Hirdetés

Rendszerváltás 2025 – ketyeg a Windows 10 órája, ideje felkészülni



|

Aki ragaszkodik az egyik legnépszerűbb Microsoft rendszerhez, sajnos komoly dilemma előtt áll - a Windows 10 támogatása hamarosan megszűnik.

Hirdetés

2015 július végén, egészen pontosan július 29-én mutatták be a Windows 10-et, ami kritikusan fontos volt a Microsoft és a teljes PC-s világ számára. Ha ugyanis a Microsoft ugyanolyan rossz, félkész és széles körben utált rendszert készít, mint a Windows 8, akkor bizony tömegek pártoltak volna el a PC-től, de legalábbis a Windows ökoszisztémától. Ma már tudjuk, hogy nem így lett, a Windows 10 sok tekintetben visszanyúlt a gyökerekhez és jól bevált megoldásokkal kényeztette a PC-s felhasználókat. Ez a rendszer egyszerre volt modern, biztonságos, felülete pedig ismerős és gyors - még arra is figyeltek a fejlesztők, hogy a gépigény is alacsony legyen és ne kelljen modern hardveres követelményeknek megfelelni. A siker nem is maradt el, a Windows 10-et imádták a felhasználók és a cégek egyaránt, sőt, ez a rajongás mind a mai napig tart. Ez azonban egy komoly gondot is magával hozott: 2025-ben a Microsoft leállítja a Windows 10 frissítéseit, a rendszer használata pedig ettől a pillanattól kezdve veszélyessé válik, hiszen a felfedezett biztonsági résekhez többé nem érkeznek javítások. Megnéztük, milyen lehetőségeink vannak, ha Windows 10 felhasználóként hamarosan váltani kényszerülünk.

Hullámzó Microsoft

Sokan tartják, hogy a Microsoft OS-fejlesztésére az egyszer fent, egyszer lent minta illik: a Windows XP jól sikerült, a Windows Me nem, a Windows 7 jól sikerült, a Windows 8 nem, a Windows 10 jól sikerült, a Windows 11 pedig nem. Ezen persze lehet vitatkozni, lehet többféleképpen értelmezni a számokat, de talán a legbeszédesebb az operációs rendszerek piaci részesedése. Ha minden felhasználói eszközt egy kalapba teszünk, legyen az Android, iOS/MacOS, Windows vagy egyéb, akkor világszinten az Android vezet 42,16%-kal, a Windows pedig a második a maga 28,4%-ával. Ha csak a PC-s rendszereket nézzük, akkor a Windows 71,56%, míg a második az Apple rendszere 16,89%-kal (Statcounter adatai alapján). Ha még tovább szűkítjük, és az aktívan használt Windowsok eloszlását vizsgáljuk, máris kiderül, miért olyan égetően nagy probléma, hogy jövőre lekapcsolják a Windows 10-et: ezt a rendszer fut ugyanis a PC-k 67,57%-án. Érdekes módon hazánkban még nagyobb a Win10 piaci részesedése: itt a gépek 78,11%-án még a Windows 10 fut, a második pedig a Windows 11 a maga 17,86%-ával. Ezen a listán amúgy a Windows 8 sereghajtó, még a Windows XP (!) és a Windows 7 is megelőzik.

Tehát nem akármelyik Windows verziót készül nyugdíjazni a Microsoft, hanem azt, amelyik mind a mai napig a legnépszerűbb, és ami a legtöbb PC-t többet között az Internetre kapcsolja. A Microsoft számára kulcsfontosságú, hogy megfelelő alternatívát kínáljon a vállalati és magánfelhasználók számára, ha ugyanis ilyennel nem tud előállni, a Windows, mint platform elveszítheti piaci részesedésének jelentős hányadát.

3 helyett 5 év

A sikeresnek mondható Windows 10 rajtja sem úgy sikerült, ahogy azt a Microsoft tervezte. 2015-ben még úgy kampányolt a cég az új rendszer mellett, hogy 3 éven belül 1 milliárd gépen fog futni ez az OS - végül ebből 5 év lett, csak 2020-ra érte el ezt a számot a Win10, mégpedig nem a Windows 8/8.1, hanem a Windows 7 népszerűsége, valamint az Apple erősödése és az Android élre törése miatt.

