Megnyugtató a tudat, hogy a Honor évek óta tartja magát mobil termékportfóliójának felépítéséhez, sőt, még a bejelentések ütemezése sem változott. Az évet szokásosan a Magic-széria nyitja, amit a számozott Honor okostelefonok követnek, majd pedig a hajlítható Magicek érkeznek. 2025-ben már kaptunk Magic7-családot, hát eljött az ideje a 400-as szériának (a 300-as széria 2024-ben kizárólag Kínában jelent meg). Az is a megszokott ütemezéshez tartozik, hogy elsőként a Lite verziót kapjuk meg, ez kerül forgalomba, majd később érkeznek a normál és Pro változatok. A Lite általában a belépőszintet célozza meg és kifejezetten a szolgáltatók kedvence szokott lenni. Ez a tetszetős külső, a kategóriájában jó fotós képességek és kijelző, valamint az extra alacsony szolgáltatói árazás miatt lehetséges. A Honor 400 Lite sem változtat érdemben a recepten, vagyis a belépőszintet célozza, tetszetős és ára is elérhető,
sőt, az új modell olcsóbb, mint tavalyi elődje!
Azonban ezúttal a dizájn és a szolgáltatások terén is láthatunk olyat, amit még a csúcsmodell, a Magic7 Pro sem kapott meg.
A legnépszerűbb Honor
Nem titok, hogy amennyiben eladott darabszámokban mérjük a Honor telefonok népszerűségét, úgy a számozott szériák a legkelendőbbek, és azok közül is kiemelkednek a Lite verziók. Ilyen sikertermék lett anno a 90 Lite és a tavalyi 200 Lite is szépen fogyott a szolgáltatóknál, valamint a szaküzletekben egyaránt. A 400 Lite-nak is ezt a sorsot szánja a Honor: magas eladási darabszám és sok, elégedett felhasználó.
Hogy ne is legyen kérdéses a siker, számos változtatást eszközölt a gyártó. Mindjárt a dizájnt érdemes kiemelni, ami tökéletesen követi az aktuális divatot. Nincs többé waterfall-típusú kijelző, a panel teljesen sík, amit nem pengevékony keret vesz körbe, hanem határozott élekkel rendelkező és lapos kialakítás - műanyagból. A hátlap kellemes tapintású, szintén teljesen sík és szintén műanyag. A kamerasziget többszintű és három kamerahelyet(!) fog közre háromszög alakzatba rendezve. Egy ilyen árszintű modellnél itt következne, hogy semmiféle meglepetés, egyediség nincsen a portoknál és máshol sem, de a Honor 400 Lite-nál más a helyzet. A jobb oldal alsó részén egy hosszúkás gombot tapinthatsz ki, amely kamerás funkciók azonnali aktiválására használható. Indíthatod vele a fotózást vagy videózást, hosszan lenyomva a Google Lenst vetheted be annak intelligens funkcióival - csupa hasznos szolgáltatás, amiket mindenki napi szinten használ. De nem csak szimpla nyomógomb ez, felülete érintésérzékeny is, így ha már beléptél fotó-videó módba, az ujjadat csúsztatva a hosszúkás gomb felületén a zoomolást vezérelheted. Igen, ez az, amit az iPhone hasonló gombja is nyújt, a különbség annyi, hogy ezúttal egy olcsó, belépőszintű mobilon kapod meg mindezt.
Vonzza a szemet
A divatos, határozott élekkel dolgozó dizájn bölcs döntés volt, egyszerűen ez ma a népszerű, ahogy a lekerekített sarkok sem maradhattak le. Mindezt egy könnyű, 171 grammos készülékkel kapod meg, amely 7,29 mm vastag (a kamerasziget ebből kb. 2 mm-re emelkedik ki). A vékony és könnyű kialakítás ellenére a Honor állítja, hogy 360 fokos anti-drop védelmet kapott a mobil, vagyis jól tűri a leejtést akár 1,8 méter magasságból is. Az ebből eredő sérüléseket persze nem javítják garanciában, és betonnal való találkozásnál valószínűleg már az 1 méter is fájdalmasan nagy távolság, mindenesetre jó tudni, hogy erre is gondoltak. A hivatalos védelmi besorolás IP64-es, ami annyit tesz, hogy por ellen teljesen védett a Honor 400 Lite, a víznél pedig a ráfröccsenő vizet tűri minden irányból, a bemerítést nem. A mobil háromféle színben érhető el, mindegyiknél műanyag hátlappal kell számolnod. Nálunk a fekete verzió járt, és bár valóban kellemes a tapintása, az ujjlenyomatokat előszeretettel gyűjti be.
Védelmet kapott a kijelző is, ami 6,7"-os és természetesen AMOLED-paneles. A saját gyártású üvegborítás mögötti kijelző 120 Hz-es, FHD+ felbontású és akár a 3500 nitet is elérheti a csúcsfényereje, tehát a képminőséggel nem lesz gondod. A Honor jó szokása, hogy gyárilag egy extra fóliát is felhelyez, ami a Honor 400 Lite-ról sem hiányzik - köszönet érte.
