Napjaink autói már legalább annyira guruló számítógépek, mint járművek, így lényegében minden funkciójuk mögött összetett informatikai rendszerek dolgoznak, az esetleges hibák felderítéséhez pedig elengedhetetlenek a megfelelő - borsos áron mért - diagnosztikai szoftverek és eszközök.
Egyes autószervizek azzal próbálják csökkenteni a költségeiket, hogy a programok kalózverzióival és hamisított eszközökkel dolgoznak, ám a Nemzeti Adó- és Vámhivatal rendszeresen végez erre kiterjedő ellenőrzéseket, egy ilyen során pedig most horogra akadt egy másolt szoftverekkel operáló vállalkozás.
A NAV közleménye szerint egy Zala vármegyei autójavítóról van szó, amelyet a hivatal munkatársai a Járműipari Forgalmazók Szellemi Tulajdon-védelmi Szakmai Egyesületének (JAF) bevonásával ellenőriztek. A vizsgálat során több olyan laptopot találtak, melyekre illegális szoftvereket telepítettek, valamint a műhelyből ismeretlen eredetű autódiagnosztikai eszközök is előkerültek.
Az adóhivatal úgy kalkulál, hogy az üzemeltető több mint 20 millió forintos anyagi kárt okozott a jogtulajdonosnak a kalózprogramokkal. A pénzügyőrök az illegális termékeket lefoglalták és iparjogvédelmi jogok megsértése miatt eljárást indítottak.
A fogás alkalmából a NAV ismét felhívja a figyelmet, hogy a hamisított autódiagnosztikai eszközök használata - ellenőrizetlen pontosságuk, esetleges értéktorzításuk miatt - a járműveknél téves beállításokhoz vezethet, így alkalmazásuk közvetve a közlekedésbiztonságra is fokozott kockázatot jelenthet.