Hirdetés

2015-ben azzal az üzenettel indította útjára a Windows 10-et a Microsoft, hogy ez lesz az utolsó, számozott és komplett OS-csomag, innentől kezdve SaS (Software as a Service) stratégiát követ a cég, vagyis a Windows folyamatosan fejlődik, új szolgáltatásokat kap, de mindez előfizetéses szolgáltatásként lesz elérhető. Később, 2021-ben aztán ezt megcáfolta a Windows 11 érkezése, viszont az Office programcsomag esetében viszonylagosan sikeres lett a Microsoft 365 előfizetéses szolgáltatás.

Windows 10-et mindenkinek!

Az új operációs rendszer szinte teljesen szakított a Windows 8/8.1 gyűlölt rossz tulajdonságaival, sokkal inkább hasonlított egy modernizált Windows 7-re. A biztonság és a stabil futás sokat fejlődött, támogatást kaptak a legújabb technológiák, bekerültek új API-k és közel tökéletes maradt a szoftveres kompatibilitás. Az új rendszernek óriási lökést adott az is, hogy legális Windows 7, 8 és 8.1-ről teljesen ingyenesen, néhány kattintással válthattál az új OS-re, sőt, ilyenkor az aktiválószerver beregisztrálta gépedet, mint Windows 10-re jogosult eszközt, így később licenckulcs nélkül is újratelepíthetted a hardveresen változatlan PC-dre.

Az ingyenes frissítési ajánlat eredetileg 2016-ban véget ért volna, ám a fogyatékkal élők számára ez a lehetőség megmaradt 2017 végéig. Ahogy az hamar kiderült, itt semmit nem ellenőrzött a Microsoft, vagyis rengetegen éltek ezzel a lehetőséggel, mint ingyenes verziófrissítés, sőt, ez egészen 2023. őszig kitartott, mert bár hivatalos kommunikáció szerint már évekkel hamarabb bezárták ezt a kiskaput a Microsoftnál, a valóságban ez nem történt meg. Az elmúlt évben azért már nagyobb a szigorúság, ha kezed ügyébe akad egy régi Windows 7-es laptop, és annak Windows kódjával szeretnél aktiválni mostani PC-den egy Windows 10 rendszert, egészen biztosan hibaüzenetet fogsz kapni.

A Windows 10 sötét foltjai

A Windows 10-zel megjelent, nem éppen népszerű fejlesztések miatt azért nem kizárólag pozitív kritikákat kapott az operációs rendszer. Íme öt olyan technológia, amiket nem hiányoltunk volna, ha kimaradnak az OS-ből.

Cortana

A Microsoft digitális asszisztensének fényes jövőt jósoltak, végül azonban nem tudott befutni és népszerűsége nemhogy nem indult meg, a támogatása és használata is mérföldekre elmaradt a konkurens megoldásokétól. A Microsoft is belátta, hogy a semmiféle rendszerinterakcióra nem képes Cortana nem lesz piacvezető, ezért jó ideje már leállt fejlesztésével.

Kötelező frissítések

Sokak számára hideg zuhany volt, hogy a Windows 10-nél már nem lehetett a frissítéseket, az új funkciók telepítését akár örökre a szőnyeg alá söpörni. Arra volt lehetőség, hogy ideig-óráig késleltesd a frissítéseket, de amikor ez a türelmi idő lejárt, a rendszer azonnal frissített. Ennek érthető jó oldala is van, ám akik ettől idegenkedtek, joggal tették ezt, hiszen már többször kiderült egy-egy Windows frissítésről, hogy több bajt okoz, mint amennyit megold.

Adatgyűjtés

Vannak felhasználók, akik úgy hiszek, a Windows 10 egyáltalában nem "kémked" utánuk. Nos, számukra van egy rossz hírünk: bizony ez a rendszer is gyűjti a használati adatokat és statisztikai, minőségbiztosítási okokból ezeket továbbítja is a Microsoft szerverei felé. Persze minden szigorúan névtelen és némiképp szabályozni is tudod az adatgyűjtés körét, de teljesen kikapcsolni csak segédprogrammal lehet ezt (O&O ShutUp10++).

