Márciusban mi is beszámoltunk róla, hogy az Egyesült Államok Képviselőháza megszavazott egy törvényt, amely nemzetbiztonsági aggályokból rákényszerítette volna a TikTok kínai főrészvényesét, a ByteDance-t a tulajdonrésze eladására, ellenkező esetben az alkalmazás amerikai betiltását helyezve kilátásba.
Ez a javaslat ugyan fennakadt a Kongresszus felsőházaként működő Szenátusban, nemrég viszont az Ukrajnának szánt segélyekhez kapcsolva a Képviselőház elfogadott egy újabb verziót, amely 6 helyett 9 hónapot biztosít az eladásra, 3 hónapos meghosszabbítási lehetőséggel, amennyiben az üzlet már folyamatban van.
Ha ezúttal a Szenátus is áldását adja rá, a tervezet már a jövő héten törvényerőre emelkedhet, ez pedig heves reakciót váltott ki a TikTok részéről. A BBC beszámolója alapján a cég egy szóvivőjén keresztül közölte, hogy a törvény "170 millió amerikai szólásszabadságát tiporná lábbal, hétmillió vállalkozásnak okozna pusztulást, és bezárna egy olyan platformot, amely évente 24 milliárd dollárra járul hozzá az amerikai gazdasághoz".
A TikTok emellett sokadszor is elismételte az álláspontját, hogy nem Kína, vagy más állam ügynökeként működik. Az amerikaiak félelme ugyanakkor az, hogy a kommunista rezsim szoros befolyással van az anyacég ByteDance-re, ezen keresztül pedig hozzáférhet a tengerentúli felhasználók adataihoz, vagy dezinformációs kampányokat és kémkedést folytathat a több mint egymilliárd felhasználóval bíró platformon. Az USA aggályait több európai ország is osztja, amelyek az állami alkalmazottaknak már korábban megtiltották a TikTok telepítését.
Ugyan az államközeli ByteDance csak 20%-os tulajdonrésszel bír a Los Angeles-i és Szingapúri székhelyű korlátolt felelősségű társaságként üzemeltetett TikTokban, a kínai cég birtokolja az irányító részesedést. A TikTok, mint platform egyébként Kínában sem engedélyezett, így ott a szoros központi cenzúra alatt álló Douyin működik helyette.