyett.
Az ujjlenyomat-olvasó ezúttal is a kijelző alá került és optikai elven működik. A töltésnél maximálisan 25 wattos gyorstöltést vehetsz igénybe, azonban a dobozban csak 15 wattos töltőt fogsz találni. Bár nem ismerjük személyesen a tervezés előtt megkérdezett "fanokat", de furcsa, hogy nem került a toplista élére a jack csatlakozó - ugyanis ez nincsen az S20 FE-n sem. Ami viszont van, az a sztereo hangszóró, a Wi-Fi 6 és a BT5.
A kamerák terén is van változás, ám itt nagyon óvatosak voltak a mérnökök, nehogy fájdalmassá váljon a nyirbálás. A 12 MPixeles széleslátószögű lencse mellett nem 64, hanem 8 MP-es a telefotó kamera és a Space Zoom funkcióról is le kell mondanod. Az ultraszéles opció az S20-szal azonos, a selfie pedig szuper, 32 MPixeles és még elektronikus képstabilizálásra is képes.
Óvatos nyirbálás
A Galaxy S20 FE nagyon izgalmas készülék, ráadásul merész is, hiszen még a normál S20-ak piacába is beleharap. A színek szépek, de kézbe véve a készüléket a műanyag hátlap nem kelt éppenséggel prémium érzést. A méret ideális és a 190 gramm is elviselhető (bár az S20 csak 163 grammos). A kamerasziget kitüremkedik, akár a mai csúcstelefonoknál, ezért mindenkinek nagyon melegen ajánljuk egy megfelelő tok beszerzését.
A kijelző ezúttal is csodálatos, a 120 Hz szuper és a FHD+ felbontás sem olyan borzalmasan pixeles 6,5"-on. Az ujjlenyomat-olvasó divatos, ám itt csalódtunk. Csupán 3 ujjadat tudod regisztrálni, a felismerés pontossága és gyorsasága azonban a közelébe sem ér egy hátlapi, vagy oldalgombba integrált olvasóénak.
A One UI 2.5 állig felszerelt, az Android 10 pedig száguld a telefonon - ezt jól mutatják mérési eredményeink is. 6 GB ma még mindenre elegendő és a 128 GB tárhely sem borzalmasan szűkös. A 4500 mAh-s akkumulátor rendkívül sokáig bírja, egy teljes napot simán kibír a Galaxy S20 FE aktív használat mellett is, de ha napközben is töltenél, egy 25 wattos, kompatibilis töltőfejet szerezz be.
A DeX dokkolás is elérhető az S20 FE-nél, szerencsére ezt nem gyomlálták ki. Szintén nagyon komoly érv az S20 FE mellett, hogy Galaxy S-lévén 3 komplett Android verzión keresztül garantált a támogatása, vagyis még az Android 13 is megjelenik majd rá.
A kamerák terén az FE modell azonos képminőséget hoz a fő- és a széleslátószögű kameráknál, zoomolni pedig 3x-os nagyításig képes optikailag. A nagytestvérek Space Zoomja itt nincsen, így már 5-10×-es nagyításnál látszanak a szoftveres hibák, de ez érthető is - ha lehet, maradj 3×-os nagyításnál (vagy menj közelebb).
A rossz fényviszonyok mellett készült képeknél már nem lehet ilyen egyszerűen elviccelni a hibákat: a telefon ilyenkor az S/2.4-es lencseértéket ellensúlyozandó feltolja az ISO-értéket, így a képek szemcsések lesznek, ezért itt érdemes óvatosan fotózni.
A selfie képek nagyon jó minőségűek, simán hozzák a csúcskategóriában elvárt minőséget, az pedig, hogy a videónál le kell mondanod a 8K-felbontásról, nem hiszem, hogy egyelőre nagyon fájdalmas kompromisszum lenne. 4K-s módban természetesen videózhatsz 60 fps-sel.
Rajongók lettünk?
A Galaxy S20 FE-t nagyon okosan pakolta össze a Samsung - a kompromisszumoknál nagyon vigyázott, hogy ne fájjanak túlságosan, ami pedig hangzatos és éppen divatos szolgáltatás, azt mind megtartotta.
A 8K videó és az 5G hiánya fel sem fog tűnni, a kijelző szuper, a zsinórnélküli töltés, a nagy akku és az IP68-as védelem pazar, és a masszivitással sem lesz gondod. A műanyag hátlapra úgyis tokot teszel, viszont a Space Zoom feláras extra még 2020-ban. Szintén meg kell elégedned a gyengébb kijelzővédelemmel, valamint a kamerák terén az esti fotózásnál kell ügyesebbnek lenned. A felhasználói élményt a legjobban az ujjlenyomat-olvasó rontotta le: kevés ujjat regisztrálhatsz, a beolvasás lassú és nem is hajszálpontos.
A Galaxy S20 FE ára még az, amiről szólnunk kell. A 250 ezer forint nem éppen középkategória és nem is mindenki számára megfizethető. Ugyanakkor vállalható kompromisszumokkal egy felsőkategóriás készüléked lehet ennyiért, amit nagyon vonzóvá tesz, hogy 3 Android-generációs szoftvertámogatást is kapsz hozzá. 200 ezer forint körül óriási siker lehetne a Galaxy S20 FE, 250 ezerért azonban "csak" logikus döntés - feltéve, hogy az S20-tulajok táborába szeretnél beugrani 300 ezer forint alatt.