 Idővonal

A Windows 10 vezette be az Idővonal funkciót, amivel a korábban megnyitott programokat, weboldalakat tudtad megnézni gépeden. Ezek között keresni is tudtál, de valahogy a szolgáltatás használata nem volt túl felhasználóbarát, nem is mindig működött tökéletesen, és hát sokak számára kényelmetlen volt, hogy egy gombnyomással minden géphasználati előzményük láthatóvá vált. Nem is csoda, hogy sokan kikapcsolták a Tevékenységelőzmények funkciót, ami a Windows 11-be már nem is került bele (a Windows Recall elvileg biztonságosabb és hasznosabb lesz).

Felemás Gépház

Noha a Gépház koncepciója már a Windows 10-nél sem volt újdonság, a modernizált beállítópanel csak részben tartalmazta a szükséges rendszerbeállításokat, sok esetben a régimódi Vezérlőpulthoz kellett visszanyúlni. Ez rengeteg fejfájást okozott a tapasztalatlanabb felhasználók számára, és a Windows 11 esetében is több, nagy frissítésre volt szükség, hogy az összes, gyakran használt beállítási menüpont megjelenjen a Gépház felületén.

A Windows 10 sikerének titka

A 2015-ben megjelent rendszernél ismét a klasszikus gépekhez igazított felület, valamint kezelhetőség került előtérbe a maga Start menüjével, asztalával és tálcájával. Azért akadtak modern megoldások is, mint például a Start menüben az élőcsempék, az érintőkijelzőre optimalizált kezelőfelületre váltás lehetősége és jó néhány modern alkalmazás, amelyeket a Microsoft Store-ból tudtál beszerezni. Megújultak a fontosabb appok (például levelezés, naptár), megismerkedhettünk az új Gépházzal, megérkezett az UWP (Universal Windows Platform) fejlesztői környezet, a DirectX 12 és a WDDM 2.0, szintet lépett az Xbox-integráció, valamint végre valahára nyugdíjba vonult az Internet Explorer, hogy átadja helyét a Google Chromium-alapú Edge böngészőnek.

A modern megoldások közül a Windows Hello biometrikus azonosítást érdemes kiemelni, a nagyobb biztonságot jelentő megoldások közül a jobb hálózat- és rendszermag-védelmet, a kezelőfelületnél pedig a felturbózott Windows Aero ablakkezelést. Az évek során - ahogy azt a kezdetekben is ígérte a Microsoft - újabb funkciók jelentek meg a rendszerben a menetrend szerinti biztonsági frissítések mellett. Az utolsó, komolyabb újdonságokat tartalmazó frissítés a 22H2 volt, vagyis a 2022 őszén kiadott csomag. Ennél a

biztonsági támogatás 2025. október 14-éig garantált, ekkor lesz sokak számára vége a Windows 10-es éveknek.

A nagyvállalatok számára marad egy lehetőség, hogy még néhány évig kitartsanak a Windows 10 mellett és naprakész biztonsági frissítésekhez jussanak: az LTSC (Long-Term Servicing Channel) licenc keretében 2027. január 12-éig (IoT esetén 2032. január 13.) használhatják a Windows 10-es rendszert, ám ez komoly felárral jár.

Ha magánfelhasználó vagy, egy fizetős opcióval segíthet neked a Microsoft még néhány évig a Windows 10-nél maradni. Az Extended Security Update (ESU) rendszerébe belépve további 3 évig még megkaphatod a frissítéseket, ám ezek kizárólag a kritikus biztonsági réseket foltozzák be. Árat egyelőre nem közölt a Microsoft, de céges partnerek számára ez gépenként az első évben 61 USD-be (nagyjából 22-25 ezer forintba) fog kerülni, és minden évben duplázódik az összeg.

