Hirdetés

Ötödik sebesség: OnePlus 5 óriás-teszt



|

Egyre több rajongót szerez a kínai OnePlus, az ötös számú telefont már a nagyokat megszégyenítő tömeg várta. Most végre megérkezett, mi pedig egy minden eddiginél részletesebb tesztet írtunk róla. Termosz kávét, üdítőt, szendvicset bekészíteni, ez hosszú lesz, de megéri!

Hirdetés

Van képe hozzá

Mindenképpen beszélnünk kell a készülék talán legnagyobb attrakciójáról, a két darab különálló lencserendszerrel operáló kameramodulról. Az idei készülék tervezését a kezdetektől fogva a fotós képességek továbbfejlesztésének jegyében végezte a OnePlus, ezért aztán a munkálatokba bevonták a fotós tesztjeiről ismert DxO szervezetet is. A közös munka eredményeként létrejövő kameramodul az elsődleges, 16 megapixel felbontású, Sony IMX 398 típusú szenzor mellett egy szintén Sony gyártmányú (IMX 350) telefotó egységgel is gazdagodott, amely integrálásának hála mind a fókusz, mind a mélységélesség tekintetében jelentős előrelépést értek el a mérnökök. Szintén a fejlesztés eredménye az 1,6 szeres optikai zoom megjelenése is, amelyet egy 0,4 szeres átfogású digitális zoom egészít ki. Utóbbi meglétéből adódott az egyik "félreértés" is az új készülék kapcsán, hiszen a gyártó szisztematikusan kétszeres zoomról beszélt, amely nyilvánvalóan csak részigazságként értelmezhető.

Bárhogyan is legyen, az eredmények önmagukért beszélnek, hiszen az elődmodell OnePlus 3-mal összevetve az új készülék minden körülmények között minimum egy szinttel jobban teljesít, a gyenge fényviszonyok közötti fotózás során pedig kis túlzással egy lapon sem lehet említeni a két testvért. A képek elkészítését elektronikus képstabilizálás, kéttónusú LED villanó, illetve szoftveres optimalizáció is segíti automata módban, azonban az igazi ínyencek vélhetően profi módban készítenek majd képeket, ehhez pedig már a gyári szoftverbe integrált kamera alkalmazás is minden szükséges opciót biztosít.

Nem mehetünk el szó nélkül a portré mód mellett sem, amely gyakorlatilag képünk alanyát a bokeh technikával emeli ki környezetéből, azaz finoman elmossa a háttér egyes részleteit, miközben a fókuszpontban lévő objektum éles marad. Hasonló megoldásra persze a legtöbb telefon képes szoftveres effekt útján, azonban ezekben az esetekben többnyire nem kapunk tökéletes végeredményt, ellenben a OnePlus megoldásával, amely a speciális kamerák révén éri el a művészi hatást, valahogy így:

Frontoldali képalkotóegységgel természetesen szintén rendelkezik a OnePlus idei zászlóshajója, ez esetben azonban optikai zoomot már nem társítottak a gyártó mérnökei a fixfókuszú, 16 megapixel felbontású Sony IMX 371 szenzorhoz.

Mozgógép rögzítésére akár 4K felbontásban is lehetőségünk nyílik, ekkora méretnél azonban sajnos már nem működik az EIS, azaz a kézremegésből adódó problémákkal mindenképpen számolnunk kell. Ennek tükrében próbáink során jellemzően a fullHD üzemmódot preferáltuk, amely 60 képkocka/másodperces sebesség mellett teljesen stabil, rendkívül életteli felvételek rögzítését tette lehetővé.

Nézzünk pár saját tesztfotót!

Zoomolva sem tűnik vészesnek a végeredmény:

Ez pedig a fenti tájkép HDR változata:

Végül pedig jöjjön két fotó, melyen ugyanazt a képet bal oldalon OnePlus 3-mal, jobb oldalon pedig a most tesztelt OnePlus 5-tel készítettük.

