A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg a héten jelentős változásokat jelentett be a Facebook és az Instagram tartalommoderálási gyakorlatában. A tényellenőrzők munkáját hamarosan a felhasználók által generált "közösségi jegyzetek" váltják fel, amelyek célja, hogy a közösség maga értékelje és kommentálja a platformon terjedő információkat. Ez a lépés azonban számos kérdést és aggodalmat vetett fel, különösen annak fényében, hogy hasonló gyakorlatot vezettek be az X-en (korábban Twitter), miután Elon Musk átvette az irányítást.
A döntés háttere több rétegű. Egyes elemzők szerint Zuckerberg a közelgő amerikai politikai ciklusra készül, és az új adminisztrációval való jó viszony fenntartására törekszik. A Meta vezetője korábban Donald Trump mar-a-lagói birtokán tett látogatást, valamint hozzájárult a leendő elnöki beiktatási alaphoz, amit sokan politikai gesztusként értékelnek. A tartalommoderálás visszaszorítását ezzel összefüggésben a politikai megtorlás elkerülésére irányuló lépésként is értelmezik.
Az X példája azonban intő jel lehet. Musk irányítása alatt a platform tartalommoderációjának csökkentése a gyűlöletbeszéd és a dezinformáció robbanásszerű terjedését eredményezte. A kritikusok attól tartanak, hogy a Meta által bevezetett hasonló intézkedések ugyanezt a trendet követhetik.
A felhasználók gyorsan reagáltak Zuckerberg bejelentésére. Az Egyesült Államokban drasztikusan megugrott a Meta platformok elhagyásával kapcsolatos Google-keresések száma. Olyan kifejezések, mint "a Facebook alternatívája" és "hogyan lehet törölni Instagram-fiókot bejelentkezés nélkül", több mint 5000 százalékos növekedést mutattak a Google Trends szerint.
Ezzel párhuzamosan a decentralizált közösségi média alkalmazások, mint a Bluesky és a Mastodon, szintén nagyobb érdeklődést tapasztaltak. Ezek népszerűsége már Elon Musk Twitter-vásárlását követően emelkedni kezdett, most pedig újabb lendületet kaptak. A Mastodon vezérigazgatója, Eugen Rochko, a Meta lépéseit élesen bírálta, mondván, hogy azok "mindenki számára aggodalomra adnak okot, akiknek van lelkiismerete".
A Meta döntése tehát nemcsak a platformon terjedő tartalmak minőségére, hanem a vállalat felhasználói bázisára is jelentős hatással lehet. Az, hogy a közösségi jegyzetek képesek lesznek-e pótolni a tényellenőrzők munkáját, egyelőre bizonytalan, de az már most látható, hogy a változtatás komoly vihart kavart a közösségi média világában.