Az Apple részvényesei elutasítottak egy javaslatot, amely megszüntette volna a vállalat diverzitási, esélyegyenlőségi és befogadási (DEI) programjait. A konzervatív National Center for Public Policy Research által előterjesztett javaslat az Apple minden DEI-kezdeményezésének leállítását követelte, ám ez a részvényesi szavazáson végül nem kapott elegendő támogatást.
Ez a döntés különösen figyelemre méltó, mivel más technológiai óriások, mint a Meta, az Amazon és a Google az utóbbi időben jelentősen csökkentették, vagy teljesen eltörölték DEI programjaikat. A téma az Egyesült Államokban politikai és jogi támadások kereszttüzébe került, különösen Donald Trump éles kritikái miatt, aki már korábban is bírálta az ilyen kezdeményezéseket.
Tim Cook, az Apple vezérigazgatója, a vállalat éves részvényesi találkozóján megerősítette, hogy az Apple továbbra is elkötelezett marad a sokszínűség és a befogadás mellett. Ugyanakkor azt is elismerte, hogy jogi nyomás esetén bizonyos változtatásokra szükség lehet:
"Ahogy a jogi környezet változik, előfordulhat, hogy módosítanunk kell néhány dolgot, hogy megfeleljünk az előírásoknak. De az alapelvünk - hogy mindenkit tisztelettel kezeljünk - soha nem fog megváltozni."
Cook hangsúlyozta, hogy az Apple nem alkalmaz kvótákat a munkaerő-felvételben, és a cég sikere nagyrészt abból fakad, hogy különböző háttérrel és nézőpontokkal rendelkező emberek dolgoznak együtt. Ez az álláspont azonban nem nyerte el Trump tetszését, aki a döntés után azonnal támadásba lendült a Truth Social platformján, és egy csupa nagybetűs, dühös üzenettel reagált:
"AZ APPLE-NEK MEG KELLENE SZABADULNIA A DEI SZABÁLYOKTÓL, NEM CSAK VÁLTOZTATÁSOKAT KÉNE TENNIE. A DEI EGY ÁTVERÉS VOLT, AMELY NAGYON ROSSZ VOLT AZ ORSZÁGNAK. A DEI ELTŰNT!!!"
Trump dühkitörése nem először irányul vállalatok DEI programjai ellen, és mióta újra hatalomra került, jogi lépésekkel próbálja ellehetetleníteni az ilyen kezdeményezéseket.
Bár az Apple egyelőre ellenáll a politikai nyomásnak, Cook elismerte, hogy a jövőbeli jogszabályok befolyásolhatják a vállalat politikáját. Így a kérdés továbbra is nyitott: hosszú távon ki dönti majd el az Apple vállalati stratégiáját - a cégvezetés vagy a politika?