Habár a korábbi terv úgy szólt, hogy jövőre nyugdíjazni fogják az 1998 óta üzemelő Nemzetközi Űrállomást (International Space Station - ISS), nemrég megszületett a döntés az alacsony pályán keringő komplexum élettartamának meghosszabbításáról. Az új menetrend szerint az ISS még 2030-ig szolgálhatja az emberiséget, majd irányított zuhanással a Csendes-Óceánba csapódik.
Az öt űrügynökség (amerikai, orosz, japán, kanadai, európai) részvételével felépített állomáson rendszeresen váltják egymást a különböző nációkhoz tartozó asztronauták, jelenleg heten tartózkodnak odafent. Az egyikük az amerikai Mark Vande Hei, aki nemrég egy súlytalanságban ellejtett tánccal ünnepelte, hogy már 300 napja lakik az ISS-en.
Az űrhajós tavaly áprilisban érkezett az állomásra, azóta pedig már 4800-szor kerülte meg a Földet, több mint 200 millió kilométert utazva a bolygó körül. A 300 napos mérföldkő alkalmából honfitársával, Kayla Barronnel Johann Strauss Kék Duna keringőjére álltak elő egy különleges, lebegős koreográfiával.
Happy 300th Consecutive Day in Space to my friend and favorite space trick partner, @Astro_Sabot. I’m so grateful to be up here with such wonderful, hardworking, caring, fun human beings.
— NASA Astronauts (@NASA_Astronauts) February 3, 2022
- Kayla Barron pic.twitter.com/DEP6O5pS7E
Az 55 éves Vande Hei eredetileg a sztenderdnek számító 6 hónapot töltötte volna az űrállomáson, de a váltási rendben történt módosítások miatt végül tovább kellett maradnia, most pedig már az a terv, hogy egészen március 15-ig nem is tér vissza, s ezzel ő lesz az az ember, aki a legtöbb ideig lakott az ISS-en. Pontosabban csak az egyik, a vele együtt érkezett Pyotr Dubrov orosz űrhajós ugyanis szintén ekkor távozik, így osztoznak majd a rekordon.
A jelenlegi rekorder az amerikai Scott Kelly, aki 2016-ban állította fel a 365 napos csúcsot, Vande Hei és Dubrov viszont 5 nappal fejelik meg a hosszúra nyúlt kozmikus vendégeskedést. Ezzel azonban még mindig jócskán elmaradnak Valerij Poljakovtól, aki a 90-es években 437 napig élt a Mir orosz űrállomáson, bebizonyítva, hogy az emberi test kibírna egy marsi utazást is.