Az emberek általában nem önszántukból töltenek huzamosabb időt barlangokban, hiszen a hideg, sötét, és nyirkos zugok nem a legkomfortosabbak számunkra. Christian Clot francia-svájci kutató és csapata azonban teljesen önkéntesen vonult be.
A 15 fős csapatban 8 férfi és 7 nő volt, akik negyven napra költöztek össze. Clot ezzel az 1,2 millió euróba kerülő kutatással az ember alkalmazkodóképességét próbálta vizsgálni.
A tíz Celsius-fokos hőmérsékletű barlangba természetes fény nem jutott be, a résztvevőknél nem volt óra, hogy ellenőrizzék az időt, sem kommunikációs eszköz, amivel tudták volna tartani a kapcsolatot a külvilággal. Érzékelőkkel figyelték meg az alvási szokásaikat, társadalmi interakcióikat, viselkedésüket - az egyiket egy kapszulában nyelték le, mely testhőmérsékletük mérésére is képes volt.
Egyelőre zajlik az adatok feldolgozása, de érdekesség, hogy amikor távozhattak, azt gondolták, még 7-10 napot várniuk kellett volna. A résztvevők kétharmada azt mondta, hogy maradt volna még. A projekt kutatói azt remélik, a tapasztalatok alapján jobban meg lehet majd érteni, hogyan tudnak alkalmazkodni az emberek a drasztikus változásokhoz.