A Twittert felvásárló Elon Musk épp néhány napja dicsekedett el vele, hogy 1500 trollfiók megregulázásával sikerült csökkenteniük a gyűlöletbeszéd érzékelhetőségét a platformon, a jelek szerint azonban bőven akadna még tennivaló a bot-ellenes háborúban.
Ahogy arról a Foxconnál kialakult krízis kapcsán mi is beszámoltunk, a továbbra is szigorú zéró-COVID politikát követő Kínában egyre komolyabb tiltakozásokat okoznak a karanténintézkedések, a jelek szerint pedig az autoriter állam vezetése a Twittert is felhasználja az elégedetlen hangok elnyomásában.
Elsőként a The Washington Post közölt cikket róla, hogy a mikroblogon hirtelen megugrott a kínai spamfiókok aktivitása, amelyek zömében erotikus tartalmakat közlő posztokkal árasztották el a hírfolyamot, így próbálva háttérbe szorítani a tiltakozásokról szóló bejegyzéseket. A Bloomberg munkatársa, Rebecca Choong Wilkins fotókat is közölt a bizarr jelenségről:
Twitter is being flooded with spam posts that make it harder to discover content about the protests breaking out across China. The posts, many of which are sexually explicit, use hashtags referring to Shanghai and other Chinese cities.
— Rebecca Choong Wilkins 钟碧琪 (@RChoongWilkins) November 28, 2022
A slightly more SFW selection 👇🏽 pic.twitter.com/BGlr9mh35H
A The Washington Post értesülése szerint az aktivitás nagy része olyan profilokhoz köthető, melyek hosszú ideig inaktívak voltak, ám most tömegesen és egy időben lendültek akcióba, ami egyértelműen felülről koordinált akcióra utal.
A tüntetések súlyosságát elnézve az államnak van is oka tartani a közvéleménytől, a sanghaji tiltakozók ugyanis a minap már nyíltan követelték az ország vaskezű vezetője, Hszi Csin-ping és a kommunista állampárt lemondását. Elon Musk - aki pár hónapja még épp a hasonló kamufiókok mennyiségére hivatkozva próbált visszalépni a Twitter felvásárlásától - cikkünk írásáig nem kommentálta hírt.