Kereken egy évvel ezelőtt jelent meg a Motorola Edge 40 Neo elődje, a 30 Neo, de nem a te memóriáddal van a probléma, ha nem emlékszel: ekkor még nem igazán tudtad ezt beszerezni a hazai kereskedőknél.
Az elmúlt egy évben rengeteget változott a helyzet és a Lenovo által birtokolt, de teljesen külön cégként üzemelő Motorola ma már mindhárom szolgáltatóval és a legtöbb nagy elektronikai kereskedéssel kötött szerződést, így szinte bárhol belefuthatsz az új Edge készülékbe. Divatos színek, elegáns külső, óriás kijelző és megkapó ár - de vajon megéri lecsapni egy Edge 40 Neóra?
Külsőre többnek látszik
A Motorola két, már piacon lévő Edge 40 mobilját egészíti ki a Neo verzió, amely néhány dolgot nélkülöz, néhány dologban megújult, ára pedig barátságos. A közepes méretű mobil előlapját egy lekerekített, 6,55 colos kijelző foglalja el, amelyet Gorilla Glass 3 véd a karcoktól. A Motorola FHD+ felbontású P-OLED panelt választott, ami kiváló színhűséget és óriási, akár 1300 nites fényerőt biztosít, ráadásul 144 Hz-en frissül és HDR10+ kompatibilis is.
Az oldalkereten szokatlanul vékony gombok találhatók, hátul pedig egy nagyjából 2 mm-re kiemelkedő, duplalencsés kamerasziget. A keret és a hátlap is műanyagból van, esetünkben a világoskék (Pantone Caneel Bay) modell hátlapja vegán bőrhatású bevonatot kapott, ami nem vonzza az ujjlenyomatokat és nem is csúszós.
A gyártó a dobozba egy, a telefon színéhez passzoló tokot is tett, amelyet az agood company nevű céggel együtt készített és érdekessége, hogy 100%-ban növényi alapanyagokból, környezetbarát módon készült Svédországban. Ha már a doboz tartalmánál járunk, érdemes megemlíteni, hogy a Motorola nem a fukar cégek hosszú sorát erősíti: itt bizony a telefon és a tok mellett a Type-C-Type-C kábelt, és a mobilhoz passzoló gyorstöltőfejet is megkapod. Szintén az Edge 40 Neo büszkesége, hogy néhány, hasonló árú konkurensével ellentétben sztereó hangszórók kerültek bele, és teljes IP68-as védelmet is élvezhetünk.
Evolúciós előrelépés
Az Edge 40 Neo belsejét tekintve nincsenek sokkoló meglepetések - sem jó, sem pedig rossz értelemben. A mobilt egy MediaTek Dimensity 7030 hajtja, amelyhez tekintélyes mennyiségű, 12 GB RAM és 256 GB tárhely kapcsolódik. Ez utóbbi nem is árt, ugyanis mSD kártyát nem fogad a telefon, helyette dual SIM-es és újdonságként már az eSIM-eket is kezeli (1 fizikai SIM és egy eSIM).
A hátlapi duplakamera közül a fő modul az igazán érdekes a maga 50 MP-es szenzorával és optikai képstabilizátorával. Ehhez f/1.8-as rekeszérték társul, valamint LED-es villanó, HDR, rengeteg funkció és 4K/30fps videofelvétel. Az ultraszéles látószögű másodlagos kamera 13 MP-es szenzorral dolgozik és OIS-t nem kapott, de az autofókusz nem maradt ki. Az előlapi szelfikamera a kijelző felső részének közepén helyezkedik el, 32 MP-es szenzorral dolgozik és a HDR mellett szintén támogatja a 4K/30 fps videórögzítést.
Az Edge 40 Neo természetesen minden fontos vezeték nélküli szabványt támogat, így Wi-Fi 6E mellett teljes 5G-t is élvezhetünk, a BT5.3 a lehető legújabb, van triplarendszeres GPS, NFC, hardveres közelségérzékelő (ezt egyre több gyártó szoftveresen oldja meg a szelfikamerával), valamint kijelző alatti ujjlenyomat-olvasó.
