A finn-német vegyes házasságból született Kim Schmitznek, azaz Kim Dotcomnak már fiatalon összeütközésbe került a törvénnyel, többször is letartóztatták kalózszoftverek és lopott telefonszámok értékesítése, számítógépes csalás, illetve adatlopás végett, de egyik ügye miatt sem ütötte meg komolyabban a bokáját. Még azután is csak felfüggesztettet kapott, hogy 2001-ben 375 ezer euró értékben vásárolt a csődközelében lévő Letsbuyit.com társaság papírjaiból, majd elterjesztette, hogy 50 millió eurót fog befektetni a cégbe, minek hatására kilőtt a részvényárfolyam, ő pedig ezzel a trükkel 1,5 milliót keresett az üzleten.
A legnagyobb stiklije azonban kétségtelenül a 2012-ben lelőtt Megaupload fájlcserélő oldal volt, amelynek több mint 6 évig tartó működése során az amerikai igazságügyi minisztérium szerint 500 millió dollárt (179 milliárd forintot) meghaladó veszteséget szenvedtek el a filmstúdiók és lemezkiadók, Dotcom és társai pedig több mint 175 millió dollárt (62,7 milliárd forintot) kerestek.
Kim Dotcom ekkor már Új-Zélandon élt, ahova azután költözött, hogy Thaiföldön és Hongkongban is meggyűlt a baja a hatóságokkal, így amerikai kérésre itt vették őt őrizetbe a cég többi vezetőjével, Finn Batatóval, Mathias Ortmannal és Bram van der Klokkal együtt, majd kezdetét vette a hosszúra nyúlt kiadatási eljárás. Ennek a végét Batato már nem élte meg, tavalyelőtt elhunyt, van der Kolk és Ortmann vádalkut kötött az új-zélandi hatóságokkal, így elkerülhették a kiadatást, és cserébe kevesebb mint három évet kell csak rács mögött tölteniük. A Megaupload alapítóját eközben feltételesen szabadlábra helyezték, de mint kiderült, korai volt az öröme.
The US debt and money printing system is collapsing. The West is heading into an economic wasteland. The Middle East is on fire. Russia dominates Ukraine and NATO. BRICS is ending US hegemony and the fake ‘rules-based order’. US puppets are failing everywhere. Genocide,…
— Kim Dotcom (@KimDotcom) August 13, 2024
A bíróság a legfelső szinten is helyt adott a kérelemnek, és már csak az igazságügyi minisztériumot vezető Paul Goldsmith aláírása hiányzott a kiadatási parancsról, amit csütörtökön pótoltak. Az FBI által egyebek mellett csalással, pénzmosással, zsarolással vádolt, és potenciálisan akár 185 évre is ítélhető Kim Dotcom az X-en reagált a döntésre, írásában kárhoztatva az Egyesült Államok engedelmes gyarmataként viselkedő Új-Zélandot, és úgy általában véve a nyugati világot, valamint sérelmezte, hogy olyasmiért adják ki őt, amit a felhasználók töltöttek fel kéretlenül, a törlési hozzáféréssel rendelkező jogtulajdonosok pedig azonnal, kérdés nélkül eltávolíthattak.