A Windows 11-váltásra várhatóan új licenc megvásárlása mellett lesz lehetőség, ami beszerzési helytől és verziótól függően 3-4 ezer forinttól 50-80 ezer forintig terjedhet. Ha nem szeretnél Windows 11-re váltani például a szigorúbb hardverkövetelmények, vagy a nagyobb adatgyűjtés miatt, sajnos nem sok opciód marad arra nézve, hogy tovább használd Windows 10-es PC-det teljes online biztonság mellett.

Linux, vagy Windows?

Az egyértelmű út innen a Linux, amiből továbbra is számtalan disztribúció érhető el, és akad köztük bőven olyan, ami barátságos, teljesen magyarított, emulációval pedig a windowsos programok jelentős részét is képes futtatni. A gamerek számára sem a Windows ma már az egyetlen OS-opció, a Steam mögött álló Valve az utóbbi időkben rengeteg pénzt és fejlesztési órát tett az Arch Linuxba, ami ezáltal egyre vonzóbbá válik a játékosok számára. Nézzük a két, lehetséges utat.

Áramvonalas Windows 11

Ha a Linuxtól idegenkedsz, de a Windows 11 gyári alapértelmezéseivel sem szeretnél kibékülni, még mindig van egy olyan lehetőséged, hogy maradsz az ismert, minden régebbi programoddal kompatibilis Windows platformon, ám néhány speciális segédprogrammal "letisztogatod" a Windows 11-ről a felesleges extrákat.

Telepítésnél kellemetlenkedhet a Windows 11 azzal, hogy a minimális követelmények része lett a TPM titkosító chip. Ezt már 3-5 éve a BIOS/UEFI-be szoftveresen is beépítették a PC-gyártók, laptopokban már régóta az alapfelszereltség része, de könnyen előfordulhat, hogy a te gépedben még sincsen ilyen (és nem is szeretnél ilyen ritkaság hardverkiegészítőt vásárolni). Szerencsére erre is van megoldás, méghozzá kettő is. Már eleve a telepítő USB-kulcsot is elkészítheted úgy, hogy kiütöd belőle a hardver-ellenőrzést, sőt, akár a kötelező MS-fiók regisztrációt is megkerülheted. Ehhez bevetheted a Flyby11-es segédprogramot, ami szofisztikált és többféle módját is kínálja a telepítő képfájl módosításának, ha azonban egy felhasználóbarát és még könnyebben kezelhető megoldást keresel, a Rufus nevű programot ajánljuk.

A kéretlen szoftvereket és beépített szolgáltatásokat alapértelmezetten nem, vagy csak nyakatekert trükkökkel tudod letiltani és leszedni a rendszerről. Válaszd inkább a könnyebb utat, és használj erre specializálódott segédprogramot. Kiválóan teljesít például a Windows 11 Debloater Tool, ami ugyan angol kezelőfelületű, de meggyőző a tudása, néhány kattintással kipucolhatod a felesleges elemeket Windows 11-es rendszeredből. Fontos, hogy minden ilyen "tuningolás" előtt készíts biztonsági mentést fontos fájljaidról, és egy rendszervisszaállítási pont létrehozása sem árt.

Ha olyan, normál, vagy a PC-gyártó által telepített applikációba botlasz, amiről nem tudod eldönteni, hogy fontos-e vagy sem, ellenőrizd a Should I Remove It? weboldalon.

Az adatgyűjtésnek sem örül minden felhasználó, még úgy sem, hogy a Microsoft váltig állítja, minden adat teljesen anonim, és ez a funkció nem lassítja a gépedet, nem rövidíti laptopod üzemidejét. Szerencsére erre is van megoldás: az O&O ShutUp10++ könnyen kezelhető, egyértelműen leírja, hogy mit kapcsolsz ki éppen, ráadásul nem kell telepíteni sem.

Ha ezeket a karcsúsításokat elvégzed, a Windows 11-ed garantáltan áramvonalas lesz, nem terpeszkedik el túl nagy tárhelyen és nem fog (jobban) árulkodni rólad, mint ahogy tette azt a Windows 10.

