Mostanra sokszor hallhattuk, hogy a klímaváltozás nem csak egy hangzatos dolog a politikai csatározás egyre agresszívabb világában, hanem egy valós probléma, amellyel higgadtan érdemes foglalkozni. Segíthetnek például a környezeti helyzeten az alternatív energiaforrások, és a brit Oxford PV most nagy áttörést érhet el. Elkészített ugyanis egy újfajta napelemet, amiben a 200 éve felfedezett perovszkit a legfontosabb elem. Ennek hála az eddigi leghatékonyabb napelemekről van szó, amelyik ráadásul olcsóbban állítja elő az elektromos áramot, mint bármelyik másik verzió.
A perovszkit ugyanis a napfény nagyobb spektrumát tudja feldolgozni, mint a szilícium. A kísérletezés egyébként évek óta folyik, és már 2 éve sikerült a napenergia 27,3 százalékát felhasználni a szokásos 22 helyett a napelemekkel. Az átlagnál most egyharmaddal több energiát lehetne előállítani.
A napelemek történetében tehát a perovszkit nyithat új korszakot, a mostani panelek gyártása akár már idén megindulhat. Kinézetben nem sok különbség lesz, az új megoldás valamivel feketébb.