Habár a streaming megjelenésével ideig-óráig úgy tűnt, hogy a tartalmak olcsó és kényelemes fogyasztásának sikerülhet visszaszorítania az online kalózkodást, a szolgáltatók elburjánzásával a netezők újra felhúzták a koponyás lobogót, így az Európai Unió tavalyi tanulmánya szerint 2021 óta folyamatosan emelkedőben van a jogsértő filmek, zenék, tévéműsorok és szoftverek iránti kereslet.
Oroszországban viszont jó eséllyel jelentősen "legyorsulja" az európai átlagot a torrentezés népszerűségének növekedése, ami egy hivatalos adatszolgáltatásból derült ki.
A TorrentFreak beszámolója alapján az orosz médiafelügyeleti hatóság, a Roszkomnadzor a helyi sajtónak nyilatkozva árulta el, hogy 2023-ban már 1,1 millió olyan linket törölt, amelyek jogsértő tartalmakra mutattak, ez pedig több mint a duplája a 2022-ben eltávolított 485 ezres mennyiségnek.
A TF ugyanakkor felhívja rá a figyelmet, hogy a szám akár torzíthat is, hiszen egyazon feltöltéshez több új URL is készülhet a törléseket követően.
"Ha a nyugati márkák nem akarnak küzdeni a kalózkodás ellen egy adott országban, az azt jelenti, hogy valójában legalizálják a tartalmaik kalózkodását."
- nyilatkozta Juri Zlobin, egy kalózkodás elleni orosz szervezet, a Shield vezetője arra utalva, hogy igazából a nemzetközi szankciók okolhatók a kalózkodás elharapódzásáért. Mint ismert, Ukrajna 2022 februári lerohanását követően a nyugati országok súlyos gazdasági korlátozásokat léptettek életbe az agresszor Oroszország ellen, melyekhez igazodva a nagy szórakoztatóipari cégek is leállították a tartalmaik helyi forgalmazását.
Az orosz fejlesztési minisztérium már néhány héttel a támadás után beterjesztett egy dokumentumot, amely a torrentezés részleges legalizálását javasolta a szankciók ellensúlyozására. Ám ahogy azt akkor is megjegyeztük, Oroszországban már a háború előtt is kiemelten kedvelt volt a kalózkodás, így ott például bizonyos játékokat eleve sokkal olcsóbban lehetett megvenni abban a reményben, hogy így nem a jogsértő kópiákhoz fordul a közönség.