A Motorola tavaszi nagy dobása kétségkívül az Edge 50-szériás mobiltelefonok bemutatása, azonban emellett két új fülhallgató is érkezett a gyártótól: a Buds és a Buds+. Az elnevezésből nem nehéz kitalálni, hogy a "+" jelölésű a komolyabb darab. Legfontosabb tulajdonsága, hogy aktív zajszűrésre is képes, amire a kisebb társa nem. A gyártónak nem új terep a TWS fülesek világa, sok-sok modellel képviselteti magát a hazai piacon is, ám a Buds+ a nagyobb nevek által uralt közép-felsőkategóriára lő, ahol komoly versengés folyik a vásárlók füleiért. Hogy mennyi esélye van bekerülni ide a Motorolának és megvetnie a lábát, azt Buds+ tesztünkből megtudhatjátok.
Semmi extravagancia
Kétféle színben, sötétszürkében és homokszínben érhető el a Buds+, a Motorola legújabb aktív zajszűrős TWS fülhallgatója. A miniatűr, száras kialakítású füldugókba egyenként két 11 mm-es és két 6 mm-es drivert, valamint három-három mikrofont szereltek, amelyek a beszédhang vétele mellett az aktív zajszűrést segítik. A hangzás megteremtésében külső segítségre támaszkodott a Motorola, és a Bose segítségét kérte. Emellett a Hi-res Audio tanúsítványt is megkapta a Buds+, valamint Dolby Atmos és Dolby Head Tracking technológiákkal is rendelkezik. Ez utóbbi persze csak akkor működik, ha az ezt támogató okostelefonnal párosítod a fülest. Adatkapcsolatban Bluetooth 5.3 szabvánnyal dolgozik a füles és egyszerre két eszköz is képes rákapcsolódni.
A minden sarkán és élén lekerekített, viszonylag kicsi, diszkrét tok jól mutat, mindössze a Motorola jele és a Bose feliratok láthatók rajta. A töltéshez Type-C kábelt kapsz a dobozban, ezzel 60 perc alatt tudod telepumpálni az akkumulátort, viszont Qi vezeték nélküli töltés is elérhető, amivel ugyanez 110 percig tart. A gyorstöltés is támogatott, 10 perc alatt 3 órányi játékidőt nyersz, igaz, ez kikapcsolt zajszűrés mellett igaz. Amúgy az üzemidő átlagos, kikapcsolt ANC-vel 8 óra alatt merülnek le a füldugók, míg a tokba olykor-olykor visszahelyezve összesen 38 órát érhetsz el. Ez bekapcsolt zajszűrés mellett jelentősen rövidebb, nagyjából a fele.
A kibontás és beüzemelés pontosan ugyanúgy történik, mint a többi, hasonló TWS füles esetén, azonban fontos figyelned arra, hogy első párosítás és töltés előtt a füldugók érintkezőiről szedd le az alig látható védőfóliákat (de legalábbis olvasd el a használati utasítást, amiben erre külön kitérnek).
Hozza a kötelezőt
A Buds+ használatához mindenképpen érdemes beszerezni a Moto Buds applikációt (iOS-re vagy Androidra). Az applikáció segít a gyors és egyszerű párosításban, valamint a firmware-frissítésben is. Minden funkciót ki- bekapcsolhatsz az appban, emellett hangszínszabályzót is aktiválhatsz, ha az alapértelmezett hangzást laposnak találnád. Elérhető a Játék mód is, ami alacsonyabb késleltetésre kapcsol, hogy ne maradj le egyetlen hangeffektről sem. A füldugók víztaszító kialakításúak, vagyis úszni nem szabad velük, de az izzadságot jól tűrik és kisebb esőben is használhatod.
A Motorola az összes, ebben a szegmensben kötelezőnek számító szolgáltatást beépítette. A Buds+ érzékeli a fülbe helyezést, kérhetsz keresést, ha nem tudod, hol tetted le utoljára a füldugókat, valamint illeszkedési tesztet is futtathatsz. Ez utóbbit mindenképpen érdemes elvégezni, ha pedig hibát jelez a szoftver, vagy esetleg kényelmetlen valamelyik dugó, a dobozban található szilikonharangok cserélgetésével kitapasztalhatod, melyik méret a legkényelmesebb számodra.
A teszt során a passzív, szilikonharangok által biztosított zajszűrés átlagos volt, vagyis megfelelő mértékű, amit a hárommikrofonos aktív zajelnyomás jól egészít ki. Az áttetsző mód kicsit talán több zajt enged át, mint kéne, viszont a teljes zajszűrés szépen izolál és a hangot sem torzítja hallhatóan. Az adaptív zajszűrés érdekes mód lenne, de ennek mértékét nem lehet állítani: kicsit olyan, mintha az áttetsző és a teljes zajszűrés között lenne valahol félúton.
A távirányítás a szárba rejtett érzékelők nyomkodásával lehetséges. Az appban az egyes mozdulatokhoz társított parancsokat megváltoztathatod, sőt külön parancsokat állíthatsz be a bal- és a jobb füldugóra is.
Nem szakítja le a fejedet
A Moto Buds hangzása nem kellemetlen, sőt kifejezetten szépen is tud szólni olyan zenével, ahol a magasabb hangok dominálnak. Ezeket nagyon szépen szólaltatja meg, viszont fejletépő basszust (például Sony- vagy JBL-féle módon) ne várj tőle. Jelen vannak a mélyhangok is, de egyáltalában nem tolakodók. Amivel küszködik a Buds+, az a közép, ami sokszor zavaros, nem túl tiszta, bár a beszédhangot azért szépen kiemeli. A hangzáson utólag is tudsz finomhangolni az applikációban található 10-utas hangszínszabályzóval, amely manuális beállítást is kínál, de saját profilt nem tudsz elmenteni. A Bose neve garancia a jó hangzásra, azonban a Moto Buds+-tól senki ne várjon prémium Bose-hangzást - egyszerűen ez más kategória (és ezt szerencsére árban is jelzi a Motorola).
Van esélye
A Motorola nem új szereplő a TWS fülhallgatók piacán, de nem is a legerősebb márka jelenleg. Az új Moto Buds+ jól sikerült, nem szól rosszul és az ebben a kategóriában elvárt szolgáltatásokat mind hozza. Viszont az árazással nagyon óvatosan kellett bánnia a gyártónak, mert a konkurensek mind csupa bejáratott nevű nagyágyúk: a JBL, a Sony, a Xiaomi, a Samsung, a Sennheiser és a Huawei számtalan modellel van jelen a piacon, és ezek nevei sokak számára előbb ugranak be, mint a Motoroláé. Tudásban, hangzásban óriási gond vagy hiányosság nincs, a 34 990 forintos ár pedig bölcsen megválasztott szint. Ezzel az alsó-közép régióját célozta meg a Motorola az aktív zajszűrős fülesek piacának, ott pedig szép eredményeket érhet el a Moto Buds+, különösen úgy, hogy a Bose felirat is ott díszeleg mindenhol.