Az éltető oxigén

Nem ejtettünk még szót a szoftveres háttérről, márpedig az Android 7.1.1 változatára épülő OxygenOS 4.5.5 önmagában is egy kiváló érv a készülék megvásárlása mellett. A jellemzően vegytiszta Google-élményt szavatoló, tetszőleges számú főoldallal operáló megoldás néhány egyedi funkcióval is rendelkezik, amelyek közül újdonság az olvasó mód, amellyel a készülékünk kijelzőjét e-ink jellegűvé változtathatjuk, a színek száműzésével könnyítve a szöveges tartalmak fogyasztását. Hasznos ötlet, hogy a funkció aktiválása programhoz is köthető, dönthetünk például úgy, hogy a preferált közösségi alkalmazásunk, vagy böngészőnk minden esetben monokróm köntösben nyíljon meg, azonban a készülék további alkalmazásai a megszokott módon működjenek tovább.

Hasonlóan ötletes a Gaming DND névre keresztelt lehetőség is, amelyet szintén egy-egy programhoz köthetünk. A kiválasztott applikáció futtatása során (navigáció, játék, csak hogy a legjellemzőbb területeket említsük) készülékünk automatikusan aktiválja a speciális üzemmódot, amellyel egy lépésben tilthatjuk a készülék képernyőjén megjelenő Android vezérlőgombokat, illetve a különféle csevegő alkalmazások, email kliensek felugró értesítéseit. Hasznos extraként tekinthetünk a beépített Secure Box alkalmazásra is, amely egy jelszóval vagy ujjlenyomattal védett részt különít el a tárterületből. A dedikált tárhely tartalma a megnyitás elleni védelem mellett titkosításra is kerül, így elvileg az itt tárolt adatok a készülék esetleges eltulajdonítását követően sem nyerhetők ki a rendszerből.

A szoftverrel kapcsolatos további extra, hogy az szabadon lecserélhető egy tetszőleges ROM-ra, amennyiben nem felelne meg az ízlésünknek, mégpedig a garancia megvonása nélkül.

Ebből adódóan a bootloader nyitás, illetve a készülék rootolása sem vezet a jótállás elvesztéséhez, amely az ezen műveletekre fogékony felhasználók számára jóformán egyedülálló ajánlattá teszi a OnePlus legújabb termékét. Jó tudni, hogy amennyiben esetleg egy szoftveres beavatkozás következtében igen drága papírnehezékké változtatnánk okostelefonunkat, nem feltétlenül kell azt azonnal garanciába küldenünk, hiszen a gyártó szabadon elérhetővé teszi azokat a programokat, amelyekre vész esetén hagyatkozhatunk.

Élet a zselé-hegyen túl

Némileg rendhagyó módon, tesztünk végére hagytuk a készülékben elhelyezett kijelző értékelését, amely korántsem a véletlen műve. Tisztázzuk az elején: az eddigieket tekintve a OnePlus 5 egy közel tökéletes mobil, hiszen legtöbb paraméterében olyannyira meggyőzően teljesít, hogy képes megszorongatni - nem egy esetben meg is előzni - az aktuális, nagynevű csúcsmodelleket. Nem mehetünk el azonban szó nélkül a Jelly, illetve Jello néven ismeretes jelenség mellett, amely a nyilvánosságra került információk alapján a legtöbb készüléket érinti, azonban a felhasználók csak kis része észleli a problémát a mindennapi használat során.

Miről is van szó pontosan? Az interneten fellelhető videók és bejegyzések tanúsága alapján - amelyet a sorozatgyártásból származó tesztkészülékünkön is észleltünk - a fel-le görgetés során a kép látszólag torzul, a görgetési animáció kezdő szakaszában a kijelzőn megjelenő elemek megnyúlnak, majd annak befejeztével újra felveszik eredeti méretüket. Mindez lehetne egy látványos UI design elem is, de sajnos nem az; habár a készülék technikai megvalósításának legtöbb aspektusa továbbra is ismeretlen számunkra, azt a OnePlus is elismerte, hogy helytakarékossági okokból az 5,5 hüvelyk méretű, FHD felbontású panelt a megszokotthoz képest 180 fokkal elfordítva, azaz fejjel lefelé építette be, és jó eséllyel ez a változtatás felelős a kellemetlen jelenség felbukkanásáért.

