Az egyik legismertebb nemzetközi hacker, Mikhail Pavlovich Matveev - ismertebb álnevei között szerepel a Wazawaka, Uhodiransomwar, m1x és Boriselcin - végül rendőri őrizetbe kerülhetett. A Bleeping Computer beszámolója szerint Matveev, akinek neve számos ransomware támadással összefonódott, jelenleg az orosz hatóságok fogságában lehet. Az orosz РИА Новости állami hírügynökség jelentése alapján a kalinyingrádi belügyminisztérium és az orosz ügyészi hivatal egy "rosszindulatú program létrehozásával" vádolt programozó ügyét bíróság elé utalta. Bár az ügyészség hivatalosan nem erősítette meg Matveev letartóztatását, egy névtelen forrás szerint ő lehet az érintett személy.
Matveev ellen az Egyesült Államokban is vádat emeltek korábban, mivel 2020 óta számos kiberbűncselekményben vett részt. Ezek közé tartozik az amerikai bűnüldöző szervek és egészségügyi szervezetek elleni támadások sora. Az amerikai külügyminisztérium 2022 májusában 10 millió dolláros jutalmat ajánlott fel az elfogását segítő információkért. Ha Matveev valóban orosz őrizetben van, kétséges, hogy az Egyesült Államok lehetőséget kap-e arra, hogy bíróság elé állítsa. Matveev orosz állampolgár, és Oroszország nem szokott állampolgárait kiadni más országoknak.
Matveev neve szorosan kötődik olyan hírhedt zsarolóvírus-csoportokhoz, mint a Hive, a LockBit és a Babuk. Ezek közül a LockBit különösen pusztító támadásairól ismert: 2022 végén például több mint 1 400 áldozatot fertőzött meg, köztük egy törökországi Holiday Inn szálloda rendszereit. Matveevet azzal is vádolják, hogy részt vett egy 2021 áprilisában a washingtoni rendőrség rendszerei ellen indított támadásban, valamint egy 2022-es New Jersey-i egészségügyi szervezet elleni ransomware-akcióban. Az amerikai igazságügyi minisztérium szerint Matveev több mint 75 millió dollárnyi váltságdíjat zsarolt ki áldozataitól.
Bár Matveev letartóztatása jelentős előrelépés lehet a kiberbűnözés elleni küzdelemben, még nem világos, hogy az amerikai hatóságoknak sikerül-e jogi elégtételt szerezniük. Az eset ismét rávilágít a nemzetközi kiberbűnözés összetettségére, és arra, hogy a bűnüldöző szervek együttműködése milyen kritikus fontosságú a globális fenyegetések elleni harcban.