Közép-európai idő szerint hajnali 3 órakor a SpaceX sikeresen végrehajtotta a Starlink-program történetének 36. kilövését, s ezzel már 2042 internetes műhold kering a Föld körüli alacsony pályán. Eredetileg hétfőn került volna sor a kilövésre, ám a rossz időjárás miatt végül 24 órával el kellett halasztani.
Elon Musk űrbizniszének Falcon 9 rakétája ezúttal 42 mesterséges égitestet vitt magával, a floridai Kennedy Űrközpontból indított éjszakai fuvart pedig több szemszögből is megörökítették a SpaceX gondosan bekészített kamerái.
A 70 méter magas rakéta fényes tűzviharral hagyta el a kilövőállást, kilenc perccel később pedig már landolt is a visszatérő első fokozata az Atlanti-óceánon várakozó drónhajó fedélzetén. Az éjszakai bevetés a Falcon 9 103. sikeres leszállása volt, így Muskék újra felhasználható rakétarendszere már sokszorosan bizonyította a kiforrottságát.
Liftoff! pic.twitter.com/aZ2vu9BOba
— SpaceX (@SpaceX) January 19, 2022
Falcon 9’s first stage has landed on the A Shortfall of Gravitas droneship pic.twitter.com/HxtyPBsvYp
— SpaceX (@SpaceX) January 19, 2022
Az alábbi filmen teljes hosszában is megtekinthető a küldetés, az egyik legérdekesebb rész a kilövés utáni harmadik percnél (a videóban ezt 20:27-nél találjuk) látható, amikor is levált a raktéta burkolata, felfedve az odabent sorakozó Starlinkeket.
A SpaceX nagy lendülettel vetette bele magát az évbe, ez ugyanis már a cég harmadik kilövése volt, a következő 12 hónapra pedig további 40 küldetést terveznek, szemben a tavalyi 31-gyel.
Az újabb Starlink-szállítmány fellövését megelőzően csillagászok egy csoportja tanulmányban figyelmeztetett, hogy a műholdakról visszaverődő napfény komolyan megzavarja az égi megfigyeléseket. Az ezzel kapcsolatos aggodalmak a kilövések 2019-es kezdete óta kísérik a programot, Muskék viszont hosszú távon a jelenleginél 20-szor több, 42 ezer Starlink-műholddal számolnak.