Még novemberben röppent fel a hír, miszerint a Meta (a Facebook, Instagram és WhatsApp tulajdonosa) több mint 10 milliárd dolláros befektetéssel egy gigantikus tengeralatti kábelhálózat építésén fáradozik. A cég most hivatalosan is megerősítette a Project Waterworthre vonatkozó terveit, melyek egy minden korábbinál nagyobb, 50 000 kilométer hosszúságú kábelhálózatot takarnak.
A hálózat öt kontinens között teremt majd kapcsolatot az Egyesült Államokat, Brazíliát, Indiát, Dél-Afrikát és egyéb kulcsfontosságú régiókat kötve össze egymással. A Meta az Indiában rejlő lehetőségekkel, valamint a hálózatnak az AI-szolgáltatások globális kiterjesztésében szánt szerepével indokolta a nagyszabású projekt megvalósítását.
A még idén induló vállalkozáshoz a Meta 24 szálas optikai kábelt használ majd, amelyeket akár 7000 méteres mélység hatolva vezet az óceánok és tengerek fenekén. A cég új telepítési technikák révén kívánja minimalizálni a hibák előfordulásának lehetőségét a geopolitikailag vagy földrajzilag kockázatos területeken. A geopolitikai tényezők egyébként fontos szerepet játszanak a projekt megvalósulásában. A legutóbbi amerikai-indiai közös nyilatkozatban a két ország vezetői megerősítették, hogy együttműködnek a tengeralatti technológiák fejlesztésében, és India szerepet vállal a projekt egyes szakaszaiban, beleértve a karbantartást, javítást és finanszírozást is.
A Meta azt reméli a befektetésétől, hogy az új tengeralatti kábel hozzájáruljon a digitális kommunikáció, a videós élmények és az online tranzakciók gyorsabb és megbízhatóbb működéséhez. A projekt hosszú távú célja a világ digitális infrastruktúrájának megerősítése és az AI-fejlesztések globális támogatása.
Ez nem az első tengeralatti kábel, amelyet a Meta épít, hiszen a vállalat már részben tulajdonosa több nagy hálózatnak, így például a 2Africa kábelnek is. Azonban a Project Waterworth lesz az első olyan tengeralatti kábel, amelyet a Mark Zuckerberg vezette techóriás teljes mértékben saját kezdeményezésére valósít meg.
A Meta tehát nemcsak a saját szolgáltatásainak működését kívánja biztosítani, hanem globális szinten is szerepet vállal a digitális infrastruktúra fejlesztésében, amely a jövő internetes forgalmának egyik alapvető pillére lesz.