Pár napja érkezett a hír, hogy Donald Trumpnak tett látványos gesztusként a Facebook és az Intagram is leállítja a tényellenőrző algoritmusait, helyette az X-en már működő közösségi tényellenőrzésre áll át. Azóta soka szólaltak fel a Community Notes ellen, mely ugyan valóban figyelmeztetéssel látja el a kétes valóságtartalmú posztokat, de azok ettől még simán megtekinthetők és továbboszthatók lesznek.
Jó pár szakértő fejezte ki aggodalmát az Atlanti-óceánon innen és túl, hogy ez a melegágya lehet dezinformációs hadjáratoknak, melyek akár állambiztonsági kockázatot is jelenthetnek. Sejthető volt, hogy az EU, mely évek óta próbálja valamilyen szinten megregulázni a tech óriásokat, nem hagyja majd szó nélkül a döntést, de úgy tűnik, hogy Mark Zuckerberg lendült előbb támadásba.
A Meta feje a Reutersnek adott nyilatkozatában arról beszélt, hogy szerinte az EU korlátozza a szólásszabadságot.
"Európában egyre csak szaporodnak az olyan törvények, melyek intézményesítik a cenzúrát, ezzel elég bonyolulttá teszik, hogy bármi innovatívat építsünk arrafelé."
Az Európai Bizottság szóvivőjének rövid válasza így hangzott: "Visszautasítunk minden cenzúrával kapcsolatos vádat." Sajnos az internetes információs háború már akkor kezdetét vette, amikor a szomszédunkban még nem zajlottak fegyveres harcok, így nem csoda, hogy az EU-nak fontos, hogy ezeken a felületeken működjön valamilyen tényellenőrzés.
Valószínű, hogy Donald Trump hivatalbalépésével az ehhez hasonló üzengetések egyre gyakoribbá válnak, hiszen a legtöbb tech mogul kinyilvánította támogatását a republikánus elnök mellett, így élvezhetik az Egyesült Államok védelmét az EU-val szemben.