Hamar hétköznapivá vált a monitorok világában a 32 colos képátló, pedig nem is olyan rég még a tévék világában mondták a 80-82 cm-re, hogy óriási. Ekkora felületen már nagyon pixeles lenne a full HD (ezért ilyen nem is nagyon létezik), de még a WQHD (2560×1440) is bántó, ha játék mellett munkára, olvasásra is használnád a monitorod.
Az ideális felbontás a 4K, amivel a 328E1CA-nál is találkozol, ráadásul a Philips ívelt VA-panellel kínálja mindezt. Az extra szolgáltatások mellett igyekezett a színhűségre is odafigyelni a gyártó, ám ahogy az a monitor kedvező árából kitalálható, néhány modern funkció már nem fért bele a költségkeretbe.
Pofás fapados
Külsőre korszerű és szép a 328E1CA, bármely irodai asztalnak vagy akár otthonnak a dísze lehet. A vékony, rejtett káva jól mutat, a talp pedig nem foglal sok helyet és miután csak egy keret, optikailag sem rondítja el asztalodat. A nyak kecses és alig látható, sőt, még az egyszerű, de hatásos kábelelvezetést is megoldották vele, ugyanis a hátsó része hosszában üreges, ide tudod bevezetni a kábeleket. Sajnos hiába az elegáns külső, itt máris belefutunk az első hiányosságba: a 328E1CA-nak csupán a dőlésszöge állítható, nem lehet sem forgatni, sem pedig a magasságát megváltoztatni. Ez otthoni használatnál még talán annyira nem is gond, de irodában határozott hátrány.
A hátlapon a fontosabb bemenetek társaságában a beépített tápegység csatlakozóját találod, odabent pedig kétszer 3 wattos hangszóró néz az asztallap felé. Ezek viszonylag hangosan szólnak, de tompa dobozhangzásra készülj fel, ami filmek és játékok önfeledt élvezetére nem megfelelő (persze azt is írhatnánk, hogy hangzása így átlagos). A jobb alsó élen a menüvezérlő, illetve a ki-be kapcsoló gombok kaptak helyet - a monitort a Windowson belül, szoftveresen nem tudod beállítani. A menü alig változott elődeihez képest, ráadásul nem joystickkel, hanem négy gombbal kell navigálnod, ez pedig nehézkes, kényelmetlen és viszonylag lassú is. Sajnos USB elosztó és egyéb extra a 328E1CA modellbe nem fért bele, a gyártó igyekezett minél lejjebb szorítani az árat.
Na de vissza a képminőségre. A VA-panel 1500R-es íven hajlított, ami igazán a 21:9-es képarányú kijelzők számára hasznos, de látványosan mutat már ennél a 32 colos méretnél is. A 328E1CA esetében filmnézés és játék esetén élvezetes ez a fajta panel, csupán az a gond, hogy intenzív játékra nem kimondottan ideális ez a monitor. Egyrészt a játékok 4K-s futtatásához bivalyerős VGA-kártya szükséges (mondjuk Nvidia GeForce RTX 2080 felett), másrészt 60 Hz-es frissítéssel kell beérned, és még a HDR-kompatibilitás is hiányzik. Van viszont FreeSync, és az input lagja is egészen alacsony általános monitor létére.
Sok mindenre képes
Ami viszont komoly fegyvertény a 328E1CA mellett, hogy képminősége egészen jó, sőt gyári kalibrációt is kapsz. A fényerőt nagyon konzervatívan adta meg a gyártó, a feltüntetett 250 cd/m2 érték ellenére kiváló, és vetélytársaihoz képest a színek uniformitása is átlagon felüli. Ugyanakkor a felső sarkokban és alul könnyen felfedezheted a VA-glow jelenséget, az ívelés pedig nem minden PC-s munkavégzés alkalmával jelent előnyt.
Vonzó ár-érték aránya és képminősége, valamint modern külseje miatt könnyű ajánlani a 328E1CA-t, de a HDR és a 144 Hz hiányozni fog játék közben, a magasságállításról is le kell mondanod, nincs USB hub, és az OSD-vezérlés is kényelmetlen. Persze ezekkel a hiányosságokkal együtt lehet élni, de vásárlás előtt érdemes valahol kipróbálnod ezt (vagy egy hasonlóan ívelt) 16:9-es monitort, mert míg a 21:9-es modelleknél egyértelmű előny az ív, addig 16:9-nél nem feltétlenül győzhető meg mindenki ennek szükségességéről.