A Roszatom atomenergetikai vállalat kifejlesztett egy új típusú plazmahajtóművet, ami a cég jelenlegi állítása szerint mindössze egy-két hónaposra rövidítheti az egyébként közel egy évig tartó utat a Marsra. A cég közleménye szerint a plazmahajtómű jóval nagyobb nagyobb sebességre képes, mint bármilyen kémiai meghajtású rakéta, ráadásul példátlanul hatékony, aminek hála a tizedére csökkenhet a szükséges üzemanyag mennyiség - írja az MTI.
Alekszej Voronov, a Roszatom troicki kutatóintézetének tudományos főigazgató-helyettese nagyon lelkesnek tűnik, és nem véletlenül. Az utazás a Marsra a legideálisabb körülmények között is kilenc hónapot venne igénybe, de egy teljes küldetés a visszaúttal együtt akár három évig is tarthat. Ez a résztvevőket életveszélyes mennyiségű kozmikus sugárzásnak tenné ki.
"Jelenleg a Mars elérése a hagyományos hajtóművel működő űrhajóval csaknem egy évig tartana csupán oda, és ez a kozmikus sugárzás nagy dózisa miatt veszélyt jelentene az űrhajósokra. A plazmahajtóművek használatával 30-60 napra rövidülhet az utazás."
A plazmahajtóművel a hossz és a kockázat is jelentősen lecsökkenhet. Több kérdés is van persze a találmány körül, de egy napon lehet, hogy még ennek köszönjük majd a Marsra szállásunk pillanatát.