A mesterséges intelligencián alapuló képgenerátorok megjelenése a fotószerkesztés műfaját is a feje tetejére állíthatja, így nem csoda, hogy a területen piacvezető Adobe is felkapaszkodott a megállíthatatlanul száguldó hype-vonatra, bejelentve a saját megoldását az egyelőre csak várólistáról elérhető Firefly képében.
Az Adobe szerint a gépi tanulással kifejlesztett képességek új távlatokat nyithatnak a szerkesztési folyamatban, a lehetőségek valódi mélységét viszont mégsem ők villantották meg először, hanem egy több neves intézmény tudósait összefogó kutatócsoport elképzelése.
A Drag Your GAN (mint Generative Adversarial Network, vagyis párban álló AI-rendszerek, melyek egymással versenyezve tökéletesítik a végeredményt) lényegében egy Photoshop-szerű képszerkesztő, amelyben rendkívül mélyreható változásokat eszközölhetünk, mindössze pár kattintással. Ennek jegyében megváltoztathatjuk a képen szereplők testtartását és arckifejezését, az objektumok pozícióját, vagy akár teljesen átszabhatjuk a tájat is. Az alábbi videó azonban jóval többet mond a szavaknál a technológiáról:
Drag Your GAN: Interactive Point-based Manipulation on the Generative Image Manifold
— AK (@_akhaliq) May 19, 2023
paper page: https://t.co/Gjcm1smqfl pic.twitter.com/XHQIiMdYOA
A rossz hír, hogy a DraGAN néven is emlegetett megoldás egyelőre csupán egy tanulmány formájában létezik, vagyis nagyon messze áll attól, hogy telepíthessük, de a fejlődés mai üteme mellett könnyen megeshet, hogy nem kell éveket várnunk a gyakorlatba való átültetésére. A tudósok szerint a modell még az olyan, kihívást jelentő esetekben is élethű eredményt produkál, mint az elfedett tartalmak beillesztése (pl. fogak és nyelv generálása a kinyitott szájban), vagy a képen szereplő tárgyak következetes, azok merevségét is figyelembe vevő deformálása.
Izgalmas belegondolni, hogy a DraGAN új szintre emelhetné a képgenerátorokat, hiszen a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalmakat egyelőre csupán a szöveges utasítás finomhangolásával, vagy a komoly jártasságot igénylő hagyományos szerkesztési módszerekkel tudjuk módosítani.