Ha valaki régóta otthonosan mozog a PC-k világában, egészen biztosan megdobban a szíve a Creative név hallatán (ennél nagyobbat csak a GUS-ra dobbanhatna, vagyis Gravis UltraSoundra, de tőlük sajnos már el kellett búcsúznunk). A '90-es évektől kezdődően ettől a cégtől érkezett a Sound Blaster, amely hamar a PC-k egyik legfontosabb komponensévé vált, ugyanis ennek hatására volt képes megszólalni a gép. A hangkártyák ideje azonban mára lejárt, a felhasználók 99%-a az alaplapi vezérlőt használja, aki pedig hangkártyára szavaz, az a high-end minőséget, sok esetben a külső megoldásokat keresi. Ez azonban nem tántorította el a Creative-ot attól, hogy hangeszközöket tervezzen és gyártson, azonban már jó ideje más kulcstermékekkel versenyez a cég. A hangfalak, DAC-ok, soundbarok mellett webkamerát és headseteket is találni a termékek között, ahogy kifejezetten mobil felhasználáshoz tervezett fül- és fejhallgatókat is. A Bluetooth-kapcsolatos Zen család legújabb tagját, a Creative Zen Hybrid SXFI-t néztük és hallgattuk meg közelebbről.
Semmi csicsa, csak a technológia
Bár hazánkban messze elmarad a népszerű fejhallgató-márkák ismertségétől a Creative neve, ez nem jelenti azt, hogy sereghajtó lenne, vagy termékei maximum a kínai névtelen cégek kacatjaival lennének egy szinten. A Creative Zen Hybrid SXFI 100 eurós ára is mutatja, hogy egy középkategóriás, minőséginek tervezett fejhallgatóról van szó, sőt, a gyártó a kötelező alapszolgáltatások mellett jó néhány egyedi extrával is igyekszik felhívni magára a figyelmet.
Az egypántos, ovális fülkagylókkal szerelt fejhallgató fém váza kellőképpen rugalmas, a memóriahabos párnák pedig kényelmesek akár tartós viselet esetén is. A Zen Hybrid SXFI mobil, utcai használatra tervezett modell, így nem is kérdéses a zárt kialakítás és a kompakt méret. Az ovális kagylók ennek ellenére kellőképpen nagyok, nem nyomják a fülcimpát, ha viszont szállítanod kell, behajthatod őket a pánthoz, sőt, 90 fokban elfordíthatod őket, így nyakba téve is kényelmesek. Dizájnelem nem igazán található ezen a fülesen, nem a gamerek igényeit vették figyelembe, így például a miniatűr LED-ek is csak a bekapcsolt állapotot, valamint a BT-párosítást jelzik.
A bal kagylóra mindössze egy Type-C töltőport került, minden más vezérlő a jobb oldalon található. Itt van digitális hangerőszabályzó, ANC- és SXFI-kapcsoló, valamint bekapcsoló gomb. Szintén itt találsz egy jack portot is, vagyis a füles analóg forráshoz is csatlakoztatható.
Okostelefon vagy tablet esetén nem egy, hanem két appot is le kell töltened a gondtalan használathoz, ami furcsán hangzik, de érthető. A Creative appban a fejhallgató főbb funkcióját szabályozhatod, továbbá itt tudod a firmware-t is frissíteni.
Mutasd a füled a személyre szabott hangzáshoz
A másik applikáció az SXFI-hez szükséges. A Super XFI egy speciális hangzástuningoló technológia, ami fejhallgatón keresztül is megteremti a többhangfalas, magával ragadó hangzást. Az ígéret szerint sokkal nagyobb lesz a színpad, a hangzás sokkal szellősebb lesz, miközben nem színezi el felismerhetetlenné a zenét az SXFI. Ehhez bonyolult számításokat végez a fejhallgató, ám mielőtt ezt megtenné, néhány paraméteredre szüksége van. Ilyen például a füleid formája, valamint a fejformád, amiket az applikációban le kell fotóznod, hogy az kielemezhesse a számodra ideális SXFI-hangzást. A Zen Hybrid SXFI-ben a negyedik generációs technológia és chip dolgozik, amely a jelenlegi legfejlettebb verzió.
A fejhallgató többi paramétere is kellően modern. Például egyszerre két forrást is használhatsz, ha pedig játszol, aktiválhatod az alacsony késleltetési módot. A támogatott BT-kodekek listája sajnos nem túlzottan hosszú, mindössze az SBC-t és az AAC-t ismeri a füles. A Pro verzió ezen túlmenően az LC3 kodeket is támogatja, ami még alacsonyabb késleltetést nyújt azonos hangminőség mellett, ám ott az SXFI-ről kell lemondanod, ráadásul mielőtt az LC3-at választanád, érdemes utánanézni, hogy a forráseszközöd támogatja-e a viszonylag új és még nem túl elterjedt szabványt.
A Creative Zen Hybrid SXFI egyik legfontosabb funkciója az aktív zajelnyomás. A zárt kialakítás már önmagában is szépen izolálja a kültéri zajokat, azonban az aktív zajszűréssel kiváló eredmény érhető el, ráadásul tesztünk során túlzottan feltűnő hangzáselváltozást sem érzékeltünk. A zajelnyomásból többfélét is választhatsz. A teljes szűrés mellett ambient mód és adaptív, a külső zajok szintjéhez alkalmazkodó mód is elérhető. Az applikációban és a jobb fülkagylón egy dedikált gombbal is válthatsz az üzemmódok között, ám az appban a zajszűrés szintjét is megadhatod.