5000 mAh-s, viszonylag nagy kapacitású akkumulátor került a mobilba, amit a mellékelt töltőfejjel akár 68 Wattal is lehet tölteni, így 15 perc alatt a teljes lemerültségből 50%-ra tornázhatjuk fel a mobilt.
Nem egy sebességkirály, de sok mindenben vonzó
Igen nehéz feladata van a Motorola Edge 40 Neónak: meghódítani a középkategóriát, méghozzá olyan ellenfeleket maga alá gyűrve, mint például a Samsung A-széria, a Xiaomi, a Nothing vagy a Honor, amelyek nem ijednek meg némi árharctól és extra marketingtől sem. Ehhez nem elég egy szép készülék, teljesítenie is kell. A Dimensity 7030 számunkra újdonság volt, ezért kíváncsian vártuk, milyen pontszámokat ér el a tesztek alatt. A Geekbench és AnTuTu mérések rámutattak, hogy az elmúlt évek legnépszerűbb SoC-jénél, a Snapdragon 695-nél határozottan, minden tekintetben jobb a MediaTek chipje, viszont a másik népszerű, középkategóriás Snapdragon 778G-t nem képes megelőzni - nagyjából egyszinten van a két központi chip.
Ez azt jelenti, hogy a Honor 70-nél és a Samsung Galaxy A54-nél egy kicsivel gyorsabb a mobil, de például a Honor 90-et már nem éri utol. Valós használat során villogni a mobil szuper teljesítményével senki nem fog, de a teljesen letisztult, már-már vegytiszta Android 13 felület nem röccen meg, és a programok is gyorsan indulnak, a feedpörgetést semmi sem akasztja meg. A PCMark és 3DMark a valós használat alatti teljesítményt kiválóan mutatja, és az ezek alatt elért pontszámok is azt erősítik meg, abszolút középkategóriás, elfogadható teljesítményt kapunk, ráadásul a 12 GB RAM-nak hála akkor sem akad meg a mobil, ha egyszerre több appot futtat.
A kijelző hozta a kötelezőt: csodás színeinek és nagy fényerejének köszönhetően jól kitűnik néhány konkurens közül. Az üzemidőre sem lehet panaszunk, hiszen a takarékos chip és a nagy akku párosa akár 2 nap átlagos használatra is elegendő, ha pedig mégis lemerülne mobil, a gyorstöltővel percek alatt felpumpálhatjuk a töltöttséget. Sajnos az elődnél, illetve a nagyobb testvéreknél elérhető Wireless töltés kimaradt, ennek pedig nagyon örültünk volna még akkor is, ha cserébe egy hajszálnyival vastagabb a mobil. Az ujjlenyomat-olvasó gyors és keveset hibázik, viszont az arcfelismerés egy kicsit többet vár feloldáskor, mint ami kényelmes lenne. A sztereó hangszórók szépen szólnak, bár nem túl hangosan.
Az Edge 40 Neo főkamerája jó fényviszonyok mellett nagyon jó képeket készít, sötétben pedig az OIS segíti elkerülni a bemozdult, elmosódott képeket. Az ultraszéles látószögű kamerával is szép képeket készíthetünk, bár ahogy az ebben az árszegmensben sokszor előfordul, a részletgazdagság és a színek már nem olyan pontosak és szépek, mint főkamerával. Szerencsére autofókusz itt is van, így az élességgel nem lesz gond, és a makrófotózás is működik. A szelfik élénkek és fényesek, csak kevés elmosást tapasztaltunk.
A videóknál érdemes a rögzített vízszintet is kipróbálni, ilyenkor FHD-ben rögzít a telefon, ám mindvégig ügyel arra, hogy a vízszintes valóban vízszintes legyen még akkor is, ha közben mozgatjuk a mobilt. A végeredmény nagyon látványos, különösen dinamikus, mozgalmas, sport vagy állatok videózásánál érdemes bevetni. Az ultraszéles látószögű kamerával csak jobb fényviszony mellett ajánljuk a videózást, ha már kevesebb a fény, bizony a részletek odavesznek, és kissé elmosódik a kép is.
