A Nokia márkanév mögött már régóta a HMD Global csoportosulás áll, ami nem feltétlenül jelent rosszat, pláne úgy, hogy a gyártó a fenntarthatóságot, a környezetvédelmet tűzte zászlajára, ami a mobiltelefonok világában a legnehezebben megugorható akadály. Ez a cég az, aki elsőként Európába hozta el a mobilgyártást, konkrétan Magyarországra, emellett pedig az összes felhasználói adatot is európai szerveken őrzi (Finnországban), nem Kínában vagy az USA-ban. 2023 elején a G22-es modellel már megmutatta a cég, miként is képzeli el a fenntartható mobilt, amit akár otthon is könnyedén meg tudsz bütykölni - ezt anno mi is leteszteltük.
Az ötperces akkucsere, a kijelző vagy a hátlap házilagosan is egyszerű cseréje vonzó lehet sokak számára, ráadásul a HMD ehhez nem kisebb partnert, mint az iFixitet hívta segítségül, így a cserealkatrészek és a szükséges szerszámok is könnyedén és viszonylag reális áron beszerezhetők. Ugyanakkor a G22 nagyon harmatos SoC-t kapott, a kijelző sem volt túl jó, ezért nagy érdeklődéssel vártuk az utódot, amit nyár közepén mutatott be a Nokia.
Divatos külső
Kétféle színben is elérhető a Nokia G42 5G, aminél a gyártó már a nevében igyekezett jelezni, hogy nagyot lépett előre: immáron 5G-s hálózatokhoz is kapcsolódik a mobil. Ez 2023-ban igen fontos, pláne úgy, hogy ezt a modellt minimum 3 évnyi használatra ajánlja. Szintén örömteli hír, hogy az Unisoc T606-os központi chipet is lecserélték, helyette a Snapdragon 480-at kapta a G42, abból is a "+" változatot, ami egy hajszálnyival erősebb. Az SoC-hez 6 GB RAM és 128 GB tárhely kapcsolódik, ami belépőszinten elfogadható, jó hír továbbá, hogy mSD kártyát is fogad a dual SIM-es készülék.
Reménykedtünk, hogy a kijelzőhöz is hozzányúl a Nokia, azonban itt nem történt komolyabb előrelépés. Az IPS-panel továbbra is csupán HD+ felbontású, fényereje csak egy kicsivel nőtt, védelemként pedig a korábban is alkalmazott Gorilla Glass 3 szolgál. Ezt egy csepp-bevágású, 8 MP-es selfiekamera töri meg, valamint szokatlan még az egészen vastag káva, ami alul több mint fél centiméter vastag.
A mobil oldalsó kerete és hátlapja újrahasznosított műanyagból készült, egyben van és azonos színű. A G42 fröccsenés és por ellen védettnek minősített, de hivatalos besorolása nincsen. A kereten körben a szoksásos gombokat, Type-C portot, SIM tálcát és egy hangszórót találhatunk, valamint extraként egy jack csatlakozót is.
Hálózatos részen az 5G mellett van 5.1-es Bluetooth, Wi-Fi 6, GPS és szerencsére az NFC sem maradt le a hazánkban hivatalosan forgalmazott G42 5G-ről (egyes régiókban NFC nélkül árulják ezt a modellt). Nincsen azonban eSIM, sztereó hangszóró, infra és az 5000 mAh-s akkumulátort sem lehet vezeték nélkül tölteni. Az akkuméret az előd G22-eshez képest 50 mAh-val kisebb lett, a töltés maradt 20 Wattos, ám a 12 nm-es helyett 8 nm-es SoC takarékosabb valamivel.
A hátlapon a Nokiánál már megszokott elrendezésben látható a kamerasziget, ami nagyjából 1 mm-re emelkedik ki. Itt egy 50 MP-es főszenzor, valamint két kiegészítő kamera kapott helyett. Utóbbi két kamera egyike makrókra vethető be és 2 MP-es, a másik pedig a mélységszenzor, és szintén 2 MP-es.
Teszt
Kézben tartva, méretét és tömegét tekintve egy teljesen átlagos mobiltelefon a G42 5G. A hátlap szépen csillan a napfényben, az ujjlenyomatokat csak mérsékelten vonzza, viszont a műanyag miatt a prémium érzetet ne várd. A könnyű szétszerelhetőség szerencsére nem ment a masszivitás rovására, a mobil nem recseg-ropog. A kijelző teljesen átlagos, fényereje inkább átlag alattinak tekinthető, és hát felbontása sem túl nagy. Szintén furcsa a vastag káva, viszont a 90 Hz nem haszontalan: nincsen utánhúzás, a scrollozás, feed-pörgetés során nem akadozik a telefon.