A belépőszintű besorolás a belső felépítésben látszik meg leginkább. A mobilt egy viszonylag szerény teljesítményű Mediatek Dimensity 7025 chip hajtja, amely 8-magos és 6 nm-en készült. Ehhez 8 GB RAM és 256 GB tárhely kapcsolódik, ami ezen a szinten teljesen megfelelő kiépítés.
A hálózati részen természetesen van 5G, viszont a Wi-Fi csupán 5-ös szabványú, a Bluetooth 5.3 mellett pedig ott a teljes GPS, NFC, eSIM-kezelés. Az optikai ujjlenyomat-olvasó kijelző alatt rejtőzik, pontos és gyors, van arcfelismerés is, viszont csak monóban szól a Honor 400 Lite, és nem is túl hangosan. Az akkumulátor tekintélyes, 5230 mAh kapacitású és akár 35 Wattal is gyorstölthető - de persze töltőfejet ne keress a dobozban, mert az nem jár hozzá.
A kamerasziget említésekor fent azt írtuk, három kamerahely lett kialakítva - nos, ez igaz is, ám csupán kettő valós kamera, a harmadik nemes egyszerűséggel a vaku. A főkamera semmit sem változott a tavalyi Honor 200 Lite-hoz képest: 108 MP-es, autófókuszos és nincsen optikai képstabilizálása. A másodlagos kamera ultraszéles látószögű és egy 5 MP-es szenzorra van bízva, hogy értékelhető eredményt nyújtson. Sajnos autófókusz itt nincsen, vagyis a szuper makrófotókról le kell mondanod. A szelfi már izmosabb, már ami a szenzort illeti, ez ugyanis 16 MP-es, a kivágás pedig azért kapszula-alakú, mert a szenzor mellett egy szelfifény is található, aminek sokan nagyon fognak örülni.
A kamera appban elérhető a 0,6x-os a szuperszéles látószögű mód, illetve van 2x-es és 3x-os szenzorzoom-beállítás, amit szoftveresen maximum 10x-esre tudsz felhúzni. Videózásnál ne számíts közép- vagy felsőkategóriás teljesítményre: a tető a 1080p@30 fps (60 fps még 720p mellett sincsen), és a stabilizálás is hiányzik. Az AI kameragomb viselkedését a Beállításokban érheted el, de a kamera appból is eljuthatsz ide. Miután a dedikált kameragombbal a bekapcsológomb másodlagos funkciója felszabadult, így ide a zseblámpa üzemmód kapcsolását rendelték - hasznos kis apróság. Ha mégsem érzed ezt túl nagy segítségnek, megváltoztathatod a beállításokban (például számológép, hangrögzítő vagy stopper).
Szoftverből jeles, erőben vegyes
A MagicOS 9 bővelkedik személyre szabási opciókban, így például a Témák appban rengeteg látványos kiegészítést találsz, de azért a teljes Magic7 Pro szint nem elérhető (például virtuális avatárkészítés). A Honor AI esetében sem teljes a repertoár, de azért néhány funkciót itt is megtalálsz. Például a Magci Kapszulát, a Magic Portalt és az AI-fordítást, utóbbinál pedig a Tolmács és a csevegés mód is elérhető. A Gemini alapértelmezetten elérhető, és a bekarikázással keresés/fordítás is szuperül muzsikál. A képszerkesztésnél sem mindent kapsz meg, például a tárgy vagy személy automatikus körbevágása és kiemelése nem érhető el, de az AI-radír igen (Törlés bekarikázással).
A Honor 400 Lite-ról sem hiányzik a bloatware. Első bekapcsoláskor rögtön ott Trip.com, a Temu és a TikTok app, kapunk Reelshort alkalmazást és egy Block Blast nevezetű játékot. Nem hosszú a lista, de a zérónak még jobban örülnénk.
A Honor 400 Lite egy 2025-ös készülék, így szerencsére nem is volt kérdéses, hogy belépőszintű mobil ellenére is Android 15-tel és MagicOS 9-cel érkezik. Szintén jó hír, hogy a Honor 6 OS-frissítést és 6 évnyi biztonsági javítást garantál.
A sebességméréseknél már felkészültünk a kellemetlen pillanatokra, így olyan óriási nagy meglepetés szerencsére nem ért minket. A Dimensity 7025 nem mai chip, és ez a teljesítményén is meglátszik. A Snapdragon 695-ös SoC-t könnyedén veri, viszont a Snapdragon 6 Gen1-gyel már nem tud mit kezdeni, pedig az is egy régi eresztés (már a Gen3-nál tart a konkurencia). A GPU ennél is harmatosabb, a Mali-G57 MC3 halvényan muzsikál és a Vulkant sem támogatja 100%-osan, így gamingre nem ezt a mobilt ajánljuk.
Persze a tavalyi Honor 200 Lite-ot hajtó Dimensity 6080-hoz képest látványos az előrelépés, minden tesztben sokkal jobb a 7025-ös SoC, de annyival azért nem, hogy akár csak a Honor Magic7 Lite-ot is megszorongassa (SD 6 Gen1). A kezelőfelület és az appok nem akadoztak túlzottan zavaróan, de azért például fotózásnál és gyors app-váltásoknál érezhető volt, hogy nem túl acélos az SoC. Képszerkesztésnél, AI-számításoknál ez a komótos tempó még inkább megfigyelhető.
