Ukrajna Oroszország általi lerohanására a tech cégek is reagáltak, az elmúlt napok során több iparági szereplő is változásokat jelentett be a szolgáltatásaival kapcsolatban. A Google, a YouTube és a Microsoft például az orosz állami média elérhetőségét korlátozza, az AMD és az Intel az Oroszországba szánt szállítmányait állítja le, a Facebook pedig a profilok zárolásával igyekszik védeni az ukrán lakosságot.
Az Apple nemrég sajtóközlemény útján tudatta, hogy szintén csatlakozik az invázió elleni tiltakozáshoz, méghozzá meglehetősen drasztikus intézkedésekkel.
Az amerikai szankciókkal összhangban a cupertinóiak azonnali hatállyal beszüntették a termékeik oroszországi árusítását, és leállították az Oroszországba irányuló szállításokat is. Korlátozták az Apple Payt és más, nem részletezett szolgáltatásokat, Ukrajnában pedig a lakosság védelmére blokkolják az Apple Térképek forgalomsűrűségi adatainak megjelenítését. A Microsoft példáját követve világszerte törölték az alkalmazásboltjukból az állami finanszírozású Russia Today és a Sputnik News appjait is, Oroszországban viszont nem távolították el őket.
#Apple on #Ukraine: we have disabled both traffic and live incidents in Apple Maps in Ukraine as a safety and precautionary measure for Ukrainian citizens pic.twitter.com/m8YA5N1bgf
— John Paczkowski (@JohnPaczkowski) March 1, 2022
Hiába kérte továbbá Ukrajna miniszterelnök-helyettese, Mihail Fedorov levélben Tim Cooktól, nem került sor az App Store oroszországi leállítására. A CNET megkérdezte erről David Kaye-t, az ENSZ korábbi, szólásszabadsággal foglalkozó különleges előadóját, aki szerint az Apple nem feltétlenül tenne jót a kérés teljesítésével, mivel az alkalmazásbolt blokkolása az oroszországi újságírók és háborúellenes aktivisták dolgát is megnehezítené.
Tim Cook egyébként korábban a Twitteren fejezte ki aggodalmát a konfliktus miatt, és egyúttal közölte, hogy az Apple is támogatni fogja a helyzet enyhítésére irányuló humanitárius erőfeszítéseket.