Elon Musk ismét alaposan felkavarta az űrközösséget azzal a kijelentésével, hogy az Nemzetközi Űrállomást (ISS) "a lehető leghamarabb" deorbitálni kellene. Ez az állítás különösen érdekes annak fényében, hogy a NASA már elindította az ISS 2030-as nyugdíjazásának előkészületeit, de Musk ennél sokkal gyorsabb idővonalat javasol: két éven belül, 2027 elejére.
A kérdés politikai és tudományos szempontból is összetett. Az ISS fenntartásában érdekelt kongresszusi szereplők, mint például Ted Cruz szenátor, vélhetően nem fogják támogatni Musk elképzelését, amely ráadásul bonyolultabbá teheti a NASA következő igazgatójának, Jared Isaacmannek a kinevezési folyamatát.
A NASA tervei szerint az ISS megszűnése után magánűrállomások vennék át a szerepét, de ezek a projektek egyelőre alulfinanszírozottak, és kérdéses, hogy 2030-ra bármelyik készen áll-e. Musk ezzel szemben elképzelhető, hogy saját megoldást kínálna: egy Starship-alapú orbitális platformot, amely tovább csökkentené a NASA más beszállítóktól való függőségét.
Egyelőre azonban a döntés a kormány és a kongresszus kezében van. Ha Musk szavaira hallgatnának, az ISS akár évekkel korábban befejezhetné küldetését, ám ezzel hatalmas űr maradna az alacsony Föld körüli pályán folytatott kutatások terén.