Ez az SoC cseréjének is köszönhető, ami több mint kétszer gyorsabb, mint a G22-ben található Unisoc, de persze ez még nem jelenti azt, hogy őrült tempóra számíthatsz és komoly 3D-s játékra is bevetheted a Nokia G42 5G-t. Általános feladatokhoz kellő sebességet kapsz, de például a képek mentése, a nagyobb adatbázissal dolgozó appok futása során többet fog gondolkodni a mobil, mint egy középkategóriás modell.
Fotózásra csakis a főkamerát ajánljuk, a többit nem érdemes komolyan fontolóra venni. A főkamera viszont egészen szép képeket készít jó fényviszonyok mellett: a színek a helyükön, nincsen bántó elmosás, a részletesség a kép szélein is megvan. Rossz fényviszonyok mellett már más a helyzet, itt a képjavító turbó fokozatra kapcsol és sokszor elmossa a részleteket, a mozgó tárgyak, emberek pedig elmosódottak lehetnek. A 2×-es zoomra pöccintve sok-sok részletről mondunk le, a képek elmosódnak, ha pedig a maximális, 8×-os zoomot választod, még tovább romlik az élesség és részletesség.
A szelfi is inkább átlagos, mintsem meglepően jó, a portré mód pedig előszeretettel mossa a képet és az éleket sem mindig találja meg pontosan. Egy-egy gyors videotelefonálásra bevethető, de esti partiban inkább másik mobillal készítsd a portrékat. Videózásnál a 1080p/60 fps a tető, ami javarészt az SoC miatt is van, de ha némi szoftveres képstabilizálást is szeretnél, 30 fps lesz a limit.
A 20 wattos töltést nem neveznénk gyorsnak, de tény, hogy a mobil egészen takarékos, és átlagos felhasználás mellett 2 napot is kihúz különösebb trükközések nélkül. Tesztünkön 923 perc terhelés melletti üzemidőt mértünk, ami nem rossz, és még a G22-nél is jobb, tehát beigazolódott, hogy az SoC nem csupán gyorsabb, takarékosabb is.
A kezelőfelület szokásosan minimalista. Néhány Nokia extra ugyan került az alap Android felületre, de ezek egyáltalában nem zavarók. Tesztünk készítésekor Android 13-as rendszer volt a legfrissebb májusi biztonsági csomaggal, ami sajnos ellentmond annak a kijelentésnek, miszerint 2 teljes OS-váltás mellett 3 évig havi rendszerességgel megkapjuk a biztonsági csomagokat is.
Összegzés
Maximálisan szerethető és tisztelhető, amit a HMD Global a Nokia mobilokkal próbál elérni: a fenntartható gyártás és újrahasznosított anyagok használata, az egyszerű szerelhetőség (itt találod az iFixit hivatalos G42 oldalát), a 3 év garancia mind felhasználóbarát, ráadásul azt semmiképp sem lehet mondani a Nokia G42 5G-re, hogy pocsék lenne. Egy átlagos, belépőszintű mobil, a szintnek megfelelő sebességgel, kamerás képességekkel és akkuval.
Sajnos azonban a készülék ára nem belépőszinten van, hanem eggyel felette, ahol a kínai gyártók hardveresen szinte minden pontban többet kínálnak, mint a Nokia. Erősebb SoC, gyorsabb töltés, jobb kamerarendszer, szebb kijelző, modernebb külső. A Xiaomi a Redmi vonalon több alternatívát is kínál: például 10 ezer forinttal olcsóbban a Redmi Note 12-t nagyobb tárhellyel, több RAM-mal, jóval erősebb SoC-vel, AMOLED-kijelzővel, jobb kamerákkal és gyorsabb töltéssel. Említhetjük a Motorola G54-et is erősebb SoC-vel, jobb kijelzővel és kamerarendszerrel, sokkal jobb üzemidővel és gyorsabb töltéssel. A hazánkban népszerű Samsung Galaxy A23-at se felejtsük: ugyanennyi pénzért jobb szoftveres támogatást, jelentősen erősebb SoC-t, kijelzőt és kamerarendszert kapsz.
Ezek mindegyike jó vétel, nem mellesleg a legtöbb megtalálható legalább egy szolgáltatónál is - ezt pedig a Nokia G42 5G nem tudja elmondani magáról. Tekintve, hogy a magyar felhasználók jelentős része továbbra is a szolgáltatónál szerzi be új mobilját, ráadásul a Nokia nem pörgeti maximumra a mobilos hirdetéseket hazánkban, nem fogadnánk arra, hogy hatalmas mennyiségben fog elkelni hazánkban a Nokia új "házibarkácsolható" okostelefonja.