Imádnak túlozni és forradalmat kiáltani a hardverfejlesztő cégek, de a valóságban sokkal ritkább, hogy valami tényleg látványosan jobb elődjénél. Az SSD-k világa ebből a szempontból különösen nehéz terep, mert itt már egyszer megélhettünk egy óriási, mellbevágó áttörést, ami még visszatekintve is nyugodtan nevezhető forradalomnak:
ez volt a HDD-SSD váltás.
Azonban a Solid State Drive-ok sem álltak meg ott, ahol a kezdetekben, és miután a gyártók leküzdötték a legtöbb gyerekbetegséget, rögvest nekiálltak növelni a kapacitást, ami akkoriban még 40-64-120 GB környékén mozgott.
Ma már az 1-2 TB-os SSD-k sem elérhetetlenül drágák, azonban a sebesség még úgy is megakadt egy szinten, hogy közben a merevlemezekhez fejlesztett, elavult SATA szabványt leváltotta a PCI Express, az AHCI-t pedig az NVMe. A Kingston a kezdetektől a frontvonalban harcol, így nem is lepődtünk meg azon, hogy a legújabb SSD-felvonásban is az elsők között jelent meg valami igazán újjal. Ez a KC3000-es modell.
Az ígéret szép szó
A KC3000-es SSD elnevezése nem éppen fülbemászó, de be kell vallanunk, hogy a bliszteres csomagolás sem keltette fel különösebben az érdeklődésünket. Aki külsőre választ SSD-t, valószínűleg nem ezt fogja leemelni a polcról, hiszen nincsen rajta óriási, csillogó-villogó, RGB-LED-ekkel megspékelt hűtőborda, vagy legalább valami vadállat feje. Van azonban valami a csomagoláson, amitől mi azonnal izgatottak lettünk, ez pedig a felirat, miszerint a KC3000-rel átléphetjük a 7 GB/s-os határt. Persze ígéretekből már annyit kaptunk az elmúlt évek során, hogy megtanultuk, nem szabad hinni nekik, csak éppen a Kingston az a gyártó, aki roppant konzervatív az ilyen kijelentésekkel, vagyis ha ráírja, hogy átléphetjük ezt a tempót, akkor azt át is fogjuk lépni.
Notebookbarát SSD
A KC3000 elsőre úgy tűnik, hogy a gyártó mindössze egy matricával takarta el az SSD bájait (értsd: a chipeket), ám ez valójában egy fémlemez, amely grafitot is tartalmaz, ezáltal a hőelvezetése kiváló. Persze egy normális, nagyméretű hűtőbordával nem veszi fel a versenyt, ám ilyet ma már a legtöbb alaplap gyárilag kínál, ha pedig notebookról van szó, kifejezetten előny, hogy gyárilag nincsen felépítve borda az SSD-re.
A 2280-as szabványméretű meghajtó 2 TB-os kapacitású példánya érkezett hozzánk, amely kétoldalas szerelésű. A vezérlő szerepét egy Phison PS5018-E18-as chipre osztották, amely 1 GB DDR4 gyorsítótárat is kapott. Ez egy roppant elterjedt, új generációs SSD-vezérlő, amely számos trükkre képes a csúcssebesség elérése céljából, ráadásul fejlett gyártástechnológiájának köszönhetően a melegedése sem olyan nagyon komoly gond. A Kingston nagy húzása, hogy ehhez a legtöbb konkurenssel ellentétben a legújabb Micron NAND flash chipeket társította, amelyek 176 rétegűek és TLC szervezésben tárolják az adatot (Triple Level Cell - 3 bit/cella). Ez jelentősen jobb élettartamot, vagyis cella-újraírhatóságot hoz magával: a 2 TB-os modell 1600 TBW-re képes, ami még masszív, mindennapos használat mellett is elegendő kell, hogy legyen kb. 10-15 évig minimum. A KC3000 természetesen PCIe 4.0 x4-en kapcsolódik és a legfrissebb NVMe 1.4-es szabvánnyal kompatibilis.
Sebesebb mindennél
A csomagoláson ígért 7 GB/s tempóhoz PCIe 4.0-s Intel vagy AMD platformra is szükséged lesz, amelyek közül mi ezúttal utóbbit választottuk egy Gigabyte Aorus X570 Pro+AMD Ryzen 5 3600X páros személyében. Mielőtt rátérnénk a mérési eredményekre, mindenképpen szeretnénk kiemelni tapasztalatunkat a különböző M.2 foglalatokkal. Amikor ugyanis a déli hídhoz kapcsolódó foglalatba helyezve mértük az SSD-t, kimutathatóan rosszabb értékeket kaptunk. Ez nem minden tesztre volt igaz, sőt, inkább csak a szintetikus mérésekre, ám akkor is jól mutatja, hogy ilyen sebességnél már fontos odafigyelni arra, hogy
a CPU-ba integrált PCIe vezérlőhöz kapcsolt M.2 foglalatot használjuk.
Ez meg is hozta azt, amire olyannyira vártunk: szekvenciális olvasásnál átléphettük a mágikus 7 GB/s tempót. Ez már nagyon közel van a PCIe 4.0 x4 felső sávszélesség-határához, ám a Kingston KC3000 stabilan hozta a kiváló tempót többszöri újramérés során is. A felirat tehát nem hazudik, sőt, a CrystalDiskMark még ennél is jobb eredményt mutatott: a 7344 MB/s félelmetesen gyors, ezzel meg is dőlt tesztlaborunk eddigi rekordja.
Az IOPS-értékek nem mutattak ilyen mértékű javulást, mármint a többi PCIe 4.0 x4 SSD-hez képest. Ellenben ami ennél is fontosabb, hogy a valós terhelés alatt mért tempón is tetten érhető a kiváló teljesítmény, legyen szó a felhasználói programokat előnyben részesítő PCMark10 Storage-ről, vagy akár játékbetöltésről (Final Fantasy XIV: SB). Fontos még, hogy miként teljesít az SSD, amikor konstans nagy terhelésnek van kitéve, és a gyorsítótárak megtelnek. Az Anvil és a CrystalDiskMark méréseknél egyaránt minimális csökkenést mértünk, vagyis a gyorsítótár és a vezérlő adatszervezése kiválóan helytáll akkor is, ha tartósan nyúzod írási ciklusokkal az SSD-det.
Verdikt
A ma elérhető leggyorsabb Micron TLC-chipeket és legfejlettebb Phison vezérlőt pakolta egybe a Kingston a KC3000-en, ami már önmagában garancia a jó eredményre, ám ehhez még egy stabil, folyamatos terhelés alatt is jól működő firmware-t is sikerült hozzátenni. A hűtés inkább csak egy lap, ám nem komolytalan, ugyanis jól osztja el a vezérlő által termelt hőt, így a hűtés is egyszerűbb. Ugyanakkor némi aktív légmozgás, vagy egy borda mindenképpen javasolt zárt házba, hogy még véletlenül se fusson bele a KC3000 egy esetleges throttling-szituációba.
A csúcsteljesítményt azonban nem mérik olcsón, a tesztelt 2 TB-os modell 150 ezer forint felett van, miközben PCIe 4.0-s, 2 TB-os SSD-t már 100 ezer forint környékén is találsz a piacon. Ennek ellenére a KC3000 jó választás, ha tényleg az egyik leggyorsabb háttértárat szeretnéd, amelyikhez ráadásul megnyugtatóan magas TBW-érték és 5 év garancia is tartozik.