Alig néhány évet kell visszatekintenünk, amikor is a Huawei komolyan szorongatta az Apple-Samsung duót a piacon. Az amerikai szankciók azonban derékba törték a nagyszabású terveket, és nagyjából két évnek kellett eltelnie, hogy a Huawei ismét egy olyan telefonnal jelentkezzen, ami a legnagyobb vetélytársakat hívja ki kézitusára.
Teljes modernizálás
A Mate 50 Pro abszolút prémium telefon, ez már első pillantásra egyértelmű. A minőségi, IP68-as készülék előlapját egy nagy fényerejű, 6,74"-os, 120 Hz-es AMOLED-kijelző foglalja el, ami waterfall-jelleggel a két hosszanti oldalra is ráhajlik. A telefont a ma legjobbnak számító Snapdragon 8+ Gen1 SoC hajtja és a tesztek alapján elmondhatjuk, hogy bár van nála gyorsabb mobil, itt legalább a melegedés miatti komoly lassulástól nem kell tartanod, vagyis a throttling nem lassítja váratlanul és drasztikusan a telefont.
A kijelzőt - amit felül, középen egy viszonylag nagyméretű szenzorsziget tör meg - saját fejlesztésű Kunlun üvegborítás védi a karcoktól, hátul pedig szintén üvegborítást találhatsz, ami prémium érzetet nyújt. Furcsa módon a memóriából csupán 8 GB-ot választhatsz, a manapság divatos 12/16 GB-os opció nem elérhető a Mate 50 Prónál. Tárhelyből 256 GB áll rendelkezésedre, amit NM (Nano Memory) kártyával azért még bővíthetsz. Az ujjlenyomat-olvasó a kijelző alatt rejtőzködik és optikai, van infraport, sztereó hangzás és 3D-s arcfelismerés is.
A telefont egy 4700 mAh-s akkumulátor látja el, amit a dobozban található 66 wattos töltővel viszonylag gyorsan tudsz teletölteni. Elérhető a vezeték nélküli töltés is, ami szintén igen gyors, 50 wattos, emellett pedig a telefon 5 wattos visszatöltésre is rávehető, ha éppen erre lenne nagy szükséged.
A Mate 50 Prót Android 12-re ültetett EMUI 13 hajtja. Ez az operációs rendszer elviekben tökéletesen kompatibilis minden androidos appal, ám a gyakorlatban ezen a mobilon sincsen GMS, vagyis Google szerviz. Ezt orvosolandó a Huawei sokat fejlesztett az AppGallery-n, amiben már nagyon sok app megtalálható - ha valami épp nem natívan, akkor olyan sideload megoldással, ami elegáns és kényelmes.
Ez utóbbi azt jelenti, hogy az AppGallery rendszere a frissítést is intézi. Ami viszont használja a Google ökoszisztémáját, az nem fog futni, csupán kerülőutakkal. Ennek Gspace a neve és a nagy trükkje, hogy feltelepít minden GMS-hez szükséges komponenst a telefonodra, majd egy régebbi, még Google-támogatott Huawei mobilnak adja ki magát a többi szoftver felé. Ezzel együtt már elérhető a Play Store és minden Google app is a mobilodon.
Fényképezőgép telefonnak álcázva
Korábban megszokhattuk, hogy a Huawei mobilok kiemelkedően jó fotós képességekkel rendelkeznek és ez szerencsére a Mate 50 Prónál sincsen másképp. A Leica-együttműködésnek ugyan már vége, de a saját fejlesztésű XMage-rendszer nagyon jó eredményekre képes. Az optikai képstabilizátorral felszerelt, 50 MP-es főkamera ráadásul egy különleges trükkre is képes: az apertúráját f/1.4 és f/4.0 között mechanikusan képes változtatni. Ez profi gépekhez hasonló bokeh-effektet ad, ami sokkal látványosabb, mint a szoftveres megoldások, ha pedig portékat fotózol, az eredmény nagyon meggyőző tud lenni. Automatikus módban mindezt intézi a telefon, de Pro módban te is beállíthatod a megfelelő értéket tíz lépésben.
Szintén optikailag stabilizált a 64 MP-es, 3,5×-es zoomra képes, periszkópos telefotó kamera, amivel veszteségmentes, éles és tiszta képeket lehet készíteni, ha pedig stabilan tudod tartani a kamerát (vagy állványt használsz) akár 100×-os nagyítást is aktiválhatsz. Persze az eredmény itt már nem éppen kifogástalan, de azért 10×-es zoomig viszonylag jók és élvezhetők a képek.
Ezeket egy harmadik, 13 MP-es ultraszéles látószögű kamera egészíti ki, ami szép képeket lő, lehet rá számítani akár rosszabb fényviszonyok mellett is. Elöl szintén különleges megoldás fogad. A 13 MP-es selfiekamera ultraszéles, kiegészítésként pedig a nagyméretű, középre igazított kameraszigetre került egy ToF 3D szenzor is a jobb mélységérzékelés és a gyorsabb arcfelismerés érdekében.
Nagy küzdelem vár rá
A Mate 50 Pro hardveresen minden olyanra képes, amit 2022-ben egy csúcsmobiltól elvárunk, külsőre pedig nagyon szép, bár a manapság divatos, szögletes dizájnt nem annyira követi. Gyors az SoC, kiváló a kijelző, adott a por- és vízállóság, a kijelzővédő üveg, jó a sztereó hangzás, mindenféle töltése villámgyors, üzemideje hosszú - nem maradt ki semmi fontos. A kamerás részleg kifejezetten erős, a főkamera és a periszkópos zoomegység is hasznos, a készített képek és videók pedig nappali és éjjeli fényviszonyok mellett is tiszták, élesek, részletgazdagok. Sajnos azonban 5G és natív Google-támogatás továbbra sincsen, ami megnehezíti egy kissé a mindennapokat (a GMS-hez kerülőutat kell választani), emellett pedig nagyon magas a kezdőár - ennyiért idén megjelent, nyugodt szívvel ajánlható 5G-s, GMS-es csúcsmobilok közül válogathatsz, sőt, ezen a szinten már iPhone 14 Pro is akad.
Hamarosan videótesztben is megmutatjuk, mire képes a Huawei 2022-es zászlóshajója, mint fényképezőgép, videokamera és nem utolsósorban mobiltelefon.