Elon Musk már korábban is sokak tyúkszemére lépett rá megosztó döntéseivel, és az utóbbi egy hét során sem tétlenkedett: egyrészt kiderült, hogy otthagyhatja a Teslát, ha nem kapja meg az 56 milliárdos kompenzációs csomagot, másrészt legálissá tette a pornót a Twitteren/X-en.
Musk most ismét kisebb "ámokfutásba" kezdett, ezúttal közvetett módon az Apple-felhasználókat vette célba, méghozzá zsarolásnak is felfogható üzenettel: miután az almás cég bemutatta az új operációs rendszereit, és felvázolta, hogy egy rakás vadonatúj AI-funkcióra számíthatunk, többek között a ChatGPT is a mesterséges intelligenciára épülő megoldásokat erősíti majd, Musk kikelt magából az általa birtokolt közösségi platformon, és kvázi ultimátumot adott az Apple-nek.
Napjaink egyik legismertebb embere azzal fenyegetőzött a Twitteren/X-en, hogy kitiltja az Apple készülékeit az általa vezetett vállalatokból, mondván aggályai vannak azzal kapcsolatban, hogy a cupertinóiak és az OpenAI partnersége megvédi-e a felhasználók személyes adatait:
"Ha az Apple rendszerszinten integrálja az OpenAI-t, akkor az eszközei ki lesznek tiltva a cégeimből. Ez egy elfogadhatatlan biztonsági jogsértés".
Musk nem árulta el, hogy mire alapozza ezt, azt viszont hozzátette egy másik bejegyzésben, hogy a cégek látogatóinak ellenőrizhetik a mobilját, és ha iPhone van náluk, akkor beteszik egy Faraday-kalitkába azt, amely leárnyékolja a készüléket, megszakítva minden kapcsolatot a külvilággal. Mindez azért is különösen érdekes, mert Musk egyike volt az OpenAI társalapítóinak (bár már évek óta nincs köze a céghez), valamint felügyeli az xAI nevű vállalatot is, ami egy AI-chatbotot fejleszt Grok néven.
If Apple integrates OpenAI at the OS level, then Apple devices will be banned at my companies. That is an unacceptable security violation.
— Elon Musk (@elonmusk) June 10, 2024
Az Apple a korábban említett eseményen (ami után Musk is nyilatkozott) hosszasan beszélt az AI-funkciók biztonsági és adatvédelmi aspektusairól is, beleértve a Private Cloud Compute-nak nevezett, az egyéni eszközök és a távoli szerverek közötti kommunikáció kezelésére szolgáló rendszert. A vállalat szerint a ChatGPT felhasználói számára beépített védelemmel van felvértezve, az IP-címüket kitakarják és az OpenAI nem tárolja a kéréseket sem. Az OpenAI hozzátette, hogy "nem tárolják és nem teszik hozzáférhetővé az adatokat az Apple számára, azokat csakis a kérések teljesítésére használják fel, és független szakértők bármikor ellenőrizhetik az adatvédelmet".