Rosszabbul nem is indulhatott volna a Zuckerberg-birodalom számára a hét, ugyanis a hétfő esti leállás nemcsak arra mutatott rá, hogy egy rutinkarbantartás során elkövetett baki (egy konfigurációs hiba miatt nem tudtak csatlakozni a szerverek az internethez) működésképtelenné teheti a cég összes szolgáltatását és termékét, hanem arra is, hogy talán nem a legjobb ötlet - pusztán kényelmi okokból - más, a Facebooktól amúgy teljesen független alkalmazásokba a Facebook-profilunkkal belépni. Akik így tettek, a körülbelül hat órát felölelő időszakban ezeket sem tudták elérni.
A cég már egyébként is számos botrány miatt megtépázott hírnevének aligha ártott a legutóbbi fiaskó, és a megítélése sem romlott számottevően a felhasználók körében, akik boldogan rohantak vissza kedvenc platformjaikra, amint elhárították az üzemzavart.
Valószínűleg az sem vetett volna gátat az esettel kapcsolatos találgatásoknak, ha Facebook folyamatos tájékoztatást adott volna a történtekről, de így, hogy szinte alig kommunikált a felhasználókkal, termékeny talajra hullottak a konspirációs teóriák magvai.
Az egyik elképzelés szerint hackertámadás állt a háttérben, összefüggésben azzal, hogy végre nyilvánosság elé állt Frances Haugen, akinek köszönhetően a közelmúltban kiderült, hogy miközben a Facebook vezetése teljes mértékben tisztában van a szolgáltatásai (például az Instagram) káros hatásaival, csupán szavakban próbál javítani a helyzeten, tettekben nem, mert az ellentétes lenne az érdekeivel - írja a Vice.
Egy másik elmélet úgy szól, hogy egy állítólagos, a Facebook történetének legnagyobb, minden második aktív felhasználót (kb. 1,5 milliárd főt) érintő adatszivárgására vezethető vissza mindaz, ami történt. Ám mint arra a Bellingcat oknyomozó portál munkatársa, Aric Toler is felhívja a figyelmet, az eladásra kínált adatbázis hitelessége kétséges.
This tweet is based on a two-week-old thread on RaidForums. In that same thread, someone recently posted that they paid the OP for this alleged data and was scammed.
— Aric Toler (@AricToler) October 4, 2021
Maybe it's real, but no reason to breathlessly report it like this. https://t.co/nat3VosMqd
Amiért sokan mégis valódinak hihetik, az nem más, mint hogy idén januárban valóban volt egy nagyobb adatszivárgás, amikor is a Facebook 500 millió felhasználójához köthető információk - például telefonszámok - bukkantak fel hackerfórumokon.