Bárkinek is mutattuk meg a legújabb ThinkPadet, elámult, amikor a szimpla tablet PC-nek hitt gép kijelzőjét összehajtottuk. A futurisztikus laptop nagyon érdekes megoldásokat tartalmaz, de az első változat még a Lenovo számára is útkeresés csupán.
Bár abszolút a prémium ligába pozícionálja a gyártó az X1 Foldot, látszik rajta, hogy nagyon ismeretlen terep ez még a Lenovo mérnökei számára is - éppen ezért is olyan nagy csoda, hogy
nem ragadt meg a termék holmi showelemnek,
hanem tömeggyártásba került és jelenleg is kapható hazánkban. Na persze az már más kérdés, hogy erre költsed-e el 1,5 millió forintodat.
Hajtsd félbe, nem fáj neki!
A laptopnak kicsi, tabletnek nagy (és nehéz), 13,3"-os X1 Fold egyértelműen legizgalmasabb része a kijelző. A 2K-s felbontású OLED paneles kijelző garantálja a kiváló képminőséget, ahol a fényerő átlagos, ám a színek élénkek, a kép éles és tiszta. Természetesen érintésérzékeny is a teljes felület, sőt, stylust is kezel, amit meg is kapsz hozzá a dobozban.
A szokatlanul vastag káva és készülékház a hosszanti élek közepén behajtható, itt a gumírozott-hatású káva puhább is. Ilyenkor a külső bőrborítás elcsúszik a magnézium-ötvözet házon és a kijelző a speciális zsanérszerkezetnek hála becsukható. Pontosabban szinte bármely szögben megállíthatod, így 90 fok környékén például egy kiskijelzős, hagyományos laptopként is használható.
Érdekes könyvként a kezedben tartani az X1 Foldot, ugyanis ilyenkor nagyon kényelmes, például olvasni, vagy akár jegyzetelni is lehet rajta, de azért azt pár perc után nagyon fogod érezni, hogy bizony 1 kg-os a kis masina. A kijelző kiválóan kezeli a hajtogatást, ám aki a teljesen homogén képet várja, csalódni fog: az ilyen mértékű behajtáskor a hajtásnál megnő a fényerő, ami bizony zavaró.
A nagyjából 90 fokos szögnél - vagyis amikor leginkább egy kis notebookra hasonlít a gép, kapóra jön a speciális fizikai billentyűzet, amit a gép kávájának alsó feléhez rögzíthetsz mágnesesen. Ez csupán egy mozdulat, ráadásul a gép ilyenkor tölti is a bluetooth-os klaviatúrát. A megoldás nem is olyan kényelmetlen, bár a kis helyen értelemszerűen a gombok is sűrítve vannak. A touchpad sem maradt le, de természetesen ez is nagyon miniatűr - már-már kényelmesebb a fenti érintőkijelzőhöz nyúlni és ott pozícionálni a kurzort.
A Lenovo szoftveresen is igyekezett követni a felhasználás módját, így billentyűzetes használatnál a kijelző alsó részét nem használja, a tálca felugrik a felső rész aljára, ha pedig könyvként tartod a kezedben, egyszerűen választhatsz oldalpárra osztott elrendezést. Ez mindenképpen becsülendő hozzáállás, azonban vannak még hibák: például módváltásnál minden lekicsinyített ablak maximalizálódik, illetve hagyományos notebook módban használva a felső kijelző mérete a netbookok idejét idézi - maximum szövegszerkesztésre használható.
Amennyiben teljesen kihajtva, nagykijelzős módban használnád a Foldot, a bőr borítást kihajtva, támasztékként tudod használni. Az ötlet jó, de a stabilitás már nem annyira és álló helyzetben nem is bevethető ez a fajta megtámasztás.
Nem a munka hőse
A gépet egy furcsa, 5-magos, 10 nm-es Intel Core i5-L16G7 hajtja, ami keveset fogyaszt ugyan, de erősnek semmiképp sem mondható. A 8 GB RAM és 256 GB SSD tárhely elegendő általános felhasználáshoz, ám a prémium árat nézve kevés. Természetesen videovágásra, komoly játékra és egyéb, hardverigényes feladatokra nem tudod bevetni ezt a gépet. Az extrák sora nem éppen a csúcskategóriát idézi: A Wi-Fi 6-os vezérlő mellett csupán egy webkamerát kapsz, ami Windows Hello-kompatibilis. mSD kártyaolvasó, hagyományos USB port, HDMI csatlakozás és 4G/5G sincsen. Oldalt két darab Type-C port várja a perifériákat és a kompatibilis kijelzőket, illetve tölteni is ezeken keresztül tudod az X1 Foldot.
Látványos, de félkész
A kis terhelés mellett átlagos üzemidőre képes X1 Fold egyedi kialakítása és jó kijelzője látványos és nem is biztos, hogy zsákutca - több, hasznos tulajdonsága is van, amivel a mai mobileszközök nem büszkélkedhetnek. A stylus kötelező egy ilyen géphez, a fizikai billentyűzet pedig nagyszerű kiegészítő, pláne úgy, hogy ezt a gép megfelelően támogatja is. Fontos megjegyezni, hogy az X1 Foldot úgy is összecsukhatod, hogy a billentyűzet benne van - éppen akkora a rés a kijelző két fele között, hogy a billentyűzet elfér.
Ugyanakkor a gép sebessége harmatos, a Windows nem mindig kezeli jól az összehajtható kijelzőt, ráadásul jó néhány tervezési, első generációs gondot és hiányosságot is találtunk, valamint a külsőn is lehetne még finomítani. A hihetetlenül magas ár jól mutatja, hogy a Lenovo is inkább koncepciókészülékként tekint a Foldra, mi pedig kíváncsian várjuk a következő generációt.