A Meta Ray-Ban okosszemüvegei eleve megosztóak, de a Harvard Egyetem diákjainak fejlesztése még aggasztóbbá teszi létezésüket. Két tanuló ugyanis megoldotta, hogy a szemüveg viselője valós időben kaphasson információkat bárkiről.
AnhPhu Nguyen és Caine Ardayfio fejlesztésével a Ray-Banekbe épített kamera felismer arcokat, majd ezek alapján teljes nevet, címet, telefonszámot és családtagokat is képes listázni, attól függően, hogy a felhasználó milyen információkat osztott meg magáról az interneten.
Az alábbi videóban láthatjuk, ahogy akár teljes idegeneket is be tud azonosítani, könnyedén összegyűjt infókat, amikkel a rossz szándékú felhasználók könnyen a kiszemelt áldozatok bizalmába férkőzhetnek.
Are we ready for a world where our data is exposed at a glance? @CaineArdayfio and I offer an answer to protect yourself here:https://t.co/LhxModhDpk pic.twitter.com/Oo35TxBNtD
— AnhPhu Nguyen (@AnhPhuNguyen1) September 30, 2024
A technológia úgy működik, hogy a szemüveg egy Instagram-streamet indít, amit egy program figyel, mely utána az emberi arcokat beszkennelve netes keresést indít, ami pár másodperc alatt lezajlik. Működését a PimEyes és egy nagy nyelvi modell is segíti.
A készítők pusztán arra akarják felhívni a figyelmet, hogy ilyet a mai technológiával már lehet, de nem tervezik fejlesztésüket közkézre bocsátani.
A Meta azzal védekezett, hogy a módszer bármilyen kamerával működik, nem csak a Ray-Banjeibe építettekkel.