Ha 4K, akkor manapság minden a gamingről és a 120 fps-es vagy afeletti képfrissítésről szól, ám a Philips kifejezetten munkára és tanulásra szánja legújabb óriásmonitorának szolgáltatásait. A prémium külső és az extrák mind ehhez a felhasználáshoz igazodnak, ám azért a kijelző nem esik kétségbe, ha játékot indítasz, vagy filmet nézel rajta. A 329P1 talán legfurcsább tulajdonsága, hogy laptopokhoz ajánlja a gyártó, és ez nem véletlen.
Monitor, mint központ
Kategóriájában kiemelkedő fényerejű, 350 cd/m2-es IPS-panelt szereltek a 32 colos monitorba, amelynek három oldalról rejtett, vékony kávája teszi elegánssá külsejét. A 350 cd/m2 jónak számít, már pusztán emiatt a felsőbb régióba sorolható a 329P1-es modell, de persze azért létezik ennél jobb fényerejű panel is. A rejtett, átlagos vastagságú, nagyjából 7 mm-es kávák szépek, de az alsó káva maradt a régi, vastagabb darab. Itt, egészen pontosan középen rejtette el a Philips a kis szenzorait, de ezekről majd kicsit később.
A talp már-már zavaróan nagy, cserébe bármerre mozdíthatod, forgathatod, emelheted és döntheted a kijelzőt, anélkül, hogy veszítene stabilitásából. Felül egy trükkös mechanikát mozgásba hozva (értsd: lenyomva a káva felső, vastagabb részét) elővarázsolhatsz egy webkamerát, amely az IR-szenzoroknak köszönhetően Windows Hello arcfelismerésre képes. Tesztünk során ez a rész nagyon jól működött, sötétben, ellenfényben, bárhogy felismert a kamera (egyedül maszkban nem próbáltuk). Fájó viszont, hogy a kamera kizárólag a monitor felső részének síkjáig dönthető, lejjebb nem, pedig néha nem ártott volna, ha egy kicsit a monitor elé is lát, vagy ha például a kijelző elfordítása nélkül oldalra forgatható. A privát szféra védelme miatt azonban előnyös, hogy egyetlen mozdulattal visszatolható a helyére (ilyenkor a plafont veszi).
Ez azonban még nem minden, a Type-C-n csatlakoztatható monitor komplett USB 3.2-es USB-elosztót és gigabites LAN vezérlőt is kínál, nem hiányzik a sztereó hangszóró és mindeközben a kompatibilis notebookot tölti is. Ez a Type-C dokkoló erős fegyvertény a 329P1 mellett, hasonló képességű eszközökért akár 30-50 ezer forintot is el szoktak kérni. A hangerő persze nem fogja felébreszteni a szomszédokat és házi bulit se ezzel próbálj meg levezényelni, de átlagos háttérzenéhez, esetleg egy-egy megbeszéléshez elegendő. Szintén kapsz mikrofonokat is, amelyek a chatelésnél kapóra jönnek majd.
Sajnos a menüben joystickkal még mindig nem lépegethetsz, de egy egyszerű, kissé ronda windowsos applikációt kapsz, illetve használhatod az előlapi gombokat is. A menüpontok között izgalmas extrákra bukkanhatsz. Ilyen a PowerSensor, ami egy infraérzékelő segítségével figyeli, hogy ül-e valaki a monitor előtt. Ha elmész a géptől, beállítástól függő idő múlva töredékére csökken a fényerő, majd amikor visszaülsz, automatikusan visszaáll anélkül, hogy hozzáérnél például az egérhez. A másik hasznos extra a LightSensor, ami egy fényérzékelő és képes a környezeti fényhatásokhoz igazítani a háttérvilágítás erejét. Mindkét szenzort a monitor alsó kávájába rejtették, megbízhatóan működnek, bármiféle szoftver telepítése nélkül.
Szemrevaló
A Philips által választott IPS-panel igazán jó képminőséget biztosít, ráadásul gyárilag kalibrált is a monitor, amiről a mérési papírt megtalálod a dobozban, sőt emellett minden szükséges kábelt is. A villódzásmentesség és alacsony kékfény-kibocsájtás alapértelmezettek, viszont HDR-t nem támogat és keményvonalas gamereknek sem ajánlanánk - bár az adaptív képfrissítést 60 Hz-ig még GeForce VGA-val is támogatja, ami kellemes meglepetés. Az már kevésbé, hogy tesztünk során ez nem mindig volt tökéletes (ennek oka lehet driveres probléma is lehet), de miután 60 Hz-en nincs is sok értelme, inkább lekapcsoltuk ezt az extrát.
IPS-es vetélytársaihoz mérten is kiváló képminőséget és rendkívül hasznos szolgáltatásokat egyesít magában a Philips 329P1 monitor, ám ennek megvan az ára. Éppen ezért azoknak tudjuk nyugodt szívvel ajánlani, akik laptopot dokkolnának hozzá - ilyenkor igazi megváltás, hogy a fél tucat kábel helyett egyetlen, vékony madzagon keresztül történik minden, ráadásul rengeteg hasznos extrához és porthoz is jutsz ezáltal. Ha a laptop dokkolást nem használnád ki, hasonló képminőséget olcsóbban is találhatsz a piacon.