Barátságos Linux

Ha nem félsz belevágni a váltásba és Linuxra nyergelsz át, jó néhány változást kell majd megszoknod, de ez nem feltétlenül csak negatív értelemben értendő. A népszerű disztribúciók, mint például az Ubuntu, vagy a Linux Mint barátságosak és rendszerszinten "beszélik" a magyar nyelvet. Az összes, ma népszerű alkalmazás elérhető ezen a platformon is, ha pedig olyan szoftvert kell futtatnod, ami csakis Windows alatt érhető el, a Wine-nal a felhasználóbarát emuláció is megoldott. Ahol gond lehet a szoftveres kompatibilitással, azok a játékok, valamint az egyedi, hardverközeli kóddal ellátott programok, amelyek emulálással is nehézkesen futnak. Utóbbi esetben választhatod a virtualizációt, ám némi sebességcsökkenéssel mindenképpen számolnod kell.

Ha viszont többségében populáris programokat futtatsz, emellett sok online szolgáltatást veszel igénybe, szinte zéró kompromisszumra számíthatsz. A Linux emellett számos előnnyel rendelkezik: például teljesen ingyenes, a frissítések automatikusan települnek a rendszerre és a telepített szoftverekhez is, ráadásul a biztonság is sokkal nagyobb. Egészen halvány az esélye annak, hogy kártékony kód települjön linuxos gépedre, adataidat, fájljaidat pedig sokkal jobban védi a szigorú jogosultság-kezelés. A Linux kódja kiválóan optimalizált, ezért arra is számíthatsz, hogy gyorsabban fog futni, mint a Windows 10, miközben a felhasználói felület barátságos, modern és látványos. A rendszer bármely elemét szabadon megváltoztathatod, legyen az egy-egy háttérkép, színséma vagy animáció.

A tanulási görbe azonban még úgy is laposabb lesz, hogy jó néhány Linux kezelőfelület nagyban hasonlít a Windows Aero-ra. Hiába a Start menü és a Tálca, az apró tálcaikonok a jobb alsó sarokban, azért jó néhány beállítást máshol találsz, a drivertelepítés máshogy működik, a könyvtárstruktúrát szokni kell és ha egy-egy feladatra programot kell váltanod, akkor azok kezelését is meg kell tanulnod. Mindez felhasználótól függően pár hét, vagy 1-2 hónap kényelmetlenséget okozhat, ám a fórumokat olvasva aki váltott, nem bánta meg. Ha nem szeretnél minden windowsos kötődést egy kattintással megszakítani és fejest ugrani a Linuxba, most még van időd kitanulni a Linux kezelését, megismerkedni a programokkal, beállításokkal stb. Ehhez a legegyszerűbb, ha virtuális környezetben telepítesz egy Linuxot. Például kiváló kombináció a VirtualBox és a Linux Mint, de ha olyan Windowst használsz, amiben ott a Hyper-V virtualizációs környezet, az is megfelel erre a célra. Haladó felhasználók a Windowsba integrált WSL-Windows Subsystem for Linux rendszerrel is kísérletezhetnek (Ubuntu és SUSE támogatás teljes), vagy két adattárolóval a dual Boot PC-t is kivitelezhetik.

Ideje felkészülni

A Windows 10 támogatása kevesebb mint egy éven belül megszűnik, így ami biztosra vehető, hogy biztonságos platformnak többé nem tekinthető majd ez a rendszer. Ha modern a PC-d, átválthatsz Windows 11-re, ez gördülékeny, a kompatibilitás is megmarad, de várhatóan extra kiadással jár majd a frissítés. Ha mindenáron a Windows 10-hez ragaszkodsz, talán a legdrágább megoldást kell választanod, ráadásul itt még több pont is homályos, a Microsoft nem tisztázta, hogy ez miként lesz elérhető bárki számára. Az alternatív útvonal a Linux, ami az elmúlt években is rengeteget fejlődött, ezért ha most még nem is tekinted egyértelmű továbblépési iránynak az OS-váltást, azért legalább egy esélyt adj neki és próbáld ki kötelezettségek nélkül, hogy mi várna rád a túloldalon.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.