Az Instagram tavaly komoly botrányba keveredett, miután az anyacég Facebook (ma már Meta Platforms) egy korábbi alkalmazottja kiszivárogtatta, hogy az üzemeltetők tudatában vannak a káros hatásoknak, melyeket a tinédzserek lelki egészségére gyakorol a szolgáltatás, ám mégsem tesznek semmit a helyzet javításáért.
A The Wall Street Journal egész oknyomozó cikksorozatot szentelt az ügynek, melynek nyomán az Instagram fejesének, Adam Mosserinek még az Egyesült Államok Kongresszusa előtt is vallomást kellett tennie. A vezető a meghallgatás előtt, decemberben jelentette be, hogy az idei évtől szülői felügyeleti eszközök bevezetésével teszik biztonságosabbá a közösségi oldalt.
Nemrég pedig el is rajtoltak az új funkciók, egyelőre csak az Egyesült Államokban, de Mosseri azt ígéri, hogy a következő hónapok során globálisan is aktiválják a szülői felügyeleti lehetőségeket. A szülők mostantól láthatják, hogy a tinédzserkorú gyermekük mennyi időt töltött az Instagrammal, valamint értesítést kapnak róla, ha az jelent egy felhasználót, illetve hozzáférhetnek a gyerek által követett és az őt követő fiókok listájához is.
A szülői felügyelet aktiválását jelenleg a gyereknek kell kezdeményeznie a mobilos alkalmazásból, de az ígéretek szerint júniustól a szülők is megtehetik majd ezt az appból és a webes felületről. Ebben az esetben viszont a gyereknek is jóvá kell hagynia a felülvizsgálatot. Az Instagram továbbá már dolgozik azon, hogy valamikor a későbbiek során a platformon töltött időt is szabályozhassák a szülők, s hogy egynél többen is bekapcsolódhassanak a felügyeletbe.
Ezzel párhuzamosan elindult a Meta Family Center nevű felülete is, ahol a jövőben egy helyen kezelhetjük majd a vállalat szárnyai alá tartozó szolgáltatások felügyeleti eszközeit, és "vezető szakértőktől" kaphatunk segítséget. A Family Center jelenleg csak az Instagram vonatkozó funkcióit tartalmazza, májustól viszont a virtuális valósághoz (metaverzum) tartozó felügyeleti eszköztár is bekerül a repertoárba.