Mutatjuk a jelenséget a YouTube-on elérhető megannyi random videó közül az egyikkel:

Annak ellenére, hogy az alkalmazott AMOLED panelnek nincs klasszikus értelemben vett teteje és alja, a feltételezések szerint az azt vezérlő elektronika kizárólag egy adott irányból kezdve képes a megjelenített képet frissíteni (másodpercenként hatvanszor), ez azonban jelen esetben azt jelenti, hogy a legtöbb készülékhez képest a képernyő tartalmának kirajzolása a megszokott iránnyal ellentétesen történik. Ezt az eltérést egyes felhasználók érzékszervei kevésbé, másoké jobban észleli, így fordulhat elő, hogy a vásárlók adott része nem is tud a problémáról, míg másokat egészen súlyosan érint. Tekintve, hogy a OnePlus ezt - az előzőek okán meglehetősen szubjektív megítélésű- jelenséget nem ismeri el hibaként, kapcsolódó javítás sem várható részükről, magyarán amennyiben érzékenyek vagyunk az említett képi anomáliára (amely szélsőséges esetben a szemek extrém gyors fáradását, illetve fejfájást is okozhat), az egyetlen mentsvárunk a 14 napos elállási jog marad.

A kijelző az előzőekben taglalt problémától eltekintve teljes mértékben hozza az elvártakat, annak ellenére, hogy "csak" 1080p felbontású panelről van szó. A Samsung műhelyéből származó OpticAMOLED egység fényereje kiváló, a megjelenített színárnyalatok alapesetben is kellemesek, ráadásként a beépített profilok (SRGB, DCIP3) mellett egyénileg is testre szabhatjuk a kijelző színhőmérsékletét. A betekintési szögek ugyancsak rendben vannak, ahogyan nem panaszkodhatunk a panel érzékenységére, válaszidejére sem, erre a OnePlus 3-at ért kritikák kapcsán jól láthatóan fokozott figyelmet fordítottak a mérnökök.

Összegzés

Habár a OnePlus 5 vitán felül a vállalat eddigi legfejlettebb modellje lett, korántsem hibátlan készülék: a kamera teljesítménye valamelyest elmarad a marketingkampányban sugallt minőséghez képest (bár még így is egészen jól sikerült darab), a kijelzőt érintő probléma pedig egyes vásárlók esetében egyszerűen ellehetetleníti a hosszútávú használatot. Adott ugyanakkor egy kiváló SoC, amely átlagfeletti teljesítményt garantál minden szituációban, a Dash Charge rendszer és a megfelelő kapacitású akkumulátor kettőse pedig megszabadítja a felhasználót a töltöttség árgus szemekkel történő nyomon követésének mindennapos terhétől. A szoftver az előző szériához hasonlóan kifejezetten kellemes alapesetben is, amelyet csak fokoz az erős közösségi támogatás jelenléte, illetve a bootloader nyitás / rootolás lehetősége.

Az előzőek tükrében nagyon nehéz helyzetbe kerültünk az értékelés kapcsán, hiszen a OnePlus 5 a hardveres képességei, kiegyensúlyozott teljesítménye alapján bátran ajánlható lenne ebben az ársávban, azonban a kijelzőt érintő viszontagságok, illetve a problémát övező gyártói hozzáállás kapcsán kérdéses, hogy mennyire érdemes látatlanban beruházni a készülékre. A magunk részéről azt javasoljuk, hogy egyelőre csak az szerezze be ezt a modellt, aki esetlegesen együtt tud élni a fentebb taglalt jelenséggel, vagy nem jelent számára problémát, ha szükség esetén (az átvételtől számított 14 napig elérhető) visszaküldési procedúrához kapcsolódó ügyintézésre kell plusz energiát fordítania. Mindenki más viszont talán jobban jár, ha ezt a szériát kihagyja, és megvárja a - tippünk szerint még idén piacra lépő - ráncfelvarrott verziót.

OnePlus 5

● Anodizált alumínium ház
● Gorilla Glass 5 kijelzővédelem
● 1920 x 1080 pixel felbontású OpticAMOLED (Samsung) panel
● Qualcomm Snapdragon 835 SoC
● 6/64 GB és 8/128 GB változatok
● OxygenOS 4.5.5 (Android 7.1.1)
● 2 év garancia

Pro:

+ Kiváló hardveres és szoftveres képességek
+ A legújabb adatkommunikációs szabványok támogatása
+ AptX, és AptX HD kompatibilis
+ Kiváló üzemidő, villámgyors feltöltés
+ Villámgyors ujjlenyomatolvasó
+ Konszolidált vételár

Kontra:

- "Kétesélyes" kijelző
- Nem vízálló
- Nincs microSD bővíthetőség

Értékelés:

● Teljesítmény: 10
● Ár/érték: 9
● Anyagminőség: 10
● Extra funkciók: 8
● Szoftver: 9
● Megjelenés: 9

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.