Miközben több amerikai állam pert indított a TikTok ellen egészségkárosító hatása miatt, a minap a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) is górcső alá vette a rövid videós platformot. Kutatásuk során 127 középiskolás és egyetemista fiatalt kértek meg, hogy értékeljenek egy TikTok-stílusú videót, amelyben egy fiktív mentális betegségről, az úgynevezett "virtuális identitás disszociációs zavar" (VIDZ) tüneteiről esik szó.
Az NMHH közleménye szerint a fiatalok mentális egészségről szóló ismeretei egyre inkább az internetről származnak, ennek következtében pedig sok esetben félrevezető, kattintásvadász hírekkel és információkkal találkoznak. Ez hosszú távon az online egészségügyi tartalmak túlzott fogyasztásához vezethet, amely egyfajta betegségszorongást alakíthat ki bennük.
Visszakanyarodva a kutatásra, az NMHH azt vizsgálta, hogy miként hatnak ezen tartalmak a fiatalokra - diagnosztizáljak-e magukon vagy másokon a fiktív mentális betegség, a VIDZ tüneteit a megtekintett videó hatására.
Az eredmények alapján a fiatalok közel fele, egészen pontosan 44 százaléka elhitte a "virtuális identitás disszociációs zavar" létezését, és azonosítani vélte magán és másokon is a tüneteket. Ebből arra következtethetünk, hogy a fiatalok hajlamosabbak elfogadni az online térben keringő információkat anélkül, hogy mélyebben utánanéznének azok hitelességének. Fontos ugyanakkor hozzátenni, hogy a résztvevők 30 százaléka szkeptikus maradt, és nem hitt a kamuvideónak.
A kutatás eredményei arra utalnak, hogy a téves öndiagnózis kockázata jelentős, hiszen a közösségi médiához való erős érzelmi kötődés és az egészségügyi alapismeretek hiánya meggyőzőbbé teszik a gyakran pontatlan információkat.