Okosórája már többféle is volt a Huawei-nek, de a profi sportóráktól főként speciális funkciókban maradt el némileg. A legújabb modellben nagyon sok mindent jól eltaláltak a tervezők, ami miatt könnyen megkedvelhető a GT Runner.
A nevéből is kitalálhatóan aktív életet élők számára készült óra olyan nagyágyúkkal kell hogy megküzdjön itt, mint például a Polar vagy a Garmin, amelyek sok-sok profi futó csuklóján láthatók, nem egyszerű tehát meggyőzni a felhasználókat, hogy ez, és nem az erősebb nevű konkurens futóórák, vagy a Huawei, Samsung, Apple okosabb órái kellenek. Megnéztük, mire számíthatsz, ha a GT Runnernek adsz egy esélyt.
Vétek nem futni vele
A már bevált, 46 mm-es kijelző-átmérőt választotta új okosórájának a Huawei, ám a speciális kialakítással sikerült a tömegét 38,5 grammra csökkenteni. Ez a lyukacsos, szilikon szíj nélkül értendő és úgy tudták elérni, hogy az óra készülékházának alsó és felső részét kivágásokkal könnyítették, a toknak pedig egy speciális polimer-ötvözetet választottak. A kétféle színben elérhető órához a dobozban kétféle hosszúságú szíjat és egy mágnesesen kapcsolódó, vezeték nélküli töltőt találsz, a Huawei Egészség applikációt pedig az ismert alkalmazás-áruházakból szerezheted be.
Az 1,43"-es AMOLED kijelző 466×466 pixel felbontású, nagy fényerejű, az animációk folyamatosak, az óra sebességével nem lesz gondod. Szenzorból minden ma népszerűt megkapsz, beleértve a légnyomás- és a bőrhőmérséklet-mérőt is. A speciális polimer készülékház strapabíró, a kijelzőt karcálló üveg védi, a felső tekerőgomb pedig titán ötvözetből készült. Ennek köszönhetően a HarmonyOS 2.0 rendszer menüjében egyszerű és gyors a navigálás és
végre az óraszámlapok is reszponzívak.
Ez azt jelenti, hogy a megfelelő óraszámlapnál a megjelenő értékekre bökve a megfelelő funkcióra válthatsz, ahol még részletesebb adatokat találsz. Természetesen rengeteg óraszámlap közül válogathatsz a telefonos appban, de többet az órára is feltölthetsz. Elég sok az ingyenes és egészen pofás darab, de azért akad fizetős is szép számmal.
Az alsó gomb programozható egy-egy funkcióra, de ez továbbra is kissé limitált, dupla megnyomás például nincsen. A jobbra söpörve megjelenő időjárás és gyorsértesítéses lap is nagyon merev, nem igazán tudsz ezen változtatni, de legalább a háttérben futó zenelejátszás, időmérés stb. itt is elérhető és előhívható. Az értesítések kezelése fejlődött, néhány chatnél (például Messenger) már a gyorsválaszok és az emodzsik (szándékosan írtuk így, az órán is így fogod találni) is támogatottak, de ez még mindig nem tökéletes és a képmegjelenítés sem működik.
Hasznos még a hívásfogadás és -indítás, de sajnos eSIM-es LTE-verzió nincsen a GT Runnerből és hiába az NFC, fizetni sem tudsz az órával. Van viszont appkezelés, így akár térképes navigációt is aktiválhatsz (Petal Térkép), de azt nem tudni, hogy például a Curve (bankkártya-kezelő app) elérhető lesz-e és ha igen, hazánkban is aktiválható-e majd az órán. Bruttó 4 GB belső tárhelyet is felhasználhatsz, amelyre zenét töltve akár a telefonodat is otthon hagyhatod futásnál (a ténylegesen elérhető tárhely ennél kevesebb). Sajnos a konkurensekkel ellentétben streaming szolgáltatásokat nem támogat, a zenefájlokat mp3-ban birtokolnod kell a feltöltéshez és offline hallgatáshoz (Wi-Fi sincsen). ANT+-támogatás ugyan nincsen, azonban Bluetooth-on keresztül csatlakoztathatsz az órádhoz mellkaspántot, ütemmérőt is, ami különösen profi(bb) felhasználás esetén fontos funkció.
Megbízható társ, hiányosságokkal
Noha száznál is több sportot ismer és támogat a GT Runner, kifejezetten a futóknak kedvez. A keret két oldalára helyezett dual band GNSS-rendszer meglepően villámgyorsan pozícionál és nagyon pontos, ahogy a többi szenzor mérései is megbízhatók. Nagy előrelépés, hogy az edzések exportálhatók, de ami ennél is hasznosabb lehet sokak számára, az a virtuális edző. Ez egészen jól működik, sok hasznos tanácsot ad és odafigyel, hogy a meghatározott edzésedet be is tartsd. Persze előre összeállított edzésterveket is elérsz, de sajátokat is összeállíthatsz, útvonalat adhatsz meg, exportálhatod eredményeidet, sőt, az egészséges életviteledhez is kapsz tanácsokat. A RAI - Running Ability Index is ötletes: ez a korábbi edzéseidből kinyert adataid alapján határozza meg, megfelelő ütemben fejlődsz-e.
A rengeteg opció izgalmas és érdekes, a mérések és kiértékelés is jó, de például az automatikus edzésfelismerés csapnivaló és az automatikus leállítás sem megbízható. További hiányosság, hogy ANT+ eszközt (például mellkaspánt) nem tudsz csatlakoztatni, és sajnos barátaiddal sem tudsz versengeni, ahogy például a Strava-integrálás is hiányozhat egyeseknek. Ezek egy hobbifutó számára nem olyan fájdalmas hiányosságok, ám a profibbak között ezek közül akár már egy is kizáró tényező lehet. Persze a hiányosságok jelentős része frissítésekkel akár orvosolható is, kérdés, hogy kapunk-e záros határidőn belül komoly funkciófrissítést a már egy ideje piacon lévő Watch GT 3 átdolgozott verziójához. Szintén fájó pont lehet egyesek számára az eSIM-kezelés hiánya (nagyobb futásokhoz a telefon cipelése nem ideális), a mindössze kétféle választható szín és az, hogy csakis 46 mm-es méretben érhető el - kisebb, pl. 41 mm-es verzió nem készült.
Ugyanakkor hobbifutó-szemmel nézve fájdalmas hiányossága nincsen: a könnyű kivitel és a jó kijelző könnyen megkedvelhető, a hosszú üzemidő és a szupergyors pozícionálás is tetszett, valamint a Huawei Egészség app is rengeteg szolgáltatást kínál - feltéve, hogy Androidon használod, mert sajnos iOS-en nem minden funkciót érhetsz majd el.