A Honor jelentősen növelte az akkumulátor kapacitását 5230 mAh-ra, ami dicséretes, viszont méréseink szerint a tavalyi Lite modellhez képes az aktív üzemidő csökkent egy keveset, így a maga 12 óra 49 perces futásidejével csak középszerű üzemidővel lehet számolni a Honor 400 Lite esetében.
A fotós és videós képességekről túl hosszan nem érdemes értekezni, mert szuperjó képeket csak stabil kézben és jó fényviszonyok mellett várhatsz el tőle. Ezt is csak a főszenzortól, az ultraszéles látószögű kamera 5 MP-e nem elegendő ahhoz, hogy részletgazdag képeket készíts, és ezen még az utómunka sem segít. Gyengébb fényviszonyok esetén a főkamerával is elmosódottabb, részletekben nem kimondottan bővelkedő képekre számíts, az utómunka inkább elmos, minthogy szemcsésen hagyja a képet. A videónál szintén csak a kötelezőt kapod, így például mozgás közben a videó is élvezhetetlen lesz, álló helyzetben és stabil tartással készíts videót, ha Honor 400 Lite van a kezedben.
A szelfi eggyel jobb szintre tehető. A 16 MP-es szenzor a tavalyihoz képest ugyan visszalépés, de még így is kellőképpen részletes, színeiben jó képeket, portrékat készíthetsz, a gyenge fényviszonyokon pedig segít a szelfifény, ami egyszerű és olcsó extra, mégis roppant hasznos.
Agresszív, de így sem garantált a rajt-cél győzelem
A Honor 400 Lite szépen összerakott, modern vonalvezetésű, tetszetős mobil, és a szolgáltatások között is ott vannak a kötelezők: például nagy felbontású kamera, AMOLED-kijelző nagy fényerővel, AI-funkciók, nagy akkumulátor, gyorstöltés, 5G, eSIM, kijelző alatti ujjlenyomat-érzékelő. A speciális kameragomb és a szelfifény praktikus és megkedvelhető extrák, a divatos AI-funkciók mellett sokak számára már ez a két szolgáltatás is igazolni fogja, hogy jó vásárt csináltak a Honor 400 Lite-tal.
A háromféle színben, mindhárom szolgáltatónál április 10-étől elérhető mobil (fekete, szürke, zöld) komoly teljesítménye, hogy 20 ezer forinttal a tavalyi Honor 200 Lite alatt indul, vagyis 109 990 forinton, ami az az árszint, ahol azért néhány gyengébb pontját meg lehet bocsájtani a telefonnak. Ezért a pénzért ráadásul a pofás kis mobil már eleve Android 15-tel érkezik és 6 évig a szoftverfrissítések is garantálva vannak, ami plusz egy érv. Aki még így sem döntött a Honor 400 Lite mellett, annak talán épp a bevezetési akció adja majd meg a hiányzó lökést, amelynek keretében április 10-étől nagyjából 2-3 hónapon át a szolgáltatóknál is egy Honor Choice Earbuds X7 Lite TWS fülhallgató jár a mobilhoz ajándékba (ez nagyjából 10 ezer forintot érő kiegészítő).
Megérkezett hát az új Honor 400 Lite, aminek a teljesítményét patikamérlegen mérte ki a gyártó, ezért erősnek semmiképp sem mondható, a kamerás képességek nem emelkednek ki az átlagból, viszont a dizájn abszolút modern és viszonylag strapabíró (IP64, SGS ötcsillagos ejtésállósági tanúsítvány), kapsz jó néhány praktikus extrát (AI kameragomb, kijelző alatti ujjlenyomat-olvasó, szelfifény), van 5G és eSIM, AI-funkciók és hosszútávú szoftveres támogatás is.
Ugyanakkor 100 ezer forint magasságában óriási a konkurenciaharc, főként egy-két generációval ezelőtti készülékek estek be erre a szintre, de azért újabbakkal is találkozhatsz. Például a Xiaomi Redmi Note 14-gyel, ami hasonló teljesítmény és alig nagyobb méret mellett egy kicsivel jobb kamerarendszert és gyorsabb töltést, valamint jack csatlakozót ígér, cserébe extrákból kevesebbet kapsz. El lehet még csípni a kifutó Nothing Phone (2a) egy-egy példányát is, ami egyedi külsejű, erősebb és kiegyensúlyozottabb a kamerarendszere is. Alternatíva lehet még kb. azonos áron a Motorola Moto G75 5G is, ami sokkal erősebb (SD 6 Gen3), jobb a kamerarendszere és vezeték nélküli töltésre is képes.
Ha csak egy szinttel erősebb SoC-t választott volna a Honor, most nehezebben találnánk fogást ezen a 100 ezer forintos mobilon, de még így sem nevezhető rossz vételnek, pláne akkor nem, ha szolgáltatónál még alacsonyabb áron be tudod szerezni.