Szintén érdemes a hangszínkeverőt is elindítani az alkalmazásban, ahol a hangzáson változtathatsz. Érdekesség, hogy a manuális beállítás mellett rengeteg profil közül választhatsz, itt pedig temérdek játékprofil is található. Az egyik kedvencünk a lépéshang-kiemelő, ami a zajt szűri ugyan, de a lépések zaját kifejezetten felerősíti. Ez hasznos lehet, ha nem szeretnéd, hogy rajta kapjanak ilyen-olyan tartalmak fogyasztásakor, ha pedig horrorfilmnél, horrorjátéknál aktiválod, még tovább növelheted az élményfaktort.
Ami szükséges, megkapod
A Creative Zen Hybrid első generációjához is volt szerencsénk, ám az sajnos nem sikerült túl jól: az aktív zajszűrés minimális volt és a hangerő is elmaradt az elfogadhatótól. A legújabb Creative Zen Hybrid SXFI füles ezzel szemben egy kiválóan összerakott, nagyon jó hangminőséget nyújtó fejhallgató. Kis mérete, tömege, valamint összehajthatósága folytán kellően mobilis, ám ez nem ment a hangzás rovására. A 40 mm-es neodímium mágnessel szerelt driverek szép, tiszta hangzást nyújtanak, ami mindenféle hangszínszabályzás és SXFI-effektek nélkül is élvezhető. Az aktív zajszűrés simán felveszi a versenyt az ismer márkák hasonló árazású modelljeivel, sőt, akár a felsőbb kategóriában is megállja a helyét. A finomhangolás, az adaptív és az ambient mód egyaránt hasznosak.
A Zen Hybrid SXFI összesen öt mikrofont tartalmaz, és természetesen hívásfogadásra is alkalmas. A beszédhangot rögzítő mikrofon is kapott aktív zajelnyomást, hogy a háttérzajok helyett a te hangodat hallja a másik fél. Tesztünk során erre nem is volt panasz, városi forgatagban is tisztán hallgató maradt a beszédhang, minimális zaj szűrődött be csupán. Miután minden adott hozzá, nem is meglepő, hogy a mobilodon aktivált digitális asszisztenst is támogatja a fejhallgató, legyen az akár a Siri, akár a Google Asszisztens.
Az üzemidőt 70 órára ígéri a gyártó kikapcsolt zajszűréssel. Mi legtöbbször aktív zajelnyomással használtuk a Zen Hybrid SXFI-t, így ez az üzemidő nagyjából a felére esett, de a 30-35 óra nem lehet gond (gyárilag 40 óra az ígéret), a töltés pedig egyszerű és nem kimondottan lassú (de nem is villámtöltés).
Persze vannak azért hiányosságok is. Például az AAC-nél modernebb és jobb BT-kodeknek örültünk volna, továbbá a magyar nyelvű applikáció sem ártana, hogy könnyebben elterjedhessen hazánkban a Creative új fülese. Nem dobta volna meg túlzottan az árat az sem, ha viselés-érzékelés is került volna a tulajdonságok listájára - most ha leveszed a fejhallgatót, a zene vagy film megállás nélkül folytatódik. Bár az üzemidővel különösebb gondunk nem volt, azért az zavaró, hogy ha töltőre teszed a fülest, közben nem tudod használni.
Az applikációra is ráfér még némi fejlesztés. Tesztünk során minden egyes taskváltáskor, vagy appindításkor sok-sok másodpercnek kellett eltelnie, hogy az androidos mobillal már párosított és összekapcsolt Zen Hybrid SXFI fejhallgatót a Creative app is megtalálja.
Az SXFI beállítás látványos, de mindenképpen két ember szükséges hozzá - igen macerás a saját füleidet oldalról éppen jó távolságtól lefotózni. A behangolást követően a hangzástér sokat nő, a térhangzásra utazik a technológia, de ez azért mesterkélt, így zenéhez kevésbé, inkább filmekhez, sorozatokhoz és talán játékhoz ajánljuk.
Érdemes hallgatni rá
Szerencse, hogy a Creative az első generációs Zen Hybrid után nem adta fel a harcot, a második változat és a Pro család is nagyot léptek előre. A most tesztelt Zen Hybrid SXFI megkapta a legújabb fejlesztéseket, mindössze az LC3 kodek támogatásáról kell lemondanod, viszont cserébe megkapod az SXFI-t. 40 ezer forintért (99 EUR) egy szépen, tisztán szóló, használható aktív zajszűréssel rendelkező fülesed lehet, aminek a főbb paramétereit applikációban is szabályozhatod. Az üzemidő, a kényelem, a hordozhatóság mind nagyszerűek, a hangminőség ebben a kategóriában jó, az aktív zajszűrés pedig jól kizárja a külvilágot, ha tényleg a zenére/filmre/játékra szeretnél koncentrálni. Az árazással is meg vagyunk elégedve, de ezen az árszinten azért sokkal ismertebb gyártók készülékeivel is fel kell vennie a harcot a Zen Hybrid SXFI-nek. Érdemes a gyártó európai webshopját is figyelni, szinte mindig van valamilyen akció, aminek keretében olcsóbban megszerezheted leendő ANC-s fülesedet.