Hirdetés

Japán egy fából készült műholdat küld a világűrbe



|

Az eszközt a SpaceX egyik rakétájával tervezik feljuttatni.

Hirdetés

Számos izgalmas fejlemény történt mostanság az űrutazással kapcsolatban. A hazai közvéleményt leginkább az érdekelte, hogy kiválasztották a következő magyar űrhajóst, de olyan fontos hírek is érkeztek, mint például a SpaceX futurisztikus űrhajósruhája, vagy éppen a vállalat legutóbbi hajtóműtesztjének sikertelensége, amely nem befolyásolja a Starship következő indulását. 

Ide tartozik a Kiotói Egyetem és a Sumitomo Forestry nevű japán cég tudósai által közösen kifejlesztett, liliomfából készült, kis méretű műhold, a LignoSat, amellyel nagy terveik vannak. 

Hirdetés

Az MTI számolt be a különleges, kocka alakú eszközről, amelynek minden éle 10 centiméter hosszú. A LignoSat kifejlesztői nem véletlenül szerették volna fából megalkotni a műholdat, mivel az űrszemét egyre nagyobb problémát jelent az űrügynökségek számára. A Világgazdasági Fórum adatai szerint mintegy hatezer ilyen szerkezet keringhet a Föld körül, amelynek nagyjából 60 százaléka már nem is működik, szóval szemétnek számít. A LignoSat azonban a tervek alapján teljesen el fog égni, ahogy visszatér a légkörbe, így nem károsítja a légkört vagy a környezetet. 

A LignoSatot várhatóan a jövő hét folyamán fogják átadni a végleges eszközt a japán űrügynökségnek (JAXA), majd egy SpaceX rakétával tervezik felküldeni a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) szeptemberben. Ha sikerül, akkor onnan fogják kihelyezni a világűrbe japán kísérleti moduljából, hogy leteszteljék a műhold tartósságát és szilárdságát. A Sumitomo Forestry szóvivője a következőket mondta el az AFP francia hírügynökségnek a projekttel kapcsolatban: 

"Az adatokat a műholdról elküldik a kutatóknak, akik ellenőrizni tudják majd a műholdat érő hatások jeleit, és azt, hogy miképpen viseli a hatalmas hőmérsékleti változásokat."

A Sumitomo Forestry bevonása jó okkal történt, ugyanis a cég végzett már olyan kutatásokat, miszerint az egyes fafajták miképpen viselkednek szélsőséges körülmények között, miként lenne képes nőni a fa a világűrben, és odafent hogyan lehetne felhasználni a faanyagokat. 

Megjegyzés: a kiemelt kép csak illusztráció!

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.