Ami viszont zavaró volt, az a módváltások, elő- és hátlapi kamerák közti váltásoknál jelentkező megtorpanás. Szintén a megszokhatónál valamivel többet gondolkodik a telefon a képek utómunkájakor, ha mondjuk fotózás után rögtön a visszanézést választjuk. Remélhetőleg ezen egy szoftverfrissítéssel javítanak majd a Motorola mérnökei.
A nyers Android 13 felületen mindössze néhány, nem kimondottan tolakodó Motorola extra található, amelyet egy külön appban is összegyűjtött a gyártó. Ezek többsége hasznos, könnyen megszokható és megkedvelhető kiegészítés (például a zseblámpa bekapcsolása a telefon dupla megrázására) - érdemes ezeken végigmenni és aktiválva kipróbálni, milyen pluszt adnak a használhatósághoz. A Moto Biztonság is hasznos funkció, segítségével titkosíthatod a PIN-billentyűzetet, védheted hálózati kapcsolatodat, létrehozhatsz biztonsági mappát és az adathalászat ellen is kapsz némi védelmet.
A cég a PC-mobil kapcsolatban sem hagyatkozik a Microsoft megoldására. A saját Ready For technológiája könnyű készülékpárosítást követően teljes átjárást biztosít windowsos géped és Moto Edge 40 Neo telefonod között. Működik a fájlátvitel, a kijelzőtükrözés, telefonhívás, üzenetválasz, webkamera-funkció, sőt, a vágólapokat is összekapcsolja a Motorola alkalmazása.
Összegzés
Jól összerakott és képességeit tekintve ügyesen kiegyensúlyozott, szép mobiltelefon lett az Edge 40 Neo, aminek reális a bevezető ára: 154 990 forint. Ennyi pénzért egy mindennapokban kellőképpen erős, jó fotós képességekkel ellátott, dizájnos mobilt kapsz, aminek letisztult, de néhány extrával feldobott kezelőfelületét könnyen meg lehet kedvelni. A Dimensity 7030 hozza a kötelezőt, de nem hagyja a porban a konkurenciát, ahogy a főkamera is jó, de azért kiemelkedőnek nem mondható. A vékony kivitel ellenére nagy akku és a gyors töltés kellemes extrák, pláne úgy, hogy a töltőfejet is megkapod. Szintén hasznos ajándék a tok és lehet örülni az IP68-as minősítésnek is. Ugyanakkor az Edge 40-ben megtalálható, ám a Neóból hiányzó wireless töltés fájdalmas hiányosság (bár itt cserébe nagyobb az akkukapacitás), az ultraszéles látószögű kamera közepes minősége sem győzött meg, az üzemidő is csupán közepes és sajnos egyelőre a Motorola nem igyekszik felzárkózni szoftveres támogatásban a konkurenciához: ehhez a modellhez várhatóan 2 fő Android verzió és maximum 3 évnyi biztonsági frissítés várható.
A Motorola Edge 40 Neo komoly feladatot kapott és a konkurensek nem könnyítik meg a dolgát. A főbb ellenfelek már jó ideje a piacon vannak és ezalatt áruk normalizálódott, így akár az amúgy korrekt 155 ezer forintos szint alatt is beszerezheted őket, legyen az a Samsung Galaxy A54, a Honor 70, vagy a Nothing Phone (1). A Xiaomi, Redmi vonalat is érdemes megnézni, itt is kiváló készülékkel találkozhatsz a 130-160 ezer forintos sávban. A Motorola Edge 40 Neo fontos előnye, hogy mindhárom szolgáltató kínálatában ott van és értesüléseink szerint vonzó akciókkal fogják kínálni, így akár ennél jelentősen alacsonyabb áron is beszerezheted majd.