A deepfake kifejezést a 2020-as évek elejétől fogva rendszeresen használjuk azokra a felvételekre, melyeken az eredeti személy helyett valaki más arca volt látható. Az ilyen módon terjesztett hamis képeket és videókat egy darabig könnyen ki lehetett szúrni, ám ahogy a technológia megedződött, és az AI tanulóalgoritmusok egyre okosabbak lettek, úgy mélyült a deepfake probléma is. Mostanra egy kutatás szerint szinte senki nem tudja megmondani egy képről vagy videóról, hogy az hamis-e.
Az iProov nevű vállalat biometrikus hitelesítési technológiákkal foglalkozik. A cég bevont 2000 személyt az Egyesült Államokból és az Egyesült Királyságból, velük folytatott kísérletek pedig ijesztő eredményeket szültek. A Identity Week jelentése szerint a vizsgált alanyok 99,9 százaléka képtelen volt felismerni a deepfake anyagokat. A válaszadók hatékonysága ráadásul 36 százalékkal rosszabb volt a videók esetében.
Ez utóbbi kifejezetten nagy probléma, mert manapság videós formában kísérelnek meg átverni több és több embert. Ezt csak súlyosbítja a tény, hogy a 2000 ember 22 százaléka nem is hallott soha a deepfake technológiáról. Ha fogalmuk sincs, hogy létezhet ilyesmi, akkor nyilván sokkal jobban ki vannak téve az általa jelentett veszélyeknek.
A helyzet tehát finoman szólva problémás, amit a megfelelő edukáció hiánya még aggasztóbbá tesz.